Loading...

Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 4.

Turistické cíle Skalní útvar

Nyní se přesuneme asi kilometr vzdušnou čárou východněji, jako bychom pomyslně překonali dva menší hřebeny od „skalky“ nad potokem popsaném v minulém článku: https://www.turistika.cz/mista/zajimave-skalni-a-kamenne-utvary-na-sever-od-hrebenovky-sulov-mosty-u-jablunkova-dil-3-skalka-nedaleko-rozcestniku-pod-burkovym-vrchem/detail

 

Dá se říct, že ten minulý výlet byl pouhou předehrou před tím co uvidíme nyní. V mapě jsou na hřebeni označeny tři skalní útvary. Já jsem viděl dokonce čtyři skupiny. Jedna „rozehřívací“ je hned na začátku. Popisovaný hřeben se nachází přibližně v jedné třetině vzdálenosti mezi Burkovým a Muřinkovým vrchem s krásnou kamennou kapličkou a pramenem. Pomyslným i skutečným odpočinkovým místem před stoupáním na vrchol Velkého Polomu.

 

K hřebeni jsem se přiblížil po několika hodinách pochodu od konečné autobusu Morávka – Bebek, kolem Kozích hřbetů a dále přes les po významné „dálkové“ lesní cestě z Horní Lomné, Kyčmolu, okolo vrcholu Čerčok 800 m.n.m. a pod Muřinkový vrch. Dále pokračuje místy oddělujícími PR Velký Polom a Úplaz, nad Jestřábím vodopádem a vede buď do oblasti „Jestřabí“ (s krátkým „a“) u Dolní Lomné nebo naopak výš pod hřeben se skalní věží: https://www.turistika.cz/vylety/blizsi-pohled-na-jestrabi-vodopad-a-objeveni-pomnicku-davnych-tezkych-casu/detail. Pod ní postupuje podél modré turistické trasy do míst s krásnými otevřenými výhledy do okolí a nakonec cesta skončí v údolí, v Dolní Lomné.

 

V oblasti, kde se cesta ze západu přibližuje (klesá) k Velkému Burkovskému potoku zpozorním tam, kde se cesta prudce stáčí doleva a klesá. Naopak doprava nahoru vede již méně výrazná. Pokračuji dolů k další odbočce, kde zahnu doprava. Po chvíli přecházím můstek nad Velkým Burkovským potokem. Zde v nadmořské výšce přibližně 760 metrů, se snažím vymyslet kudy budu stoupat. Pohled na kopec již u poněkud unaveného poutníka působí úctyhodně. Taktéž i jeho svažitost. Po široké lesní cestě bych mohl sice pokračovat dále a stoupat po již snad méně strmém hřebenu, ale co kdyby mi právě na tomto západním svahu něco uniklo. Stačí jen pár desítek metrů, zatím mírně do kopce, zešikma od potoku a vidím, že by skutečně asi zbytečně pohledu unikly dva výraznější skalní výchozy. Ty bych asi shora neviděl. Později se mi tato hypotéza i potvrdila – většina z nich se skryje za terénní hranou.

 

Čeká mě vystoupání přibližně 70 až 80 výškových metrů než se na hřeben dostanu. Po přibližně deseti krocích se zastavuji, vydýchávám se a hledám vhodnou cestu dále. Hezkým předsevzetím je vždy dojít k nějakému stromu, který v tomto prudkém svahu představuje alespoň trochu jistější místo. Málokdy to jde dodržet. Každých pár výškových metrů je malým vítězstvím. Netrvá to tak dlouho a potok od kterého jsem začal stoupat mám hluboko pod sebou. Je to krásný pohled. Samotného mě udivuje, jak je tento svah strmý. Pořád to mám ke skalním útvarům daleko. Nakonec jsem již u toho více nalevo (severněji). Jedná se o jakousi malinkou šikmou skalní „plotničku“. Její „šikmost“ působivě kopíruje i svah v těchto místech. Odtud je krásný výhled i na protější a mnohem větší skalní výchoz – mrazový srub. Přemýšlím jestli obejdu „plotničku“ zleva nebo jestli budu pokračovat pomyslným traverzem mírně zešikma k horní části jižněji umístěné „skalky“. To, že tato vymyšlená cestička jde mírně zešikma neznamená že svah pod ní by strmý nebyl. Další nepříliš dobrá zpráva je, že půjdu poměrně dlouhý úsek beze stromů. To klidu nepřidává. Místo působí velice silně, skalky, strmý svah, potůček velmi hluboko v údolí a stále „hrající“ podprogram „opatrnost“ jsou nepopsatelné. Ve vrcholové části, skoro těsně hřebenem vidím v zemi i jakési dutiny, ale ty by mohl zkoumat snad je speleolog – skřítek. Asi ani jezevčík by se tady neprotáhl.

