Za zlatem a netopýry se vydejte do štol u Jílového
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
Okolí Jílového u Prahy bylo odpradávna jedním z nejvýznamnějších zlatonosných revírů v Českých zemích. Dnes jsou tu zpřístupněna tři stará důlní díla ve správě regionálního muzea, kde se lze seznámit s historií těžby zlata – štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře. Všechny tři lokality jsou také útočištěm netopýrů. Každoročně tu zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní a ušatí, v menších počtech i další druhy.
Stará důlní díla v okolí Jílového slouží jako zimoviště netopýrů. Již od roku 1955 tu každoročně odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zaznamenávají počty hibernujících jedinců. Celkem bylo sledováno sedm zimovišť, od poloviny 80. let však nebyly štoly přístupné, a některé lokality zcela zanikly. Po roce 2005 začala být znovu pravidelně kontrolována důlní díla v údolí Studenského potoka (štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Mladokocourská), dále štola Halíře, štoly v údolí Zahořanského potoka a Dědičné štoly v Radlíku.
Nejpočetnějšími druhy zimujícími v jílovských štolách jsou netopýr velký, řasnatý, vodní a ušatý. Jednotlivě se zde vyskytují i další druhy, např. netopýr dlouhouchý, večerní, černý, ale také poměrně vzácný zástupce lesní fauny netopýr velkouchý či výrazně teplomilný netopýr brvitý.
Návštěvníci zpřístupněných štol se mohou blíže seznámit s netopýry prostřednictvím výkladu průvodců. V pokladnách jsou k dispozici také pracovní listy Netopýři v podzemí, obsahující zábavné úkoly a kvízy pro děti.