Loading...

Wroclaw (Vratislav) – Národní muzeum (Muzeum Narodowe)

Turistické cíle Muzeum

Hned na úvod tohoto článku si můžeme prozradit, že vratislavské Národní muzeum patří k tomu nejzajímavějšímu a nejkvalitnějšímu, co „na dohled“ od našich hranic můžeme navštívit. Tedy minimálně v oblasti muzejnictví a uměleckých předmětů z období 14. až 20. století. O tomto muzeu se sice občas říká, že je hlavně národním muzeem regionálně slezským, ale jména jak Lucas Cranach st., Agnolo Bronzino, Lucas van Leyden, Giovanni Santi, Francisco da Zurbarán nebo Wassily Kandinsky svědčí o něčem trošku jiném. A mnohá další veleslavná jména jsou zde zastoupena alespoň svými dílnami nebo nejbližším příbuzenstvem. Polské i slezské umění je zde však k vidění v množství výrazném … i kvalitě vysoké.

Muzeum bylo založenou jaře roku 1947 (veřejnosti se ale otevřelo až o 15 měsíců později) a jeho vznik se současným Polskem až tak moc společného nemá. Základ muzejní sbírky totiž pochází z německého vlastnictví (tedy z doby, kdy se Wroclaw ještě nazývala Breslau a kdy zde od roku 1815 fungovalo Královské muzeum umění a starožitností – tedy Königliches museum für Kunst und Altertümer, od roku 1880 Slezské muzeum výtvarných umění čili Schlesisches Museum der Bildenden Künste a od roku 1899 Slezské muzeum umění, řemesel a starožitností neboli Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer)) a z dnes ukrajinského Lvova, odkud je odvezli Poláci, kteří se z města stěhovali po skončení II. světové války. V muzeu se tak nachází přibližně 120 tisíc exponátů (podle jiných informačních pramenů je to dokonce 200 tisíc), zahrnujících snad vše od gotického malířství a sochařství až po grafiku, sklo a fotografie z 20. století. Stálá expozice je – na čtyřech podlažích - rozdělena do šesti částí, které se nazývají: Slezské kamenosochařství 12. – 16. století, Slezské umění 14. – 16. století, Slezské umění 17. – 19. století, Polské umění 17. – 19. století, Evropské umění 15. – 20. století a Tvůrci zázraků.

A tak, jak jsou zajímavá jednotlivé exponáty, stojí za pozornost i samotná muzejní budova, kterou najdeme na adrese Powstańców Warszawy č. 5. Ta se nachází na nábřeží Odry a byla postavena v letech 1883 až 1886. Její podobu ve stylu severské neorenesance navrhl známý štětínský architekt Karl Friedrich Endell. U hlavního vchodu do budovy byly umístěny bronzové sochy Augusta Hertela, které představují dva velké umělce: Albrechta Dürera a Michelangela. U jihozápadního nároží budovy se nachází socha Alegorie rybářství od Christiana Behrense, u řeky pak sochy rytířů krále Artuše od Magdaleny Abakanowicz.

Otevírací doba je zde v letním období (od 1, dubna do 30. září) ve všední dny od 10:00 do 17:00 hod. a o víkendech od 10:30 do 18:00 hod. V zimním období (od 1. října do 31. března) se ve všední dny zavírá o hodinu dříve  a v soboty a neděle je otevřeno od 10:00 do 17:00 hod. V pondělí je v muzeu zavřeno.

Vstupenka na všechny stálé výstavy přijde na 20 zł (zlevněné 15 zł, rodinné 10 zł/os.) a v sobotu se vstupné neplatí. Pokud spojíme stále expozice s časovými výstavami, zaplatíme  25 zł (17 zł, 15 zł/os.), v případě návštěvy krátkodobých výstav samostatně pak 10 zł (5 zł, 7 zł/os.). Nadšenci, kteří to sem mají blízko, si mohou za 125 zł (zlevněná 100 zł) koupit celoroční vstupenku. Ta jim pak platí po dobu 12 měsíců nejen do tohoto Národního muzea, ale i do Etnografického muzea, Pavilonu čtyř kopulí, Muzea současného umění (a v těchto objektech se to týká i všech probíhajících časových výstav).

