Unikátní lokalita - bývalý lom v obci Vidče
26.1.2004 20:31
1. Příslušnost k většímu geografickému celku
Lokalita je součástí okr. Vsetín, který se rozprostírá mezi 49°8´5´´ až 49°32´20´´ sev.zem.šířky a mezi 17°46´40´´až 18°24´55´´ vých. zem. délky. Sousedí s 5 okresy - FM,NJ,PR,KM,ZL. Na V a JV probíhá okresní a zároveň státní hranice se Slovenskem.Rozlohou 1143 km2 je na 29.místě v ČR. Nejvyšším bodem je Čertův mlýn (1206 m n.m.) v Radhošťské hornatině a nejnižším místem je koryto ř. Bečvy u Němetic (262 m n.m.). Z hlediska přírody patří k nejzachovalejším územím u nás.
V okr. Vsetín se nachází nejhlubší vrt v ČR, Jablůnka-1 , hluboký 6 506 m.
2. Geografická poloha výchozu
Starý kamenolom se nachází v obci Vidče (5 km JZ od Rožnova p.Radhoštěm) a je "umístěn" jižně od centra obce, 49°26´00´´ sev.zem.šířky a 18°05´00´´ vých.zem.délky . K lokalitě vede z centra obce sjízdná zpevněná, asi 500 m dlouhá kamenitá cesta. Při chůzi uvidíme po levé straně travnaté pole,které ve stupňujícím se svahu přechází v lesní porost. Ten není příliš rozsáhlý a v jeho jádru se nachází samotný lom. Má 2 části, z nichž v úvahu vezmeme druhou, na konci celé cesty. Při pohledu od cesty doleva naproti sobě uvidíme hlavní stěnu a po levé a pravé straně 2 vedlejší stěny. Lom má 3 hlavní svahy - severní, východní a jižní.(Bráno z hlediska pozorovatele a jeho orientace při pohledu k dané svět.straně, nikoliv z hlediska expozice daného svahu vůči slunci).
3. Charakter odkryvu
Starý kamenolom je umělého charakteru. V historii se zde v minulém 20.století těžil od začátku 60.let do pol. 70.let kámen pro hrubší zemní a stavbařské práce a také pro zpevňování komunikací. Od uzavření těžby je lom volně přístupný(na vlastní nebezpečí).Vhodným místem pro odběr vzorků a pozorování zajímavostí(viz poslední bod) je S svah, kde lesní porost nejméně prudce a méně strmě (než v případě V a J svahu) přechází v obnaženou skalní stěnu. I tady je nutno dbát zvýšené opatrnosti, vzhledem k místy silně zvětralé hornině.Nikde ze skály nevyvěrá pramen.
4. Rozměr odkryvu
Přesné údaje rozměru lomu jsou hůře zjistitelné, jednak kvůli většímu počtu stěn v lomu (3), kvůli jejich různému sklonu a vlivem horší přístupnosti k úpatí svahů kvůli stavebnímu materiálu zde navezenému. I přesto ale lze s opatrností přijít k základně kteréhokoliv svahu.
Dvě boční stěny , S a J , se postupně zvyšují a hlavní,zároveň nejvyšší východní stěna je obě spojuje a dohromady lom připomíná půlkruh.
Výška východní stěny je odhadem asi mírně přes 10 m, a na šířku se jedná o pár desítek metrů.
Při pohledu ve skutečnosti se jeví lom, hlavně jeho V část, velmi mohutná a vysoká , stejný pocit je při pozorování shora dolů.
5. Znečištění odkryvu
Každá ze 3 stěn má jinou povahu znečištění.
Severní stěna (levá část) je prorostlá především křovinatými a listnatými stromovitými porosty,většinou břízami, které jsou středně vysoké až mírně vzrostlé.
Východní stěna (uprostřed) je vegetací pokrytá nejméně, pouze v její dolní části se vyskytuje bříza a směrem k J nastupuje travnatý porost(na navezené cizí půdní hmotě),na kterém se pomalu usazují malé smrky.
Jižní stěna (vpravo) je zarostlá především malými smrky,které postupně se vzrůstající výškou jižní stěny střídají borovice. Na samotném povrchu stěny je vlivem téměř celoročního stínu patrný velký výskyt mechů a jemných travin.
Do jádra celé lokality je občas navážen stavební odpadový materiál (hlíny,kusy asfaltu), nicméně černá skládka domovního odpadu se naštěstí zatím neobjevila.
6. Jakost horniny
Jakost je odlišná na každém svahu zvlášť:
Severní část - vyskytují se spíše větší bloky horniny,středně zvětralé, a v pravé části této stěny dochází k zajímavosti,která je popsána v posledním bodu.
Východní stěna - patrná je ve srovnání se severní částí drobnější skladba hornin,i tak jsou to větší celky, silně zvětralé, viditelné jsou četné pukliny a praskliny s rýhami. Zřetelný je také šikmý sklon rozrušených vrstev.Při silnějším mechanickém poklepu dochází k uvolnění a roztříštění horniny, směrem nahoru je toto častější.
Jižní svah - je charakteristický především opět spíše celistvostí větších bloků hornin, zvětrání je zde nejmenší.Hornina se zde vlivem vegetace ztrácí a je zde též asi nejméně kvalitní.
3)
Mezi S a V svahem se vyvinulo koryto,kterým prochází snos zvětralých částí skály i půdy nad ní z vyšších pater dolů.
