Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Uháníme dálnicí D8 z Prahy na sever. Náhle, pár kilometrů před Lovosicemi se na mírném návrší vlevo od dálnice objeví zchátralé cimbuří. Správný turista se pochoptielně při nejbližší příležitosti vydá prozkoumat, co to vlastně je.
Větrný mlýn poblíž Humenského vrchu (též Kohoutí vrch nebo Humberk) mezi obcemi Siřejovice a Keblice u Lovosic sloužil svému účelu do r. 1870. Tehdy jej koupili bratři Tschinkelové a nechali k němu přistavět obytnou budovu ve stylu anglické novogotiky. Zde také je původ jména tohoto letohrádku - Windsor.
Tschinkelové se však dostali do finančních problémů a již r. 1886 museli letohrádek v dražbě prodat. Poté vystřídal v rychlém sledu několik majitelů a nakonec zůstal opuštěný. Ubytovávali se v něm tehdy ještě kočující Cikáni a různí potulní lidé. Zřejmě posledním obyvatelem byl koncem 20. let 20. stol. Hrnčíř, který žil v jeho sklepních prostorách. V té době byla již částečně zřícená obytná budova a celý objekt až do dnešních dnů chátrá a zarůstá náletovými dřevinami.
Zajímavá příhoda se k tehdy ještě větrnému mlýnu váže z války mezi Pruskem a Rakouskem r. 1866. Mlynář Kunz jednoho dne seřizoval lopatky mlýna proti směru větru. Kdosi jej udal rakouským úřadům v pevnosti Terezín, že lopatkami dává signály pruským vojenským jednotkám. Kunz byl zatčen a uvězněn v Terezíně až do doby, kdy pruské vojsko odtáhlo a udání na Kunze bylo shledáno neodůvodněným.
Poblíž Windsoru nevedou žádné značené trasy. Leží bezprostředně u velmi málo frekventované silnice Siřejovice (1km) – Keblice (2km). Do obou vsí je však autobusové spojení jen v pracovní dny. Po téže málo frekventované silnici sem dojdeme přes Keblice z železniční zastávky Nové Kopisty (4km) na trati Praha – Ústí nad Labem.
Přístup do prostor zříceniny je volný, zdržovat se zde však není bezpečné, občas padají části zdiva.
Windsor najdeme v poli A1 na mapě KČT č. 9 Podřipsko.