Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kašna
V druhé polovině 19. století procházela metropole na Dunaji rozsáhlým stavebním boomem. Na místě stržených hradeb vznikla nová okružní ulice, lépe řečeno bulvár, který je všeobecně znám jako Ring. Při bližším zkoumání sice zjistíme, že podle názvu nejde o jednu ulici, ale o více Ringů (Schooten Ring, Dr. Klueger Ring, K. Renner Ring, Burg Ring, Opern Ring atd.), málokdo si ale dá práci všechny části znát. Široká třída si přímo žádala o nové výstavby honosných budov, které měly demonstrovat sílu a velkolepost Habsburské monarchie. Ring tak obklopují takové budovy jako je Státní opera, Přírodovědecké a Uměleckohistorické muzeum, vídeňská Radnice, nebo nedaleký Votivní kostel, či Burgtheater. Důstojnost bulváru korunuje velkolepá budova Parlamentu.
Architekt Theophil von Hansen naprojektoval budovu ve stylu starořeckého chrámu s velkolepým sloupovím. Parlament byl postaven v l. 1874 – 83. Budova byla samozřejmě koncipována pro celý parlament Rakouské části monarchie, tedy včetně Českých zemí, Haliče a dalších částí Předlitavska.
Aby měli poslanci inspiraci, před budovou byla později dostavěna kašna se sochou Pallas Athény. Pěti a půlmetrová bohyně je vyobrazena ve zbroji s menší sochou vítězné Niké v pravé dlani. Autorem sochy byl Karl Kundmann. Pod Athénou po stranách jsou alegorické postavy právních předpisů (pravá strana) a provedení (vlevo) zákonů od J. Tautenhayna. Nejnižší část sousoší je dekorována alegorickými postavami největších rakouských řek, které v té době byly Dunaj a Inn (v průčelí) pod zády Athény pak další dvě což už jsou dnes nerakouské řeky, překvapivě Vltava a Labe. Ačkoliv tedy poslanci rakouského sněmu měli bohyni moudrosti celkem často na očích, nic jim nezabránilo tomu, aby se postavili proti rozpoutání Velké války po které už honosné stavby žádnou gigantickou monarchii nereprezentovaly.
Kašna, spíše pomník je vystavěna rovněž podle návrhu architekta Hansena, ten už se ale realizace v r. 1902 nedožil.