Vinařství PROQIN
Turistické cíle • Vinařský cíl
„Ten nápad se nám líbil. Ještě v roce 2000, když jsme studovali, byla nabídka šumivých moravských vín velmi úzká. Mohli jsme se jimi odlišit a zaplnit díru na trhu,“ vykládá vinař Martin Prokeš, když ve Velkých Němčicích v sousedství místního kostela odemyká farní sklep ze 17. století.
Podzemní chodba dříve propojovala místní svatostánek se zámkem a mlýnem. Dnes tady v tisících lahví zraje sekt stejným tradičním způsobem, jako třeba ve vyhlášené Champagni, a to včetně ručního setřásání každé láhve.
Pokud se sem vydáte na prohlídku, můžete si kromě degustace domluvit také názornou ukázku či přímo vyzkoušení si sabráže, tedy useknutí hrdla láhve s šumivým vínem pomocí šavle či jiného předmětu. A že v Proqinu (název firmy je složeninou slov „Prokeš“ a „víno“) umějí být v tomto směru originální… Šavli nahrazují prakticky čímkoliv, od skleničky přes krojovou botu až po mobilní telefon.
Vyjma sektů zde vyrábějí i tichá vína, ta mešní dokonce pod dohledem duchovního správce farnosti. „Hrozny rostou ve farní vinici a výsledná vína jsou čistě přírodní,“ dodává Martin Prokeš, jehož rod se vínu věnuje již celá staletí. Nejstarší údaj k výrobě vína se v rodinných záznamech datuje k roku 1625.