Loading...
Turistické cíle • Příroda • Kopec
V 16. století se v Českých zemích začaly zakládat obory pro chov zvěře. Dělo se tak i na poděbradském panství, kde vznikla o málo později obora na Oškobrhu.
První zmínka o lese na tomto kopci pochází z druhé poloviny 15. století. V době vlády českého krále Jiřího z Poděbrad lesy náležely k poděbradskému panství. V roce 1839 panství získal baron Šimon Jiří ze Siny. Majetek zdědil jeho syn Šimon Sin. A po jeho smrti panství připadlo dceři provdané za knížete Ypsillantiho. V roce 1876 poděbradskou část panství získala pravnučka Jiřího Siny Chariklea Ypsillanty. Ta se provdala za knížete Arnošta Filipa z Hohenlohe.
Kníže Arnošt Filip z Hohenlohe miloval lovení zvěře. Nejspíš proto dal oboru do pořádku a zavedl plánovaný chov. Na sklonku svého života kníže Arnošt Filip postoupil poděbradské panství a tím i oboru mladšímu bratru Mořici Hohenlohe Schllingsfürstovi. Ten nabytý majetek po první světové válce postupně rozprodal. Novým majitelem lesa včetně obory se stal Josef Hyross.
V roce 1923 byl majetek Josefu Hyrossovi zabrán a v následujících letech často měnil své majitele. V dokumentech najdeme jméno pražského speditéra Josefa Bartla nebo pražské uzenáře bratry Kořenovské.
V roce 1939 les kupuje továrník Eduard Baumgartner. V roce 1948 mu byl majetek znárodněn a novým správcem se staly Státní lesy a statky. Po čtyřiceti čtyřech letech, v roce 1992, získala Baumgartnerova rodina les s oborou v restituci zpět.
Ač od roku 1923 byla obora oplocená, nevyužívala se po druhé světové válce k chovu zvěře. Až v roce 1964 se začalo s chovem muflonů, a ten trvá dodnes. Podle zpráv se v chovu těchto sudokopytníků v oboře Vlkov dosahuje vynikajících výsledků a hodnocení.
Do obory je přístup veřejnosti zakázaný. Přikládám alespoň pár fotografií zvenčí, žel bez muflonů. Zajímavé čtení o těchto přežvýkavcích najdete na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Muflon nebo na www.priroda.cz/lexikon.php?detail=402.
O Oškobrchu se můžete dočíst i v článcích Procházka přes Oškobrh, Přírodní památka Oškobrh, Oškobrh – tajemný kopec v pověstech, legendách a povídačkách.