 

Konečně jsem na hřebenu. Dokonce na hřebenové cestě! Žádná cestička, ale cesta kterou i technika lesníků vyjede. Až žasnu nad tím, kam všude se tito silní chlapi dostanou a obdivuji jejich práci, která není lehká a ani bezpečná. Sám mám problém tady vylézt a oni musí být schopni bezpečně pokácet strom a pak i stáhnout dolů. Do míst, kam vede jen málo vyšlapaných cestiček. Pro mě výjimečná výzva, pro ně každodenní chleba! OBDIVUJI…

 

Jsem víc než rád, že jsem v bezpečí na hřebenu, ale stoupání a výraznější odpočinek pro kolena ještě nepřijde. Alespoň, že ta cesta je schůdnější. Netrvá dlouho a po levici mám další menší skalku. Jdu dále. Nechci ztrácet mnoho času, slunce prosvítá mezi stromy, je to krásné. Také je mi jasné, že jsem zde už dávno neměl být, protože cesta, kterou ještě bude třeba ujít do Bocanovic bude velmi dlouhá. To se později potvrdí, když na cestě v místech kde se stýkají PR Velký Polom a PR Úplaz už bylo hodně šero, nad cestičku pod Jestřabím vodopádem jsem se dostal už při hodně velkém šeru, skoro tmě.

 

Cesta možná někam odbočuje, to už si moc nepamatuji, protože se držím hřebene a navíc naproti sebe vidím další, sice malou, ale právě proto krásnou skalku. Chvíli zde setrvám a po pravici mezi stromy vidím slunce jen chvíli před západem. Ve směru hřebene zahlédnu stoupající skoro neznatelnou cestičku. Na jejím konci může být jen kopeček bez jakýchkoliv skalek. Nebo…

Do té dálky a šera moc nevidím. Ptám se sám sebe: „Chci pokračovat dále nahoru?“

 

„Ztratím minimálně deset, patnáct minut stoupáním, o něco něco méně si dávám na sestup.“ Tento čas by se mi hodil spíš při pokračování cesty k vlaku… Nakonec se odhodlávám dále stoupat. I proto, že z obou směrů, jak od zastávky „Morávka – Bebek“, tak i od Bocanovic z opačné strany je to přibližně stejně daleko. Asi by se mi už podobné štreky, navíc s tímto stoupáním, opakovat nechtělo. Postupuji výš a výš a za chvíli pochopím, že by to byla VELKÁ chyba. Ono, z dáli viděné „šero“, nebylo jen tak obyčejným šerem. Ve skutečnosti se jedná o dlouhý a mohutný mrazový srub, největší ze všech, které jsem za ty výlety do těchto míst zahlédl! Ne tak dlouhý a vysoký jako Vlčí skála, ne tak vysoký jako skalní věž Severka nad Dolní Lomnou, ale tak jako tak úchvatně krásný. Stejně tak to vypadá, že ji mají v oblibě i někteří noční savci. Teď jen mohu hádat, kteří... Vlci nebo rysi? V celku si dokáži představit jak z vrcholu některých skalních útvarů shlíží samotný zástupce ryzí svobody - VLK do údolí. Krásné místo, které je snímáno i fotopastí. Proto mu dopřávám klid, který si určitě zaslouží. Dělám několik fotek. Slunce ještě svítí, ale dlouho mu už to nebude trvat a zapadne.

 

Loučím se s tímto mohutným a tajemným skalním útvarem a otáčím se k sestupu. V těchto místech je hřeben poměrně široký a mám trochu problém najít tu správnou cestu. Musím se dostat k nižší skalce a pak už „jen“ po hřebenové lesní cestě, která ovšem v mapě není vůbec uvedena, sejít dolů. Kde se dá, tak se snažím i běžet, v poslední nejspodnější části se nechám vést jinou hodně kamenitou cestou. Zde už běžet nemohu, ale snažím se hodně rychle jít. Na druhou stranu se snažím nedělat žádné hlouposti, namožený kotník bych podruhé, po krátké době zažít nechtěl. Tehdy jsem musel ujít „jen“ pět kilometrů (ke konci už byly hodně pekelné). Odtud je to mnohem, mnohem dále. Konečně jsem na spodní cestě a pokračuji zajímavou, ale táhlou cestou až do Dolní Lomné (Jestřábský potok) a pak podél hlavní cesty z Horní Lomné do Bocanovic, která je i cyklostezkou číslo 6082. Snažím se jít jak nejrychleji to jde, ale běžet už nemohu. Vlak stíhám s rozumnou rezervou asi deset nebo 15 minut. Výlet, něhož zážitky se mi opět hluboce vryly do paměti. Obtížné místa, ale neskutečně krásné. Ještě teď, když si vzpomenu, tak mě bolí nohy… :-)))

 

Poslední aktualizace: 18.1.2021
Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 4. na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 4.

