Loading...
Informace v jakýchsi novinách s volným „překladem“: „… mimo lom s vodopádem „Pohádka“ by se nedaleko Jilešovic mělo nacházet ještě několik dalších lomů (asi 7)...“ měla i vedlejší efekty než jen mé nalézání lomů a lůmků. Jedním z nich byla i nevšední studánka, která sice neposkytuje pitnou vodu, ale nepochybně je ve velice krásném zátiší. Jak jsem ji našel ani moc netuším – bylo to hodně dávno (před několika lety). :-)
Studánka se jmenuje „U hájovny“. Myslím, že to byl doplněk běžeckého okruhu asi 15 km Porubou, který jsem si vymyslel už na základní škole, když jsem se pokoušel dělat „pohyby podobné běhu“ :-) A samozřejmě jsem na něj nezapomenul ani nyní. Ideální trénink na terénní běh „Starobělské lurdy“, které mají sice „jen“ něco přes tři kilometry, ale ty jsou zato velice poctivé. I proto okruh Poruba – DUHA → Plesná → kopec Končina → Dobroslavice → Děhylov → posezení Loděnice → přírodní rezervace „Štěpán“ → Martinov → Poruba – DUHA považuji za velice vhodný trénink. Okruh má vše – solidní délku, poctivé stoupání z Plesné na kopec Končina, rychlé klesání do Děhylova kolem hospody „U Žáby“ a táhlou cestu z Děhylova do Martinova, která ke konci vyžaduje hodně vůle, aby se nepřešlo do chůze. Cesta přes „Turkov“ a jeho zákeřné kořeny již notně unavenému běžci nepřidají (je třeba se zde pečlivě věnovat každému kroku). Stoupání k DUZE po asfaltovém, ale rozbitém chodníku je už tím posledním „hřebíčkem“ na dlouhé cestě do cíle a nevzdání se…
Při jednom z těchto pomalých běhů (s celkovým časem kolem dvou hodin) jsem patrně „zavadil“ i o onu studánku „U hájovny“. Je spousta studánek, ale tahle je zajímavá především svým okolím. Je vidět, že se do zvelebení pustili lidé s chutí a je to na jejich práci vidět…
Komu nestačí studánka může pokračovat dobrodružnou cestou lesem níž. Brzy překročí širokou cestu po níž mohou pokračovat doprava ke schodům vedoucím k hospodě „Posezení U Žáby“. Nebo prudce klesat stále dolů svahem k nebezpečné lomové hraně „Trhůvky“, jinak také lomu „Pohádka“. Z hrany spadá možná desítku metrů vysoká kolmá stěna. Hrana je silně porostlá náletovými dřevinami (především břízami a trnovníkem akátem s hrůzu nahánějícími trny) a středně vysokým bylinným patrem. Občas nějaké pichlavé ostružiní. Přes tuto zelenou „hradbu“ není vždy úplně dobře vidět pod nohy a toto je jedno z největších rizik, které čekají na případného „průzkumníka“. Dotyčný se tak může velice rychle dostat jen desítky centimetrů od nejistých míst, někdy dokonce na samotnou lomovou hranu. Chyba by zde byla tou poslední. Stejně tak nemusí být to, na co člověk šlape, tak pevné a jisté, jak si může průzkumník na první pohled myslet. Pokud se sem někdo vydá, tak je třeba myslet na „nečekané“ a radši si vytvářet dostatečnou vzdálenost od potenciálně nebezpečných míst. Lepší fotka nestojí za to, aby dotyčný šel za „svou hranu nervů“. Jedná se o velice zajímavé místo („nervy“ zde hrají naplno – souboj s odvahou a „jistotou“), ale to jak by mohla chyba dopadnout si člověk uvědomí až pod vodopádem (v zimě prý bývá pěkně zamrzlý). Na druhou stranu se nejedná o nikterak vydatný tok, který jej zásobuje a mnohdy jsou stěny jen vlhké.
DOPORUČENÁ A POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE:
[1] https://www.turistika.cz/mista/peklo-nebo-pohadka/detail
[2] https://www.turistika.cz/mista/utajene-lomy-u-jilesovic-t-o-silverado/detail
[3] https://www.turistika.cz/mista/utajene-lomy-u-jilesovic-cast-druha--1/detail
[4] https://www.turistika.cz/mista/utajene-lomy-u-jilesovic-cast-iii-male-kaskadky-v-malem-potucku/detail
[5] https://www.turistika.cz/mista/me-prvni-starobelske-lurdy-cast-druha-start/detail
[6] https://www.turistika.cz/mista/me-prvni-starobelske-lurdy-terenni-beh-v-ostrave-cast-prvni-lehky-uvod/detail
[7] https://www.turistika.cz/mista/starobelske-lurdy/detail
[8] https://www.turistika.cz/mista/lom-trhuvka-pohadka/detail
[9] https://regiony.rozhlas.cz/nejen-chatari-si-oblibili-pohadkovy-lom-trhuvka-na-okraji-dobroslavic-7433168