Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek Zákupy stojí na místě původní gotické tvrze, poprvé připomínaná roku 1383. Jejími vlastníky byli rytíři ze Smojna, které na konci 14. století vystřídali Vartenberkové a na počátku 16. století Berkové z Dubé. Nejvyšší hofmistr Království českého pan Zdislav Berka z Dubé zahájil v roce 1541 výstavbu nového panského sídla v Zákupech, a sice čtyřkřídlého renesančního zámku.
Roku 1612 přešlo zákupské panství s již dokončeným zámkem do vlastnictví Jan Novohradský z Kolovrat, roku 1632 pak Zákupy sňatkem získal Julius Jindřich vévoda Sasko-Lauenburský, který tou dobou již vlastnil rozsáhlé statky na Karlovarsku a řadil se k nejbohatším šlechticům své doby. Nástupce Julia Jindřicha, Julius František vévoda Sasko-Lauenburský, přistoupil v poslední třetině 17. století k velkorysé barokní přestavbě zámeckého areálu, na níž se podíleli architekti Domenico Orsi a Giulio Broggio. Renesanční zámecká budova byla zvýšena o druhé patro, v němž byly nově umístěny honosně vyzdobené reprezentační sály i soukromé komnaty vrchnosti, dále byla vybudována budova předzámčí, hospodářský dvůr s rozsáhlými konírnami, terasovité zámecké zahrady a další drobné stavby v okolí. Po smrti vévody Julia Františka v těchto úpravách pokračovala jeho starší dcera a dědička zákupského panství, Marie Anna Františka, pozdější velkovévodkyně Toskánská.Erb vévodů Sasko-Lauenburských
Po smrti Marie Anny Františky v roce 1741 čekaly Zákupy pohnuté osudy. Její jediná dcera a dědička Marie Anna byla jakožto blízká příbuzná bavorského kurfiřta Karla Albrechta obviněna Marií Terezií ze spolčení se znepřátelenou stranou a následně byla vypovězena ze země. Když pak v roce 1744 vtrhla do Zákup pruská vojska, stal se pro ně opuštěný zámek snadnou kořistí. K dalšímu plenění zámku došlo při povstání místních poddaných v roce 1775. Na počátku 19. století přešlo zákupské panství do majetků toskánské větve rodu Habsburků, avšak ani tato změna nevedla ke zlepšení zanedbaného stavu zdejšího zámeckého areálu. Naděje místních obyvatel, že se do zámeckých komnat vrátí vznešená vrchnost, se zvýšily roku 22. července 1818. Tehdy rakouský císař František I. povýšil zákupské panství na vévodství a daroval jej svému vnukovi Napoleonu Františku Karlu Josefovi, jedinému synovi své dcery Marie Luisy a Napoleona I. Bonaparte. "Orlík", jak se Napoleonovu synovi říkalo, však roku 1832 ve velmi mladém věku zemřel, aniž by zákupské vévodství alespoň jednou navštívil. Zámek s přílehlými statky pak přechází do rukou jeho matky, někdejší francouzské císařovny Marie Louisy. Po její smrti roku 1847 získává Zákupy do svého osobního vlastnictví rakouský císař Ferdinand I. a krátce nato se již začíná psát nejslavnější část dějin zdejšího zámku, neboť po své abdikaci roku 1848 si Ferdinand zvolil Zákupy za své letní sídlo.
Po léta nevyužívaný zámek byl narychlo obnovován, aby byl svou reprezentativností i pohodlím důstojný pobytů císařského páru. Nejvýznamnějším z umělců, kteří se na obnově zámku podíleli, byl Josef Navrátil. Tento český malíř je totiž autorem nejen nádherných malovaných stropů v obytných i společenských prostorách druhého patra zámku, ale působil zde i jako dekoratér a navrhl řadu vyřezávaných lustrů, okenních garnýží, tapet, kachlových kamen a dalších doplňků zámeckých interiérů. Od počátku 50. let 19. století až do své smrti roku 1875 pobýval císař Ferdinand na Zákupech takřka každé léto. Poté byl zdejší zámek využíván členy vládnoucího rodu Habsburků jen výjimečně - roku 1876 se tu sešel rakouský císař František Josef I. s ruským carem Alexandrem II., v 80. letech 19. století tu několikrát pobýval rakouský korunní princ Rudolf se svou manželkou Štěpánkou Belgickou, na sklonku 19. století si zámek zvolila za své vdovské sídlo arcivévodkyně Marie Terezie z Braganzy, 1. července 1900 se v zámecké kapli sv. Františka Serafínského uskutečnila svatba následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Poslední vznešenou návštěvu hostil zákupský zámek roku 1904 - tehdy jej navštívila vnučka Františka Josefa I. arcivévodkyně Alžběta se svým manželem Otou Windischgrätzem.
