Turistický unikát na dohled od metropole: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Sídlí v domě Mince, jedné ze čtyř nejstarších budov města. Do roku 1420 tu sídlil královský horní úřad. Řídil dolování v okolí města a sem se také odevzdávaly daně ve zlatě. Do širšího povědomí se dostal i díky svým někdejším majitelům, např. dvornímu alchymistovi císaře Rudolfa II. Eduardu Kelleymu, nebo Ferdinandu von Krauseneck, správci „Desk zemských“. Muzeum, původně jen městské, bylo založeno již roku 1891. Přičinil se o to místní obyvatel Leopold Čihák, který mu do vínku věnoval svou soukromou sbírku jak předmětů, tak písemností. Dnes – jako regionální - žije opravdu pestrým, na akce nabitým programem. Ochotně a mimořádně zasvěceně nás expozicemi provedla ředitelka muzea, PhDr. Šárka Juřinová.
Postupovali jsme, jak šel čas - nejprve „Cestou do pravěku Jílovska“. Expozice, takříkajíc archeologická, nás vedla od mladší a pozdní doby kamenné, přes dobu bronzovou, železnou, až po dobu římskou. Sledujeme tu způsob života, nástroje a vybavení, zemědělství, postupný vývoj osídlení, technologií, až se dostaneme k žárovému hrobu velmože, zvaného bojovník z Libře, nejbohatšího z tohoto období na území Čech. Pochází z konce 2. století.
Imponující název nese další expozice, zvaná Ora et labora. Seznamuje s existencí zaniklého kláštera na Ostrově u Davle a přilehlé středověké osady Sekanka. Ostrovský klášter byl založen Boleslavem II. Pobožným v únoru roku 999. Rok nato sem dorazili mniši z Bavorska – řehole sv. Benedikta. Původně dřevěný objekt byl po požáru r. 1137 přestavěn do kamenného, dokončeného před rokem 1225. O 50 let později však došlo k jeho zpustošení Branibory. Následovala léta snah o obnovu, střídaná pohromami a požáry, až roku 1517 mniši definitivně místo opustili. Expozice Ora et labora je rozložena do tří místností (jedna v klenutém sklepení), s archeologickými nálezy, vizualizacemi kláštera i osady Sekanka, modely objektů, fotodokumentací a průvodními texty.
Leskem minulosti se pyšní expozice Jílové v odlesku zlata a následná - těžby a zpracování zlata. Sledujeme tu historii Jílovska po skončení husitských válek a příchodu raného novověku, až po začátek 20. století. Zdejší zlatonosný revír je možné – na základě historických zpráv a rozsahu starých děl – považovat za nejvýznamnější na území Česka. Následuje seznámení se zlatem v rozmanitých úhlech pohledu – jak u nás, tak ve světě. K čemu zlato je, kde se nalézalo a nalézá, jak se dobývalo dříve a dnes, jak se zpracovávalo a zpracovává, jakým účelům slouží v moderních technologiích i mnoho dalších zajímavostí, se zlatem souvisejících – to vše se tu dozvíme.
Vrcholem prohlídky je expozice, která – jak řečeno v titulku - z jílovského Regionálního muzea činí místo neopakovatelné, unikátní. Nese název Tramping stále žije! Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z kolébek ryze českého romantického fenoménu – trampingu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu“ s vyhlídkou na Vltavu, mohou zalistovat trampskými časopisy, vidět interiér typické chaty, či na interaktivní mapě objevit polohu trampských osad. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale především množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd. Mimořádně atraktivní jsou nesporně dokumenty, jež si lze vyvolat na dotykové obrazovce. Můžeme posedět a číst trampské povídky, zasmát se nad vtipy (nejstarší z roku 1925), či u „osadního ohně“ si pustit trampské hity dle osobního výběru. Děti si mohou zkusit, jak sbalit tornu, nebo jak uvařit guláš. „Myslím, že nejen trampové si zaslouží novou, moderní expozici vonící dřevem a dobrodružstvím, proto zveme všechny návštěvníky na procházku lesem a trampskými osadami“, charakterizuje novou, zcela ojedinělou část muzea jeho ředitelka Šárka Juřinová.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy je nejen institucí, pasivně čekající na své návštěvníky, ale naopak je proslulé mimořádnou aktivitou. Velmi využívaná je např. naučná stezka „Jílovské zlaté doly“, kde prostřednictvím dvou prohlídkových tras (dvouhodinové a tříhodinové) se účastníci seznámí s dolováním a vším, co s těžbou souviselo - m. j. ve štolách, které muzeum provozuje - ale i s ostatními atraktivitami okolí města. To ale není zdaleka vše. Pro skupiny žáků škol je k dispozici výběr ze seriálu naučných programů, jako Cesta do pravěku, Ora et labora, Na jeden den archeologem, Na jeden den řemeslníkem, Co je v nás, aneb anatomie lidského těla atd. Kromě této trvalé nabídky pořádá muzeum během roku celou škálu zábavních, kulturních, společenských a dalších akcí, hojně navštěvovaných a pro region významných. V této souvislosti ředitelka Juřinová oceňuje spolupráci a podporu jak na úrovni zřizovatele – Středočeského kraje, tak města, u jehož vedení nachází rovněž porozumění.
Není pochyb: výlet do Jílového u Prahy, spojený s prohlídkou tamních pozoruhodností, ale především Regionálního muzea, přináší skvělý zážitek pro celou rodinu. Ať už třeba o prodlouženém víkendu, či v rámci dovolené nebo prázdnin v letní sezoně, překvapivě na dosah městskou hromadnou dopravou (bus 332) z Prahy vás čeká zážitek, který nezklame. Osobně jsme vyzkoušeli…
Miroslav Navara