Obecně nejvíce k narušení horniny přispívá sluneční záření,jemuž jsou nejvíce vystaveny S a V stěna, dále účinky větru (V svah je návětrný,odráží časté záp.proudění), a vody v podobě deště, sněhu i ledu.
Po silných deštích 1997 se účinky vody projevily na vzhledu lokality podstatnou měrou.
Nahoře po celém obvodu půlkruhovitého tvaru lomu se táhne pás nejsilněji zvětralých hornin s max.mocností do 15-20 cm, který obsahuje velké množství menších horninových částic.Tento pás je nejvyvinutější na V stěně.
7. Nadložní kryt
Pokryv nadloží tvoří lesní půda, při okraji obnažených stěn lomu max. 20-30 cm mocná, v níž se daří borovicím a občas se vyskytuje bříza. Borovice střídají směrem do nitra lesa od okrajů lomu postupně po 35 - 45 m smrkové porosty. Z toho lze usoudit, že dále pod tímto vegetačním nadložím neexistují horniny v takovém vertikálním rozsahu, jak je lze vidět v obnažené lokalitě. Jemně sypká půda pod borovicemi se při okrajích lomu mění v již uvedený pás menších silně zvětralých,většinou menších kusů horniny, jež lze rukou volně vytrhávat.
8. Příslušnost k většímu geologickému celku
Celý okres Vsetín patří z geologického pohledu do soustavy Vnějšího Západního karpatského flyše , typický je příkrovový (=alpinotypní) tektonický styl tohoto pohoří , charakteristická je také rytmická sedimentace (= mnohonásobné střídání 2 typů hornin,v tomto případě pískovců a jílovců).
V okr.Vsetín se flyšové pásmo dělí na:
a) Vnější flyšové pásmo - podslezská, slezská a
předmagurská jednotka
b) Magurské flyšové pásmo - račanská a bystrická jednotka
Konkrétní zařazení lokality
Západní Karpaty -> Magurské flyšové pásmo -> Račanská
jednotka -> Soláňské souvrství -> Ráztocké vrstvy
4)
Magurské flyšové pásmo zaujímá většinu plochy okresu Vsetín.
Račanská jednotka je prostoupena několika úzkými pásy, tvořenými soláňským souvrstvím.
Oblast soláňského souvrství je tvořena drobovými + arkózovými pískovci a slepenci s vložkami jílovců. Jsou středně až hrubě zrnité. Tvoří lavice 0,6 až 7,0 m silné, místy splývající v pásma mocná až několik desítek metrů.
Ráztocké vrstvy jsou stáří svrchní křídy až spodního paleocénu. (Mezozoikum = druhohory -> trias + jura + křída - spodní,svrchní. Terciér = třetihory -> paleogén + neogén ; paleogén - paleocén,eocén,oligocén).
Nástup geolog.doby svrchní křídy byl před 98,9 mil lety, a spodního paleocénu před 65,0 mil lety.
9. Geologický popis + zajímavost
Lokalita bývalého lomu patří do ráztockých vrstev, je tvořena pískovci, tedy usazenými horninami, typické jsou ploché lomné hrany.. Zvrstvení je V svahu viditelně rovnoběžně souměrné.Šedá barva pískovce je většinou směrem nahoru od tmavší po světlejší. Na ploše V stěny je viditelné střídání tmavších/světlejších barev. Největší stupeň zvětrání je v nejvyšší oblasti stěn, kde je možné rukou horninu jednoduše rozdrobit. Zrnitost je nejčastěji střední až hrubší.(Viz také body 6 a 8).
Lom je zařazen do seznamu "zvláště chráněných území a hodnotných lokalit" , území má regionální význam, tzn. z hlediska celé SV Moravy.
Zajímavost: V lomu byla v ráztockých vrstvách ve Vidči zjištěna kulovitá tělesa, vyvětrávající z pískovcových lavic. Tento způsob vyvětrávání není dosud zcela objasněn a je v celém flyšovém pásmu ojedinělý.
Pozoruhodné také je, že se tato obrovská kulovitá tělesa vytvářejí většinou na S svahu v jeho pravé části.Hmotné a velké kulovité objekty dosahují průměru nejčastěji až 3 m , často jsou elipsovitého tvaru.Vyskytují se ve skalní stěně,jakoby zapuštěné, a také na úpatí svahu jako volně ležící po uvolnění a následném pádu dolů.Jedna z velkých koulí vejčitého tvaru byla v minulosti pracně přemístěna místními občany ke kostelu.
Na svahu leží také koule o průměru asi 1,6 m a je jakoby rovným řezem rozdělena na 3 části.(Bohužel není na fotografii).Na řezu je vidět složení objektu - je tvořena pískovcovým slepencem se zrny asi 1 cm,povrch této koule a většiny dalších je hladký a zaoblený.Vlivem klimatické eroze se postupně odlupují tenké zaoblené vrstvy, jako bychom loupali cibuli.
Odlupující se "slupky" jsou snadno rozdrolitelné už menším tlakem prstů.Všechny koule jsou velmi tvrdé.Podle geologů jde o kulovitou odlučnost hornin a patrně vznikly sekundárně uvnitř primárního sedimentu, i když vysvětlení tohoto jevu není zatím zcela jasné.
5)
Použitá literatura:
František Řehoř - Cvičení z geologie /Ostrava ´99/
- Přehled historické geologie a regionální
geologie České republiky /Ostrava ´98/
Jan Pavelka,Jiří Trezner a kol. - Příroda Valašska /OkÚ Vsetín 2001/
GKP Praha - Okres Vsetín (vlastivědná mapa + texty) /Praha ´90/