Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Vídeňské Uměleckohistorické Muzeum (Kunsthistorisches Museum) patří mezi největší a nejvýznamnější muzea umění v Evropě. Podnět k jeho vybudování dal císař František Josef I. ve II. polovině 19. století. Budovy Uměleckohistorického musea s protilehlým Přírodovědným muzeem (Naturhistorisches museum) měly vytvářet jednotný komplex v rámci rozšířeného císařského paláce Hofburg. Návrhem byl pověřen renomovaný německý architekt Gottfried Semper, s asistencí Karla von Hasenauera. Stavba proběhla v letech 1872-1891 a obě budovy byly vystavěny v neorenesančním stylu, inspirovaném italskou renesancí.
Budova KHM je obdelníkového tvaru, o délce 60 metrů, interiér budovy je velmi dekorativní, vykládán mramorem, zdoben štukami, zlatem a výmalbou interiérů.
Muzeum se chlubí bohatými sbírkami s předměty ze sedmi tisíciletí; tedy od doby starověkého Egypta do konce 18. století. Nejvíce je Muzeum zaměřeno na umění renesance a baroka.
Rozsáhlé sbírky Kunsthistorisches Museum jsou rozloženy do několika budov.
V hlavní budově na Maria-Theresien Platzprstenu jsou obrazárna, sbírka antického umění Řecka a Říma, sbírka umění starověkého Egypta a umění Blízkého východu i sbírka mincí. Dále se sbírky Muzea nacházejí v Neue Burgu (Efeské Muzeum, sbírka starověkých hudebních nástrojů a sbírka zbraní a brnění), v Hofburgu (klenotnice s korunovačními klenoty a Řádem zlatého rouna), na zámku Schonburg (sbírka kočárů a uniforem) a část sbírek se nachází i na zámku Ambras v Innsbrucku.
Pod KHM spadá i Etnologické Muzeum v Neu Burgu, Rakouské divadelní muzeum v Lobkowitzském paláci a Muzeum lipicánů ve Staalburgu.
Nejdůležitější částí Kunsthistorického muzea je, samozřejmě, hlavní budova na Náměstí Marie Terezie.
Ve zvýšeném přízemí budovy se nacházejí hlavně Sbírka umění starověkého Egypta s uměním Blízkého východu a Sbírka antické řecké a římské kultury. Doplňují je ještě Sbírka soch a dekorativního umění, Sbírka mincí a Knihovna. Egyptské sbírky zabírají několik sálů a přilehlých kabinetů, zajímavostí jsou např. různé mumie zvířat, včetně krokodýlů. V oddělení antiky převládají římské kopie řeckých originálů.
V patře se pak nalézají prostory Obrazové galerie, jejíž základ tvoří umělecké sbírky Habsburků, sbírka císaře Rudolfa II. a také sbírka obrazů arcivévody Leopolda I. Viléma. Obrazárna je rozdělena na dva sektory. V první části se nachází díla holandských, vlámských a německých mistrů, v druhé části uvidíme malby italské, španělské a francouzské. K tomu je potřeba přidat ještě prostory pro sezónní výstavy.
Mezi nejcennější exponáty jsou zde řazeny obrazy Jana van Eycka, Albrechta Durera, Rafaela, Caravaggia, P.P. Rubense, Diega Velázqueze a Pietera Brueghela. V obrazárně se nacházejí také dvě (!) díla Hieronyma Bosche.
Ve druhém patře nalezneme ještě Numizmatický kabinet a sál pro sezónní výstavy.
Muzeum, kterým každoročně projde více než půl milionu návštěvníků, je řízeno Ministerstvem školství, umění a kultury.