Na závěr pár rozšiřujících poznámek:

Na muzeu se hodně podepsala II. světová válka, kdy došlo nejen k poškození samotné budovy, ale kdy také sovětská armáda sbírky částečně ukradla a částečně zničila. Vzhledem k vážnému poškození města pak byly exponáty ze všech výše uvedených muzeí svezeny do současné budovy, v které pak bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1948 jako Státní muzeum. V roce 1950 bylo přejmenováno na Slezské muzeum, z kterého se roku 1970 stalo muzeum Národní.

Základem muzejní sbírky jsou sice „německé” artefakty pocházející ze samotné Wroclawi i z celého Dolního Slezska, ale díky pravidelným nákupům obrazů, grafiky, plastik i děl z uměleckých řemesel se dnes toto muzeum pyšní jednou z nejpočetnějších a nejrozmanitějších sbírek v celém Polsku. A o jednotlivých stálých expozicích si prozraďme alespoň to nejzákladnější.

Slezské kamenosochařství 12. až 16. století je v podstatě klasickým lapidáriem. Vystavovaných exponátů zde sice není mnoho, ale i tak se jedná o svým způsobem nejzajímavější část muzea. Vidět tady můžeme např. různé románské a gotické figurální náhrobky, cenný tympanon z 12. století a portálu ołbinského kostela Panny Marie a sv. Vincenta nebo vzácnou kamennou Pietu z období okolo roku 1400. Za nejcennější je považována krásná hrobka piastovského knížete Jindřicha IV. Součástí lapidária je také šest cenných vitráží z 15. století.

Za nejcennější exponáty části Slezské umění 14. až 16. století jsou považovány díla gotického sakrálního umění pocházející z různých dolnoslezských kostelů. Jedná se zejména o krásné Madony, z nichž některé pocházejí také ze Lvova. Součástí expozice jsou i ukázky uměleckého zpracování gotických zámků, klíčů, mincí a pečetidel.

V části Slezské umění 17. až 19. století většinou nejvíce zaujme soubor malovaných renesančních, manýristických a barokních epitafů z 16. a 17. století, sochy světců a světic nebo soubor obrazů nejvýznamnějšího slezského barokního malíře Michaela Willmanna. Ani zde nechybí předměty uměleckého řemesla (např. zbraně, práce zlatníků, předměty z kameniny, fajáns, porcelánu a skla nebo tapiserie). Chybět, pochopitelně nemohou ani obrazy slezských mistrů I. poloviny 19. století.

V sekci Polské umění 17. až 19. století, která se mnohým zřejmě bude zdát nejméně atraktivní, se můžeme těšit hlavně na další soubory děl z kategorie malířství, sochařství a umělecké řemeslo. Kromě polských umělců zde narazíme také na tvůrce zahraniční, kteří zde ovšem v sledovaném období dlouhodoběji působili. Jádrem jsou sbírkové předměty z Ukrajiny a mezi nejznámější jména patří Bernardo Belletto, Jóuef Brandt, Alexander Gierymski, Jacek Malczewski nebo Jan Matejko.

Evropské umění 15. až 20. století patří naopak k tomu „divácky” nejatraktivnějšímu. Není se čemu divit, protože se zde nachází okolo dvou stovek obrazů pocházejících z dlouhého časového pásma od italské i severoevropské renesance až po I. polovinu 20. století: Nechybí tedy ani zlatý věk nizozemské malby, italské baroko a ukázky z časů neoklasicismu, romantismu, realismu, symbolismu i impresionismu. Mezi nejdůležitější jména tvůrců můžeme – kromě již výše uvedených - zařadit např. Erharda Altdorfera, Alberta Boutse, Pietera Brueghela ml., Ambrosia Holbeina, Lorenza Lippiho, Bartolomea Sprangera nebo Simona de Vose.

Foto: markyz63

Výstava Tvůrci zázraků je pak takovou – až překvapivě zajímavou a kvalitní – třešničkou na pomyslném dortu. Byla otevřena k 70. výročí otevření vratislavského Národního muzea a najdeme zde umění Středního a Dálného východu, stejně jako klenoty uměleckého řemesla i pozoruhodnou současnou keramiku a umělecké sklo.

Na závěr ještě dvě technické poznámky:

Fotografování je v celé budově muzea povoleno (bez blesku a stativu, samozřejmě, ale také bez zbytečných poznámek a přehnané pozornosti „strážců pokladů“) a na prohlídku všech stálých výstav zde budete potřebovat minimálně 3 hodiny. Do tohoto času není započítána doba na návštěvu nejen krátkodobých výstav, ale ani muzejního knižního obchodu nebo posezení ve zdejší kavárně.