Po pádu habsburské monarchie roku 1918 přešel zákupský zámek do vlastnictví nově vzniklého Československa. Místnosti nižších zámeckých podlažích byly přeměněny na kanceláře státních statků a lesů, část prostor druhého patra ale bylo možno na požádání návštivit, neboť jejich výzdoba zůstala povětšinou zachována ve své původní podobě. Některé kusy zařízení, jako např. druhorokokové sedací soupravy, však byly ze Zákup odvezeny, aby posléze sloužily jako vybavení ministerských budov v Praze. Administrativním účelům sloužila budova zákupského zámku nepřetržitě i přes dobu okupace až do roku 1951.
Až po roce 1951 byl zámek s přilehlým parkem předán orgánům památkové péče a někdejší císařská letní rezidence byla konečně plnohodnotně zpřístupněna veřejnosti.
U zámku najdete hned dvě zahrady – anglický a francouzský park. V anglickém parku můžete obdivovat desítky stromů, procházet se po udržovaných cestách, dívat se na jezírko. Park obklopují kamenné hradby se dvěma branami. Francouzský park je menší a v průčelí se nacházejí poničené balustrády z kamene, výklenky ozdobené karytiádami. Oba parky mají květinové záhony. V krásném krajinářském parku se můžete volně procházet a posedět. Byl založen v devatenáctém století a z tehdejší doby se dochoval jen švýcarský domek, torzo neogotických skleníků z roku 1851 a rybníček. Rybníček má tři ostrůvky a dříve se po něm majitelé projížděli na lodičce. Rekonstrukce parku proběhla až v roce 1998, v dřívější době udělala příroda z místa doslova džungli s přerostlými keři a poškozenými stromy. V parku najdete cesty o délce necelých tří kilometrů.
Potěšit vás může i medvěd Medoušek, který bydlí na zámeckém nádvoří, kde má vybudovaný pěkný výběh pro medvědy.
O T E V Í R A C Í D O B A
LEDEN zavřeno zavřeno
ÚNOR zavřeno zavřeno
BŘEZEN zavřeno zavřeno
DUBEN soboty, neděle a státní svátky 9:00 - 15:00
KVĚTEN úterý až neděle 9:00 - 16:00
ČERVEN úterý až neděle 9:00 - 16:00
ČERVENEC úterý až neděle 9:00 - 16:00
SRPEN úterý až neděle 9:00 - 16:00
ZÁŘÍ úterý až neděle 9:00 - 16:00
ŘÍJEN soboty, neděle a státní svátky 9:00 - 15:00
LISTOPAD 29. a 30. listopadu 10:00 - 14:00
PROSINEC 6., 7., 13., 14., 20. a 21. prosince 10:00 - 14:00
VSTUPNÉ 2014:
Malý okruh
Dospělí 100,- Kč
Děti, senioři, studenti, ZTP 70,- Kč
Rodina (dva dospělí + max. tři děti) 300,- Kč
Velký okruh + výstava
Dospělí 120,- Kč
Děti, senioři, studenti, ZTP 90,- Kč
Rodina (dva dospělí + max. tři děti) 320,- Kč
Na státním zámku Zákupy můžete navštívit tyto prohlídkové trasy:
A) Malý okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 50 minut:
Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon).
B) Velký okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 80 minut:
Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). V roce 2014 je součástí velkého okruhu také výstava "Zapomenuté zámky", v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.
C) Dětský okruh s hračkami a pokojem princezny - bez průvodce:
Prohlídka tohoto okruhu je vhodná pro rodiny s dětmi; okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky). Fotogalerie dětského okruhu.
D) Okruh "Strašidelné sklepení" - bez průvodce:
Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části Zámeckého sklepení.