Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Vrch Santon nedaleko obce Tvarožná u Brna jsme navštívili již několikrát. Auto jsme nechali dole pod kopcem a vydali se krátkým stoupáním nahoru na vrch Santon. Po chvilce jsme se vyškrábali na vrchol kopce a protože nám krásně svítilo sluníčko, mohli jsme se pokochat krásným výhledem na všechny strany.
Potom jsme zamířili ke kapličce Panny Marie Sněžné na vrcholu kopce, která zde byla údajně postavena roku 1700 jako stavba dílem zděná, dílem ze dřeva. Docela nás překvapilo, že byla otevřená, takže jsme si ji mohli prohlédnou i zevnitř. Když jsme si její interiér prohlédli, přečetli jsme si, že původní kapli francouzští vojáci před bitvou strhli a tak v roce 1832 byla znovu vybudována. Na stěnách kaple jsme shlédli pamětní desky francouzských generálů Claparèda a Valhuberta a ruského generála Bagrationa.
Po prohlídce kapličky jsme se zašli podívat na kanon, které bylo věrnou replikou francouzského děla z doby slavkovské bitvy. Děti neodolali, vylezli si na něj a také ochotně pózovali při focení. Prostě pohoda.
Pak jsme našli jeden ze zbytků vojenských zákopů u kapličky a vrátili se k autu pod kopcem. Poté jsme jeli na oběd do nedalekého motorestu Rohlenka.
O pár let později jsme se na kopec Santon vydali podruhé a auto jsme zaparkovali téměř na stejném místě. Pak jsme se vydali se na kopec a když jsme přišli na vrchol, odpoutal se od nás syn, který zde odlovil dvě kešky. Znova krásně svítilo sluníčko a výhled byl opravdu daleký. Ovšem chybělo zde pár let dělo, které kvůli útokům vandalů raději odvezli na náves Tvarožné. Nakoukli jsme zase do kapličky a za chvíli jsme se vrátili k autu, kterým jsme popojeli k památníku pod kopcem.
Zde jsme našli informační tabuli naučné stezky Bitva tří císařů a tak jsme se zde seznámili s vojenskou historií místa.Podle tradice prý název Santon dali kopci Napoleonovi vojáci, protože jim připomínal vrch stejného jména, s nímž se před léty setkali při svém tažení v Egyptě. Zjistili jsme, že však nelze však vyloučit, že název Santon je zkrácené a zkomolené francouzské jméno Saint Antoine – Svatý Antonín. Zaujalo nás, že císař Napoleon před bitvou tří císařů 2. prosince 1805 rozhodl, že se tento vrch stane krajním opěrným bodem levého křídla jeho armády. Nechal jej tehdy obsadit 17. lehkým pěším plukem generála Clappareda, který jej důkladně opevnil třemi pásy zákopů, které jsme si již dříve prohlédli.
Dále jsme se dočetli, že pozici generála Clappareda posílilo 18 těžkých děl, jejichž osádkám velel plukovník Senarmont. Vojáci měli vrch bránit proti útokům ruských jednotek generála Bagrationa. Císař Napoleon dal obhájcům Santonu osobní rozkaz, že musí nepříteli vzdorovat do posledního muže. Nedokázali jsme si vůbec představit, že Francouzi císařův rozkaz splnili, třebaže za obrovských ztrát. Přečetli jsme si také, že zde nalezeny pozůstatky staroslovanské osady a tato přírodní lokalita se původně zřejmě nazývala Padělek.
Za chvíli jsme se vrátili k autu, kterým odjeli do Brna za poznáním dalších památek, o kterých se dozvítev mých dalších článcích.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Santon_%28kopec%29