Obsáhlá fotogalerie je většinou bez popisek. Jednak bych si musel minimálně u poloviny snímků text vymyslet, jednak jsem chtěl „pouze“ naznačit, na co všechno se může návštěvník vratislavského NM těšit. A je toho opravdu mnohem více, přátelé …

Poslední aktualizace: 17.6.2020
Wroclaw (Vratislav) – Národní muzeum (Muzeum Narodowe) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Wroclaw (Vratislav) – Národní muzeum (Muzeum Narodowe)

Wrocław – most Grunwaldzki
Wrocław – most Grunwaldzki
Most
Zavítáte-li do metropole Dolního Slezska Wrocławi, s velkou pravděpodobno…
0.2km
více »
Wrocław – pomník Juliusza Słowackiego
Wrocław – pomník Juliusza Słowackiego
Socha
Wrocław je město nejen řek a mostů, ale i parků se sochami a pomníky přip…
0.3km
více »
Turistická známka č. 514 - Panorama Racławicka Wrocław
Turistická známka č. 514 - Panorama Racławicka Wrocław
Turistická známka
Muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od…
0.4km
více »
Wroclaw (Vratislav) – katedrála sv. Jana Křtitele I. – nejen historie (archikatedra św. Jana Chrzciciela)
Wroclaw (Vratislav) – katedrála sv. Jana Křtitele I. – nejen historie (archikatedra św. Jana Chrzciciela)
Chrám
Vratislavská katedrála se nachází na slavném „sakrálním“ ostrově Tumski a…
0.5km
více »
Wroclaw (Vratislav) – katedrála sv. Jana Křtitele II. – nejen mýty a pověsti (archikatedra św. Jana Chrzciciela)
Wroclaw (Vratislav) – katedrála sv. Jana Křtitele II. – nejen mýty a pověsti (archikatedra św. Jana Chrzciciela)
Chrám
Jestliže I. část našeho vyprávění o wroclavské katedrále na Tumském…
0.5km
více »
Wroclav (Vratislav) – trpaslík Bagrista  (Krasnal Koparkuś)
Wroclav (Vratislav) – trpaslík Bagrista (Krasnal Koparkuś)
Socha
Mezi nejzajímavější – nebo minimálně největší a nejlépe umístěné –…
0.5km
více »
Katedrála sv. Jana Křtitele
Katedrála sv. Jana Křtitele
Chrám
Katedrála je sídlem římskokatolické diecéze ve Wroclawi. Stojí na ostrově…
0.5km
více »
Ostrov Tumski ve Wroclawi
Ostrov Tumski ve Wroclawi
Městská část
Ostrow Tumski, zvaný též katedrální, je nejstarší částí Wroclawi. Na…
0.5km
více »
Wroclav (Vratislav) – trpaslík Vratislavák  (Krasnal Wrocławiak)
Wroclav (Vratislav) – trpaslík Vratislavák (Krasnal Wrocławiak)
Socha
Jeden z nejznámějších wroclawských trpaslíků je současně velkým propagátorem tohoto krásného města. Najdeme ho v blízkosti zdejší ka…
0.6km
více »
Wroclaw (Vratislav) – socha Panny Marie s dítětem (Madonna z Dzieciątkiem)
Wroclaw (Vratislav) – socha Panny Marie s dítětem (Madonna z Dzieciątkiem)
Socha
Velmi oblíbenou a cennou wroclawskou památkou je půvabná socha Matky Boží s dítětem, která se nachází před vstupem do zdejší katedrály sv. Jana…
0.6km
více »
Chaczkar we Wrocławiu
Chaczkar we Wrocławiu
Pomník
Chačkar (Khachkaer) je forma monumentu, který by mohl odpovídat naším volně stojícím křížům v krajině. Vlastně se jedná o kamennou stélu nebo monolit…
0.7km
více »
Wroclaw (Vratislav) – památník sv. Jana Nepomuckého  (Pomnik Św. Jana Nepomucena)
Wroclaw (Vratislav) – památník sv. Jana Nepomuckého (Pomnik Św. Jana Nepomucena)
Památník
Chcete-li na vlastní oči vidět největší světový památník oblíbeného českého světce Jana Nepomuckého, stačí zajet do nedalekého, víc…
0.7km
více »
Wroclaw (Vratislav) – kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje (Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja)
Wroclaw (Vratislav) – kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje (Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja)
