První zmínka o Vršovicích pochází již z roku 1088. Ještě v polovině devatenáctého století tu však nežilo více než tisíc obyvatel ve 116 domech. Rozvoj Vršovic nastal poté, co padly městské hradby. Povýšení na město se původní obec dočkala až v roce 1902, to už měla 14 tisíc obyvatel.
Nejstarší budovou ve Vršovicích je kostel sv. Mikuláše ze 17. století, který nahradil původní gotický kostel ze 14. století. I ten však vyrostl na základech kaple svaté Máří Magdalény. Nedaleko kostela ve Starých Vršovicích je zasazená i vila Jitřenka. Leží na Petrohradské ulici na Praze 10. Nese číslo popisné 141 a je dochovanou vzpomínkou na dobu, kdy Vršovice byly ještě řídce osídlenou vsí. Spolu s dalšími památnými stavbami je také asi o dva metry pod úrovní novodobé zástavby Vršovic.
Odkaz starých časů
Vila Jitřenka představuje chráněnou kulturní památku. Stejně jako skupina tří domků na druhém břehu potoka Botiče, tzv. Vršovický skanzen, reprezentuje pozdní klasicismus.
Klasicistní fasádu však doplňuje valbová střecha a průčelí s pilastry v barokním stylu. Barokní jsou i zdi v přízemí Jitřenky. Původně totiž byla postavena jako barokní usedlost panství svobodného pána Jana z Vrbna. Psal se rok 1738 a Jitřenka sloužila primárně jako lovecký letohrádek. Klasicistní podobu dostala s baronem A. Popperem Komořanským, který se jako další majitel usedlosti postaral o její rekonstrukci. Komořanský dal usedlosti podobu, která jí zůstala dodnes.
Před vilou Jitřenka dodnes poutá pozornost také neobyčejný most přes potok Botič. Je to zmenšená kopie Jiráskova mostu před Vltavu, který projektoval Vlastislav Hofman, člen spolku umělců Mánes. Je však také možné, že je to naopak. Jiráskův most by také mohl být zvětšeninou mostu před Jitřenkou na Petrohradské ulici.
Vršovice: Pestrá architektonická směs
Vila Jitřenka a Vršovický skanzen jsou živou připomínkou toho, že Vršovice patří k nejstarším obcím Prahy. Další architektura pak odpovídá různým etapám rozvoje Vršovic, například socialistické sídliště Vlasta na straně jedné, nebo luxusní promenáda tvořená přepychovými činžáky z počátku dvacátého století na straně druhé. Z počátku minulého století pochází i industriální areál
Koh-i-noor, zasazený naproti administrativní budově Vlasta, radnici Prahy 10. Radnice, přilehlý kulturní dům Eden i bezmála dvouhektarový komplex Koh-i-noor aktuálně čeká proměna.
Revitalizaci Koh-i-noorky připravuje
společnost PSN. Industriální charakter zůstane zachován, původní fabriky však nahradí nové byty a komerční prostory, které rozšíří zdejší občanskou vybavenost. Nejenom ve Vršovicích, po celé Praze PSN v duchu svého motta probouzí domy k životu. A neztrácí přitom chuť investovat.
PSN kupuje.
Poslední aktualizace: 26.6.2022
Vila Jitřenka Vršovice na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Vila Jitřenka Vršovice
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!