Vojenský újezd Libavá
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se v Olomouckém kraji, náleží k okresu Olomouc. Město Libavá je sídlem vojenského úřadu.
Vojenský újezd byl založen na základě rozhodnutí Gottwalda 17. 9. 1946 o zřízení „vojenského výcvikového prostoru Libavá“. Jeho součástí se stalo celých 24 vesnic(16 ze správního okresu Moravský Beroun, přičemž Nové Oldřůvky dnes už součástí Újezdu nejsou; 1 ze správního okresu Šternberk; 4 ze správního okresu Hranice; 3 ze správního okresu Olomouc).
Ve všech zdejších obcích do té doby žili téměř výhradně obyvatelstvo německé národnosti, kteří byli v roce 1946 nuceně vysídleni, poté následovalo také vysídlení přistěhovalců z Čech a „zlatokopů“, kteří sem postupně přicházeli od r. 1945.
V průběhu následujících let byly opuštěné vesnice postupně zdemolovány včetně historických památek, kterými byla řada kostelů, kaplí i polních křížů, vodních a větrných mlýnů i tradičních selských usedlostí. Výjimkou se stalo pouze Město Libavá a bývalé obce Heroltovice, Luboměř pod Strážnou, Kozlov a Slavkov, kde je dodnes sporé osídlení. Památkový úřad v Brně uplatňoval památkový zájem téměř u všech libavských obcí, především u sakrálních objektů a dále u 24 větrných mlýnů různých typů, které se zde vyskytovaly. Zachoval se však pouze poutní kostel ve Staré Vodě a větrný mlýn ve Městě Libavá. Na území vojenského újezdu je zakázáno soukromé vlastnictví, což se projevuje především na chátrání dosud zachovalých budov.