Zábřeh – expozice místního muzea
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Zábřežské muzeum je jedním ze zařízení Vlastivědného Muzea v Šumperku. Naleznete ho na Žižkově ulici, mezi Masarykovým náměstím a farním kostelem sv. Bartolomějě. Muzeum sídlí v historickém objektu mázhausového typu, který se nazývá Dům Pod Podloubím. Muzeum se v tomto domě nachází od počátku šedesátých let minulého století, s výjimkou období let 1981 – 1998, kdy se muselo přemístit z důvodu havarijního stavu objektu a jeho nutné rekonstrukce.
Dům Pod Podloubím je považován za cennou ukázku vývoje měšťanského obydlí. Dodnes se zde nacházejí gotická sklepení původní stavby. Ta byla přestavěna v II. polovině 16. stylu, již ve stylu renesance. Součástí nové renesanční podoby se stala věž s podloubím. Dalšími změnami a drobnými úpravami prošla budova v období baroka (stropy přízemí i prvního poschodí) a v 19. století (změny podoby štukové výzdoby fasády a konstrukční podoby střechy).
Mezi majitele domu patřili, téměř po celou dobu jeho existence, významní zábřežští měšťané. Jedním z nich byl také Burian Vizovský. Ten byl jednak rentmistrem – tedy pokladníkem – žerotínského panství, jednak otcem první manželky J. A. Komenského Magdaleny.
Stálá expozice muzea je rozdělena do tří částí.
První se nazývá „Historie města a okolí“ a věnuje se zdejší historii v období od pravěku přes středověk až po II. světovou válku. Mapuje rovněž historii kulturního a společenského života ve městě. Tato část expozice nabízí například výtisk Bible kralické, plán města z konce 18. století nebo expozici cechů a řemesel.
Název druhé části hovoří za vše: „Jan Eskymo Welzl (1868 – 1948)“. Je věnována zdejšímu nejslavnějšímu rodákovi, známému dobrodruhovi, polárníkovi i náčelníkovi Eskymáků. Prohlédnout si zde můžete jeho korespondenci nebo unikátní fotografie a mapy.
Závěrečná část má název „Z pokladů zábřežského muzea“ a jeho součástí jsou například kopie Hollarových grafik (originály – téměř 750 kusů - tvořící od roku 1947 druhou nejrozsáhlejší sbírku jeho leptů v České republice, dovedně skrývá místní depozitář), skříňkové hodiny, obrázky na skle, zbraně nebo obrazy (Kremlička, Špilar a další).
V muzeu se samozřejmě konají i krátkodobé tématické výstavy. Koncem loňského roku to byla například výstava s názvem „Moje město Zábřeh“, která představila Zábřeh na pohlednicích, fotografiích, plánech a mapách, ale také knihy, publikace a písemnosti, vydané v různých dobách o Zábřehu. V současné době zde probíhá výstava „Z pohádky do pohádky“, která slavila v roce 2012 úspěch při premiéře v Šumperku.
Muzeum je otevřeno celoročně, vždy od úterý do soboty, v čase 9,00 až 16,00 hod., s hodinovou Polední pauzou.
Městském muzeum ve městě Zábřeh na Moravě sídlí na nádherném místě na hlavním Masarykově náměstí. Jeho domovem se stal Dům Pod Podloubím, který je jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Jedna z expozic muzea je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi - Janu Eskymo Welzlovi.
Úvodní část expouzice muzea je věnována pravěku ve zdejší oblasti. Dále zde najdete doklady prvních písemných zmínek o Zábřehu z 2. poloviny 13. století. Nechybějí středověké nálezy z hradu Hoštejna, doplněné plánem půdorysu hradu v Zábřehu. V chronologickém pořadí je možné zhlédnout plastické erby jednotlivých vlastníků města. Zajímavými exponáty jsou výtisk Bible kralické, připomínající zábřežský bratrský sbor. Samostatná část je věnována cechům a řemeslné výrobě. Cenným sbírkovým předmětem je litografický kámen a perokresba, která zachycuje zábřežské nádraží v roce 1845. Období hospodářského rozvoje města na přelomu 19. a 20. století dokumentují výrobky firem, které zde působily. K dalším zajímavým sbírkovým předmětům patří fotografie hasičského sboru z r. 1894, hasičská sekera, úřednický kord, přilba a odznaky. Historie kulturního a společenského života ve městě je doložena celou řadou fotografií i trojrozměrných předmětů. Závěr expozice patří předmětům a dokumentům připomínajícím první a druhou světovou válku a společenský život ve městě.
Ve věži muzea je mini expozice věnovaná nejznámějšímu rodákovi města, polárnímu cestovateli, náčelníkovi Eskymáků, vypravěči, dobrodruhovi – Janu Eskymo Welzlovi. Jsou zde ukázky řady fotografií, korespondence a mapy, které zachycují jeho toulky po světě.
Z bohatého sbírkového fondu zábřežského muzea zaujmou zejména obrazy, cechovní truhlice, skříňkové hodiny, obrázky na skle a sbírky etnografického charakteru. Poměrně bohatě jsou zde zastoupeny i užitkové předměty – stříbrné a postříbřené nádobí. Totéž platí i o ukázkách chladných a palných zbraní z 18. a 19. století. Muzeum vlastní druhou největší sbírku grafik V. Hollara, čelního představitele grafického umění 17. století.
Tel.: 583 413 646
Fotografování je zakázáno
Otevírací doba - celoročně
úterý-neděle: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00
Bezbariérový přístup do výstavních prostor muzea
Vstupné
dospělí – 20 Kč
žáci a studenti – 10 Kč
senioři a ZTP (včetně doprovodu) – 10 Kč
skupinová sleva – 10 Kč/osoba (skupiny žáků a studentů-min. 5 osob)
Děti do 6 let ve skupinách (nad 5 osob - školky, tábory, atd.) – 10 Kč (ve všech případech)
Vstupné na výstavy s dílnami - jednotné vstupné - 30Kč
Rodinné pasy sleva 20% z celkové částky.