Kostel
Pokud bychom chtěli tento krásný a impozantní svatostánek představit jen v…
0.7km
více »
Wrocław – Krasnal Kawiarek
Wrocław – Krasnal Kawiarek
Socha
Že ve Vratislavi najdeme trpaslíky, kteří se zabývají čímkoli, není žádným tajemstvím. V podstatě se zabývají vším tím, co děláme i my, obyčejní velc…
0.7km
více »
Wrocław – Kościół Św. Wojciecha
Wrocław – Kościół Św. Wojciecha
Kostel
Že je Vratislav, nyní Wrocław plná kostelů a podobných církevních staveb není velkým překvapením. Jakožto hlavní město Slezska (dnes Dolního Slezska)…
0.7km
více »
Wroclaw (Vratislav) - kostel Panny Marie na písku (Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku)
Wroclaw (Vratislav) - kostel Panny Marie na písku (Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku)
Kostel
Vratislavský kostel Nejsvětější Panny Marie na písku je pozoruhodnou sakrá…
0.8km
více »
Polsko - Wroclaw, Hala století
Polsko - Wroclaw, Hala století
Dům, budova
Ve Wroclawi jsme se šli podívat na památku UNESCO (r. 2006) - …
0.8km
více »
Polsko - Wroclaw, jehlice (velká)
Polsko - Wroclaw, jehlice (velká)
Zajímavost
Wroclaw má dvě jehlice. Ta větší stojí na náměstí (nebo také v parku Szczytnickim) před Halou století. Jejím autorem j…
0.8km
více »
Polsko - Wroclaw, jehlice (malá)
Polsko - Wroclaw, jehlice (malá)
Zajímavost
V Dolnoslezském městě Wroclaw jsou dvě jehlice, o té velké samostatný příspěvek. Tu druhou nazývanou menší najdete na Solném náměstí…
0.8km
více »
Polsko - Wroclaw, pomník obětí z Katyně
Polsko - Wroclaw, pomník obětí z Katyně
Pomník
Stále jsme ve Wroclawi po stopách pomníků obětí 2. světové války. Pomník…
0.8km
více »
Tržnice ve Wrocławi
Tržnice ve Wrocławi
Ostatní
Tržnice (polsky Hala Targowa) byla postavena v letech 1906 - 1908 jako…
0.8km
více »
Wrocław - most Tumski – most zamilovaných
Wrocław - most Tumski – most zamilovaných
Most
Městu Wrocław se také říká město sta mostů. Ten Tumski se nachází…
0.8km
více »
Wroclaw (Vratislav) – kostel sv. Martina (kościół św. Marcina)
Wroclaw (Vratislav) – kostel sv. Martina (kościół św. Marcina)
Kostel
Památkově chráněný vratislavský kostel sv. Martina se nachází na ostrově T…
0.8km
více »
Most Piaskowy
Most Piaskowy
Most
Je nejstarším mostem ve Wroclawi. První zmínky o tom, že se zde vybíralo…
0.8km
více »
Vánoční trhy, advent - Wroclaw 2024
Vánoční trhy, advent - Wroclaw 2024
Tipy a novinky
Tradiční vánoční trhy se ve Wroclawi letos konají od 29.11.2024 d…
0.8km
více »
Wroclaw.
Wroclaw.
Město
Historické město Wroclaw /česky Vratislav/ je hlavní město Dolnos…
0.8km
více »
Wrocław – Kostel sv. Máří Magdalény – Katedra św. Marii Magdaleny
Wrocław – Kostel sv. Máří Magdalény – Katedra św. Marii Magdaleny
Kostel
Že je Wrocław (česky Vratislav) plná kostelů a to pořádně velkých vypovídá o významu města, které bylo po 400 let součástí českého království a dopra…
1.1km
více »
Vratislav – Breslau – Wrocław – Jarmark Bożonarodzeniowy
Vratislav – Breslau – Wrocław – Jarmark Bożonarodzeniowy
Cestopisy
Bylo-li to přímo boží vnuknutí nebo jen náhoda je otázkou. Každopádně když jsme se někdy koncem léta domluvili, že si s několika kamarády uděláme výl…
1.2km
více »
A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude a strašně rychle se množí – Wrocław
A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude a strašně rychle se množí – Wrocław
Zajímavost
Do názvu článku jsem si vypůjčil slavný výrok Děda Vševěda z ještě…
1.3km
více »
zavřít reklamu