Loading...
USA – Severozápad (1): Autem po Severozápadu (itinerář cesty) (06/2019)
Po naší cestě na Jihozápad USA v roce 2016 jsme se rozhodli projet také Severozápad. Tentokrát jsme na to měli o něco více času, celých 26 dní, a do cesty jsme zahrnuli také hlavní atraktivity Středozápadu – národní parky Yellowstone, Grand Teton a Badlands. Severozápad je hlavně o horách a tak jsme oblast nechtěli pouze projet, ale vydávali se i na kratší túry. Počasí je na severu chladnější s dlouhotrvající sněhovou pokrývkou a některé horské silnice se pro dopravu otevírají až v druhé polovině června. Proto jsme na rozdíl od Jihozápadu, kde jsme byli v květnu, zvolili pro tuto cestu pozdější termín, a to přelom června a července.
Dovolená byla dražší, než jsme čekali. Už se nedařilo nacházet levnější ubytování v motelech. Buď za tu dobu státy zdražily, nebo je sever prostě dražší, ale také to mohl způsobit nástup letní, v této oblasti krátké, sezóny. Zatímco v roce 2016 nebyl problém na Jihozápadě nalézt pokoj v motelu pro dva za 40 – 60 USD, tady to bylo většinou nad 60 USD, nezřídka kolem 100 USD. Nejdražší byl, jak jinak, Národní park Yellowstone. Tím nemyslím ubytování přímo uvnitř parku, ale i blízké okolí vně parku, kde nejnižší cena za pokoj začínala na 250 USD. Stěží jsme tady našli ubytování za 120 USD a museli dojíždět až od jezera Henrys Lake.
V blízkosti Národního parku North Cascades nebylo ubytování k sehnání vůbec, a tak nezbylo než bydlet dále a dojíždět. V oblastech, které jsou indiánskými rezervacemi, je sehnat normální ubytování přímo nadlidský výkon. Takové území je například na východní straně Národního parku Glacier, kde jsou k dispozici ty nejkrásnější horské túry. Když přejedete na západní stranu parku, kde rezervace není, je to obrovský rozdíl ve všem už na první pohled, ne jenom v možnostech ubytování.
Naše cesta začínala příletem na letiště v Seattlu, tam jsme si také půjčili auto. Pohybovali jsme se v amerických státech Washington, Idaho, Wyoming, South Dakota, Montana a Oregon. Cílem byly především národní parky a národní monumenty středozápadu a severozápadu, ale také některé státní parky a národní lesy.
Naše trasa: Přes noc (stejně se nám nechtělo spát kvůli 9-ti hodinovému časovému posunu) jsme se přemístili ze Seattlu až do Idaha (700 km) ke Státnímu parku Bruneau Sand Dunes a na nocleh do Twin Falls. Dále jsme pokračovali do Craters of the Moon, národních parků Grand Teton a Yellowstone. Dále až do Jižní Dakoty přes Devils Tower k Národnímu parku Badlands, Mout Rushmore (sochy hlav amerických prezidentů vytesaných do skály), Státního parku Custer. Přes národní americký hřbitov v Little Bighorn Battlefield do Montany až na kanadské hranice do Národního parku Glacier. Odtud zpět přes Montanu a Idaho do státu Oregon (Národní les Mount Hood, pobřeží, stará Oregonská silnice č. 30), a končíme ve státě Washington (Mount St. Helens, Mount Rainier, Olympic a North Cascades), nechybí ani prohlídka Seattlu. Pro orientaci a navigaci v krajině, parcích i ve městech jsme používali mapy v mobilu, především turistické mapy.cz. Celkem jsme pak na své cestě ujeli kolem 11 000 km.
Absolvovaný okruh byl následující:
K jednotlivým navštíveným místům jsou zpracovány podrobnější texty, které navazují na tento úvodní článek. Najdete tam popis místa, dojmy z lokality, praktické informace a fotografie (odkazy na konci tohoto článku).
Popis cesty po Jihozápadě USA v roce 2016 si mohou zájemci přečíst zde: USA Jihozápad (1): Autem po Jihozápadu (informace, turistické možnosti, itinerář) Úvodní článek na tomto odkazu jsem doplnila aktuálními informacemi z roku 2019, které se týkají obecných věcí, jako je procedura na letišti, vyplnění ESTA a celní deklarace, půjčení auta, ubytování, silnice, ceny, vstupy atd. Tyto informace jsem již znovu neuváděla do tohoto článku.
Mapa navštívených míst v roce 2019 (Severozápad) je zde:
https://drive.google.com/open?id=1h49g-XGrTOyncopVL34sf0wfcTtLhT77&usp=sharing
Některé ceny roku 2019: benzín 95: 2,68 – 3,50 USD / galon (galon = 3,785 litrů), pohlednice 0,6 USD, v Yellowstone 1 USD, Budweiser v plechovce 7,48 – 8,49 USD, baby mrkev v sáčku na cestu 1,84 – 1,99 USD, chleba 3,5 – 6 USD, voda 2 l – 0,98 USD, kolacky 2,97 USD.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Navazující články z cesty po Severozápadě USA:
Naše články z cesty po Jihozápadě USA (2016):
Rada pro turisty půjčující si v USA auto: