Vizovice - zámecký areál
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Možná to bude znít pro některé návštěvníky Vizovic až neuvěřitelně, ale k největším kulturním zážitkům, které město nabízí, patří nejen ochutnávka slivovice či festival Masters of Rock, ale také prohlídka místního zámku a parku. Zámek je to přitom velice hodnotný, neboť patří k nejznámějším projektům Františka Antonína Grimma. Mistr architekt se při stavbě nechal inspirovat sladkou Francií a zanechal nám obraz šlechtického sídla z časů, kdy tu ještě vládla Marie Terezie. Možná, že vás pohled zvenčí až tak neuchvátí, neboť exteriér dvoupatrové trojkřídlé stavby s mansardovou střechou působí poněkud stroze. Fasáda je jednoduchá a zdobí ji pouze armované nároží, přízemní bosáž, plastické okenní rámy a římsy. Ústřední trakt má směrem do čestného dvora i do zahrady už trochu členitější průčelí s rizalitem. O co "skromněji" ale vypadá zámek zvenku, o to překvapeněji se bude návštěvník cítit v jeho interiérech.
Nejbombastičtějším zážitkem z prohlídky je pohled na hlavní sál, neboť nejenže prostupuje oběma patry, ale jeho stěny a kupole vynikají svěží barokní malbou s krajinnými i ornamentálními figurálními motivy a navíc je doplněn nábytkem z dob Ludvíka XVI. Ohromný křišťálový lustr z českého skla je nejmohutnějším lustrem v našich zámcích, váží 150 kg a je na něm umístěno 30 elektrických svíček! Ostatní zámecké komnaty a salónky jsou vybaveny barokním, rokokovým a biedermeierovým nábytkem a rokokovými kamny. To vše velmi citlivě doplněno spoustou míšeňského a vídeňského porcelánu, benátskými zrcadly i souborem z Dálného východu. Vedle knihovny a sbírky grafik návštěvník ocení také hodnotnou obrazovou galerii s holandskými, italskými a vlámskými mistry, ale uvidíme zde i díla malířů německých a české umělce reprezentuje J.Kupecký. Kromě hlavního sálu je nejcennějším zámeckým interiérem kaple Matky Boží dobré rady. Autorem její sochařské výzdoby, soch v parku a krásných štuků v interiérech celého zámku je významný umělec Ondřej Schweigel.
Nynější zámek vznikl na místě cisterciáckého kláštera. Roku 1261 ho založil Smil ze Střílek, rok 1636 přinesl jeho definitivní zánik. Vizovické panství neustále měnilo jak majitele, tak podobu - tak třeba ve druhé polovině 17.století tu Zdeněk Říčanský nechal zbudovat renesanční zámek a nazval jej Nový Smilhein, ale olomouckému kanovníku Heřmanovi Hanibalovi z Blúmegenu, který panství převzal v roce 1749, se pranic nelíbil a nechal ho zbourat. Namísto něj nechal tento pán vystavět barokní skvost, který se nám zachoval až do dnešních časů. Stavba spolu s kaplí, zámeckou zahradou a krajinářským parkem byla dokončena v roce 1766. A poslední šlechtický rod - Stillfriedové, zámek obývali až do konce II.světové války...