Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo objeveno přes 1 000 jeskyní. Pouze několik z nich je zpřístupněno veřejnosti: Punkevní jeskyně s propastí Macocha (hloubka 138 metrů), Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně,jeskyně Výpustek, Kateřinská jeskyně. V některých jeskyních se konají í i koncerty. Ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu je město Blansko.
Renesanční zámek pochází z roku 1604 a vznikl přestavbou gotické tvrze, o níž máme zmínky z konce 14. století. Byl centrem správy blanenského panství až do poloviny 18. století, kdy rod Salm-Reifferscheidt koupil léno Blansko a spojil ho se svým rájeckým panstvím. Zámek vystřídal mnoho majitelů od Žalkovských ze Žalkovic, Lvů z Rožmitálu, Gellhornů až po Salmy, kteří ho vlastnili do roku 1945. Za třicetileté války byl zámek v letech 1643-45 poškozen Švédy. Významnou přestavbu prodělal zámek za hrabat z Gellhornu koncem 17. století, kdy byla navíc postavena věž s hodinami, a koncem 19. století. Zámek měl v původní podobě asi 30 místností a posledními majiteli byl obýván zřídka. Do roku 1896, kdy Salmové prodali blanenské železárny firmě Breitfeld-Daněk, se zde také nacházelo správní centrum železáren. Celou 1.polovinu 20. století byl zámek majiteli pronajímán blanenským obyvatelům; koncem 60. let 20. století byl zrekonstruován do původní renesanční podoby. Od roku 1969 je sídlem blanenského muzea. Zámek má čtyřkřídlovou dispozici s vnitřním obdélníkovým nádvořím a pilířovými arkádami. Při jihozápadním nároží průčelí se zachoval zbytek válcové věže původní gotické tvrze. Zámek je jednopatrový se zdobeným štítem ve stylu holandské renesance.
KROMNĚ ZÁMECKÝCH EXPOZIC,ZDE UVIDÍTE TŘEBA ZAJÍMAVÉ EXPOZICE A VÝSTAVY MORAVSKÉHO KRASU,HUTNICTVÍ V OBLASTI MOR.KRASU A ZAJÍMAVOU EXPOZICI MĚŘÍCÍ TECHNIKY.