Uppsala
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Uppsala je čtvrtým největším městem Švédska. Svou úlohou v dějinách se však směle může srovnávat se samotným Stockholmem. Právě v Uppsale bylo založeno první švédské arcibiskupství i univerzita; arcibiskupství dokonce zhruba 90 let předtím, než vůbec Stockholm vznikl. Díky své blízkosti k hlavnímu městu se pak Uppsala stala i dějištěm řady významných politických událostí, neboť právě na zdejší zámek se uchyloval král, pokud ve Stockholmu např. vypukl mor.
Zmíněný zámek patří k jedné z dominant města. Současnou podobu získal po roce 1702, kdy v jeho areálu vypukl doufejme již poslední požár. Svou zvláštní Růžovou barvou dotváří nezaměnitelné panorama města. Z nádvoří je překrásný pohled na Botanickou zahradu s letohrádkem, z druhé strany se pak až k Horizontu táhnou budovy tohoto dvousettisícového města. V areálu zámku jsou také umístěna dvě muzea – umělecko-historické muzeum a muzeum války a míru. V druhém jmenovaném určitě stojí za pozornost českého turisty titulní strana novin z roklu 1914, informující o atentátu na rakousko-uherského následníka trůnu a jeho manželku. Bohužel je prostor muzeí obvykle tím jediným místem, kde si lze zámek prohlédnout také zevnitř. Ostatní prostory jsou pro veřejnost po většinu roku uzavřeny a zpřístupněny pouze při zvláštních příležitostech. Naskytne-li se vám však jedna z těchto vzácných příležitostí, rozhodně si ji nenechte ujít.
Zámek je také sídlem správce komuny (švédská správní jednotka zhruby velikosti našeho okresu). Pokud se k zámku vypravíte brzy ráno, možná se vám poštěatí ho potkat, jak venčí svého psího miláčka.
Před zámkem pak stojí za povšimnutí zvon zvaný Gunilla a u něj umístěná děla, zamířená poněkud překvapivým směrem – na katedrálu. Traduje se, že je takto nechal rozmístit již král Gustav Vasa v 16. století, aby odkázal arcibiskupovy politické ambice do patřičných mezí.
Katedrála tvoří druhou z dominant města, cestou k ní však stojí za zastavení budova univerzitní knihovny. V jejích výstavních sálech, které jsou s výjimkou letní sezony přístupné zdarma, si lze prohlédnout některé z nejstarších či jinak významných knih, které knihovně patří. Pro Čechy nejzajímavějším exponátem je Codex argenteus, rukopis Bible ze 6. století, odvezený švédskými vojáky z Prahy v roce 1648.
Katedrála v Uppsale, jejíž věže doahují výšky úctyhodných 120 metrů, je v řadě ohledů odlišná od jiných luterských kostelů. Byla postavena již ve 12. století, tedy ještě před rozkolem západního křesťanství, a proto její interiér spíše připomíná interiér kostelů katolických. Výzdoba byla sice po přijetí luterství jako státního náboženství odstraněna, avšak pouze z míst, kam se mohli dělníci snadno dostat. Klenba a části zdí k ní přiléhající zůstala vyzdobena dodnes.
Mimořádná pro luterský kostel je i skutečnost, že v katedrále jsou uloženy ostatky dokonce dvou svatých – skelet sv. Erika a prst sv. Birgity. Vedlejší kaple, kde je pochován Gustav Vasa a dvě z jeho tří manželek, je pak zasvěcena Panně Marii.
Přímo naproti katedrále se nachází Museum Gustavianum, univerzitní muzeum. Vstup do něj bohužel není zdarma, ale zaplatit vstupné stojí za to. Z muzea pak může návštěvník přes malý park, ozdobený originálními runovými kameny, navštívit i hlavní budovu univerzity, která dnes více než k výuce slouží k slavnostním příležitostem.
Zájemci o starší, středověké dějiny, by pak určitě neměli opomenout navštívit Starou Uppsalu (Gamla Uppsala). Ta leží poněkud stranou od vlastního města, městský autobus sem však jede každých 20 minut. I zde je možnost navštívit muzeum, věnované středověkým dějinám, a pokud se vám nechce platit vstupné, můžete alespoň obdivovat množství vikingských hrobů všude v okolí.
Z dalších pamětihodností pak lze zmínit dům Carla Linného, kde si můžete prohlédnout prostředí, ve kterém slavný vědec žil a bádal, i jeho zahradu, muzeum Upplandu (část Švédska, kde leží Uppsala), či se můžete jen tak procházet po Drottningsgatan, místní nákupní třídě. V sobotu pak stojí za to navštívit bleší trh na náměstí Vaksala Torg, kde lze s trochou štěstí koupit příbuzným a přátelům suvenýr ze Švédska a nezruinovat se při tom.