Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Za velmi zajímavou a pozoruhodnou můžeme jistě označit drobnou památku, kterou najdeme v jihomoravské obci Zaječí, nacházející se – i se všemi svými patnácti stovkami obyvatel – v okrese Břeclav. Touto památkou je renesanční náhrobní kámen kněze Stanislava Reisentera, pocházející z roku 1585. A hned na úvod si můžeme o tomto náhrobníku prozradit dvě informace: najdeme ho na jižní stěně zdejšího pozdně gotického kostela sv. Jana Křtitele, postaveného v roce 1508 … a všechny informační prameny o něm tajuplně mlčí.
Ani tento článek – přes veškerou snahu jeho autora – hradbu mlčení zcela neprolomí. Můžeme si však prozradit, alespoň to, že na vnější stěnu zdejšího svatostánku byl umístěn až druhotně a že ještě na přelomu 19. a 20. století byl „nenávratně“ ztracen. Náhrobní kámen kněze Stanislava Reisentera byl novodobě nalezen až při stavebních úpravách kostela, prováděných v letech 1860 a 1912. Při těchto přestavbách byla totiž za oltářem objevena tajná chodba, spojující kostel se školou, a právě v ní se nacházel Reisingerův náhrobní kámen.
Náhrobní kámen na zdi kostela je složen z několika oddělených samostatných kusů. Nízký reliéf na renesančním náhrobku nám představuje postavu kněze s dlouhým plnovousem, kterého doprovází beránek boží (dole) a andělíčci (nahoře). Kolem celého kamenného náhrobníku obíhá nápis, který je svým způsobem – údajně - takovou malou kuriozitkou.
Knězův náhrobek je totiž spojován s dějinami obce Zaječí. Tato obec byla však vždycky považována za vesnicí německou, nazývanou Saytz (nebo Saitz, Seitz či Zageczy). Zmíněný nápis je však český. Vysvětlení by však v tomto případě nemělo být nijak složité. V II. polovině 16. století bylo totiž Zaječí známo pod jménem Zajeczy. A toto jméno zrovna germánsky nezní.