Pod Bůrkovým vrchem
Pod Bůrkovým vrchem
Rozcestí
Pod Bůrkovým vrchem je orientační bod a rozcestí na hlavní hřebenovce…
0.4km
více »
Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 3. (skalka nedaleko rozcestníku "Pod Burkovým vrchem")
Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 3. (skalka nedaleko rozcestníku "Pod Burkovým vrchem")
Skalní útvar
V tomto článku popíši další skalní výchoz nad jedním z mnoha pravostranných přítoků říčky Lomná. Na mapě je zde označen jeden jediný…
1km
více »
Muřinkový vrch
Muřinkový vrch
Vrchol
Vrchol se nachází nad obcí Horní Lomná, je součástí hraničního hřebene …
1.3km
více »
Beskydy
Beskydy
Pohoří
Beskydy jsou pohořína severovýchodníMoravěv oblasti Valašska, dále v…
1.4km
více »
Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 5.
Zajímavé skalní a kamenné útvary na sever od hřebenovky Sulov - Mosty u Jablunkova, díl 5.
Skalní útvar
V tomto dílu popíši jen několik poměrně nevýrazných míst, kterými bych se…
1.4km
více »
Přírodní památka Kyčmol v Horní Lomné
Přírodní památka Kyčmol v Horní Lomné
Přírodní památka
Tentokrát jsem se vydala od konečné zastávky autobusu v Horní Lomné (koupaliště) do Přírodní památky Kyčmol. Musela jsem jít po siln…
1.9km
více »
Horní Lomná hotel Pod Kyčmolem
Horní Lomná hotel Pod Kyčmolem
Rekreační oblast
Při svém letním pobytu v Horní Lomné si děláme malou procházku do přírodní…
1.9km
více »
Přelač
Přelač
Rekreační oblast
Přeláč je horská rekreační osada a lyžařský areál nedaleko jižního okraje…
2.1km
více »
Čuboňov
Čuboňov
Rozcestí
Rozcestí Čuboňov se nachází přímo na státní hranici se Slovenskem.…
2.2km
více »
Kyčmol
Kyčmol
Rozcestí
Kyčmol je orientační místo a rozcestí na modré turistické značce …
2.2km
více »
Velký Polom
Velký Polom
Vrchol
Velký Polom ( 1067 m.n.m.) se zvedá jihovýchodním směrem od obce Horní…
2.3km
více »
Odpolední a večerní výlet z Vlčích skal přes noční Velký Polom až do Mostů u Jablunkova.
Odpolední a večerní výlet z Vlčích skal přes noční Velký Polom až do Mostů u Jablunkova.
Tipy na výlet
Krásný, ale náročný výlet nakonec korunovaný nočním pochodem z Velkého…
2.4km
více »
Na přechodu Těšínských Beskyd, pt. 1
Na přechodu Těšínských Beskyd, pt. 1
Cestopisy
20.7.2019 Kdo čte moje články na Turistice.cz, mohl nabýt dojmu, že jezdím jen na kole, v zimě na běžkách a pěšky nechodím vůbec. No většinou to…
2.4km
více »
Velký Polom
Velký Polom
Rezervace
Velký Polom je přírodní rezervace rozkládající se v chráněné krajinné obl…
2.6km
více »
Horní Lomná
Horní Lomná
Vesnice
Horská obec ležící ve východní části Moravskoslezských Beskyd, v údolí…
2.8km
více »
Výlet na Velký Polom a hledání Jestřábího vodopádu.
Výlet na Velký Polom a hledání Jestřábího vodopádu.
Tipy na výlet
Cesta na tajemný Velký Polom, snaha o prohlédnutí některých skalnatých…
2.9km
více »
Z Lomné přes Kamenitý a dále na Kozubovou
Z Lomné přes Kamenitý a dále na Kozubovou
Tipy na výlet
Z Lomné přes Kamenitý a dále Na Kozubovou 25.9.2016 810…
3.1km
více »
Horní Lomná kostel Sv. Kříže
Horní Lomná kostel Sv. Kříže
Kostel
Horní Lomná - Kostel sv. Kříže. V roce 1933 byl v Horní Lomné postaven zázračný kříž. Při velké epidemii cholery v r. 1836 v…
3.2km
více »
Horní Lomná - křížová cesta
Horní Lomná - křížová cesta
Drobné památky
V horské obci Horní Lomná se nachází přímo v lese kolem kostela Sv. Kříže…
3.2km
více »
Horní Lomná studánka
Horní Lomná studánka
Drobné památky
Další památkou v obci Horní Lomná je studánka a jeskyně Panny Marie…
3.2km
více »
zavřít reklamu