Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Víska je součástí obce Březovice. Nachází se 2,5 km jihozápadně od Březovic. Je zde evidováno 26 adres a trvale zde žije 48 obyvatel. Obec se vyskytuje v písemných pramenech poprvé k roku 1400. V roce 1995 byla Víska prohlášena památkovou rezervací se souborem lidové architektury.
Majitelé Vísky se střídali a už koncem 16. století byla ves rozdělena mezi více majitelů současně. Po bitvě na Bílé hoře a prohraném stavovském povstání se celá zdejší oblast jako součást rozsáhlých konfiskací dostala do rukou Albrechta z Valdštejna, který ji zařadil do svého frýdlantského vévodství. Po chebském atentátu roku 1634 byl zkonfiskován zase jeho majetek a Víska byla rozdělena. Většina vsi patřila augustiánskému klášteru v Bělé pod Bezdězem. Koncem 17. století se dostala Víska opět do majetku rodu Valdštejnů a zůstaly v něm až do roku 1945.
I když v Březovcích vždy převládal český jazyk, mluvilo se ve Vísce po třicetileté válce, až do poloviny 20. století německy. Když po druhé světové válce v roce 1945 byla polovina obyvatelstva obce odsunuta, byla historická kontinuita místa silně narušena. Odešel i nejpočetnější rod Kummerových, z kterého pocházel nejznámější vísecký rodák, kdysi obávaný vůdce loupežníků Wenzel Kummer, jenž působil v okolí horní Lužice, byl nazýván Bimscher Wenzl – Bímšvenc (Vašek z Čech). Narodil se roku 1767 v chalupě za vsí čp. 22. Od roku 2007 zde má pamětní desku. Vedl tří loupežnické tlupy (českou, lužickou a slezskou) Roku 1817 byl, na udání, v Čechách opět zatčen a po 5 let trvajícím vojenském soudu uvězněn. Propuštěn byl v srpnu 1842 a vrátil se do rodné vsi, kde ho museli podle tehdejšího zákona živit a ubytovat střídavě všichni obyvatelé. Vyčerpaný věkem a celoživotním strádáním v žalářích zemřel již v březnu následujícího roku.