Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
Budeme se trochu toulat po Sri Lance. Z Waikkal jedeme na dvoudenní výlet, jehož hlavním cílem je NP Yala na jihovýchodě Sri Lanky. Z hotelu po časné snídani vyjíždíme asi v půl páté ráno a dostáváme zároveň balíček na cestu. Z našeho výchozího bodu je do NP něco více než 300 km. Cestou máme jen povinné Zastávky na odpočinek pro řidiče a na občerstvení. Projíždíme Krásnou ostrovní přírodou směr Ratnapura a Tissamaharama. Před polednem přijíždíme do hotelu Yala Village Hotel, kde budeme spát v bungalovu. Před vyjížďkou na safari máme ještě čas, proto se jdeme projít po okolí hotelu. Má cesta vede k jezeru, na jehož břehu se procházejí vodní ptáci a v jezeře plavou krokodýli. A pak už hurá a na chvíli se jdeme osvěžit a zaplavat si do bazénu. My jsme zde byli v prosinci a hotel byl téměř prázdný.
Kolem druhé hodiny nasedáme do džípů, jedeme se dívat na divoká zvířata žijící ve volné přírodě. U brány NP Yala nás na stromech vítají opice a na zemi varan, divoké prase a krávy. Těšíme se, že uvidíme hlavně leopardy, jejichž koncentrace zde je prý největší na světě a také stádo slonů údajně 300-350 ks. Ale co to, začíná pršet a strhává se opravdu tropická průtrž mračen. Naše cesta pokračuje, ale naděje, že uvidíme leopardy je mizivá. Déšť pak sice ustal, ale leopardy jsme neviděli. Řidič auta i náš průvodce vědí, kam mají zajet, abychom viděli co nejvíce zvířat. Je zde velké množství vodních ptáků, jako volavky, čápi, ale také divocí pávi nebo pestrobarevní kohouti - kur bankivský. Kohout je něco jako národní pták a my si ho ani nechceme fotit. Ze savců jsou zde velká stáda jelenů, dále vodní buvoli, ale slonů jsme viděli jen pár. Měli jsme sice štěstí, že na daleké předaleké skále zahlédneme medvěda, ale toho pozoruji přes hledáček kamery, jinak bych ho ani neviděla. Dokonce pozorujeme divokého králíka ušáka. I přesto, že nám počasí moc nepřálo, projížďka divokou přírodou byla nádherným zážitkem.
NP Yala je druhý největší NP na Sri Lance a zároveň nejnavštěvovanější. Jako přírodní rezervace je od r. 1900, NP pak od 1.3.1938. Je významnou ptačí oblastí s 215 druhy ptáků (volavka, zoborožec, pelikán, černokrký čáp, kachna apod.), z nichž 6 je endemických. Dále zde žije 44 druhů savců, 46 druhů plazů , 18 druhů obojživelníků, 21 druhů sladkovodních ryb, dále pak krabi, krevety a motýli. V parku se pohybujete po cestách mezi stromovým a keřovým porostem, porostem mangrovníků a kolem velkých vodních ploch. V roce 2004 se také zde přehnala 6 m vysoká vlna tsunami, která poškodila a změnila ráz asi 60 % NP a zahynulo zde 250 lidí. V NP je také pomník obětem v Patanangala, který jsme rovněž navštívili (píši v samostatném příspěvku). Problémy jsou v NP s pytláky a dokonce zde byly v r. 2007 a 2008 provedeny teroristické útoky. Pro milovníky a obdivovatele přírodních krás a zvířat je tento NP otevřen po celý rok od 6.30 do 18.30., vstupné bylo v ceně výletu, takže jeho výši nevím.
Druhý den po snídani se vydáváme na zpáteční cestu, jedeme tentokrát po jižním pobřeží ostrova, projíždíme městem Matara a navštívíme několik pláží (Hikkaduwa, Koggala atd.) abychom si udělali obrázek, která z pláží je hezčí. My konstatujeme, že ta naše ve Waikkal. Seznamujeme se s chovem želv na farmě v Kosgodě. Hlavním cílem dnešního dne je prohlídka města Galle a jeho muzea. To už bude v samostatném příspěvku. Do hotelu se vracíme přávě na večeři, ani ne unavení, ale hlavně šťastní, že jsme poznali další krásy ostrova.