Loading...
Neidhartské nebo – chcete-li – Neidhartovy fresky bývají občas nazývány také Muzeem fresek. Jedná se o jednu z expozic Vídeňského muzea (Wien Museum) a současně zřejmě o vůbec nejmenší muzeum hlavního města našich jižních sousedů. I z venku velmi nenápadné muzeum najdeme na adrese Tuchlauben 19 a tvoří ho jedna jediná místnost, která bývala ve středověku tanečním sálem. Navíc sálem poměrně nevelkým. A hned na úvod si můžeme prozradit, že i přes poměrně hodně vysoké vstupné a nutnost se do muzea zvenku dozvonit, je návštěva této „atrakce“ velmi zajímavou až unikátní záležitostí …
Neidhartské fresky byly vytvořeny zřejmě někdy mezi lety 1398 až 1407 a svého času zdobily soukromý taneční síň bohatého textilního obchodníka Michaela Menscheina. Tyto pozoruhodné fresky přitom byly náhodou objeveny a odkryty až v roce 1979, kdy v domě docházelo k renovaci jednotlivých bytů. A teprve nedávno bylo provedeno jejich komplexní restaurování.
Scény na freskách potěší hlavně ctitele „cudné erotiky". Zobrazují totiž části textů z písní slavného středověkého minesengra Neidharta von Reuenthal, který žil na přelomu 12. a 13. století. Tyto erotické momentky pak doplňují scény ze čtyř ročních období, které představují různé zábavy a hry, typické pro jednotlivé části roku. Prim v tomto případě hraje svátek jara.
Vstupné do „Muzea fresek“ přijde na 5 euro (pokladna je paradoxně až na konci místnosti, takže teoreticky je možno se na fresky v rychlosti podívat a zase odejít s tím, že je vstupné příliš vysoké a nabídka nezajímavá… ale věřte, byla by to škoda), přičemž senioři, majitelé vídeňské karty (Wien karte), ZTP, studenti do 26 let, státní úředníci (sic!) a skupiny od 10 osob to mají o euro levnější a děti i mládež do 18 let sem chodí zcela zdarma. Této výsady se pak dostane každou první neděli v měsíci všem návštěvníkům.
Otevřeno je zde vždy od úterý do neděle, a to od 10,00 do 13,00 hod. a od 14,00 do 18,00 hod. Kromě všech pondělků (i těch svátečních) je zde pravidelně zavřeno také každého 1. ledna, 1. května a 24., 25. i 31. prosince.
Na závěr ještě pelmel doplňujících informaci a zajímavostí.
Jedná se o nejstarší dochované nástěnné malby se světskou tématikou ve Vídni. Budova, ve které fresky najdeme, pochází ze 14. století a středověké fresky zde přežily ukryty pod silnou vrstvou „novodobé“ omítky. Dům byl v 18. století přestavěn, zmodernizován a o dvě podlaží zvýšen. Během této rekonstrukce byla horní patra částečně „zkrácena“, takže tím došlo ke ztrátě některých fresek (zřejmě také proto, že ulice a tedy i přízemí domu se v období pozdního středověku nacházela asi o 120 cm níže než dnes).
Hned tři roky po objevu těchto fresek, tedy v roce 1982, se sál otevřel pro veřejnost jako součást Vídeňského muzea. Fresky, z nichž jedna se nachází už na přístupovém schodišti, se však i poté nadále restaurovaly, a to až do roku 2003. Mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že tento půvabný taneční sál byl původně reprezentativní zasedací místností pro zástupce vídeňské vyšší třídy.
Za zmínku jistě stojí také postava bavorského minesengra Neidharta von Reuental, který byl osobností natolik významnou, že je pohřben vedle pěvecké brány vídeňské katedrály sv. Štěpána. Neidhart byl považován za minesengra klasického typu a označován za Velkého skřítka. Byl nejúspěšnějším básníkem a jeho sociálně - satirické písně silně vadily zejména rolníkům (i proto se jejich autor musel ukrýt pod ochranu města Vídně). Není divu, když hlavním námětem textů jeho písní byl rytíř - zpěvák, který (vždy úspěšně) dobývá dívku (ženu, dceru) sedláka.
Výše uvedeným řádkům skutečně odpovídá i obsah fresek. Kromě několika málo výjimek, zachaýcujících např. bojové scény či městskou architekturu, je totiž na většině fresek žena ve vertikální poloze sváděna nebo už rovnou uložena do polohy horizontální. Zkrátka a dobře Sex, drogy a rock´n´roll ve formě středověkého komiksu ...