Loading...
Také máte rádi stará feudální sídla a při prohlídce jejich interiérů si představujete – kdyby vy jste byli vlastníky - jak by se vám tu asi žilo?
Velmi pěknou ukázkou takového bydlení je zámek ve Světlé nad Sázavou. Je to poměrně rozsáhlý čtyřkřídlý a členitý patrový objekt, vypínající se u silnice poblíž levého břehu řeky Sázavy. Uvnitř se nachází prostorné obdélníkové nádvoří. Uprostřed jej zdobí kašna, za ní uvidíme na písku volně vystavenou ukázku výrobků ze skla a na severní straně skleník. Venkovní podoba zámku věrně zobrazuje všechny stavební slohy, v jejichž duchu byl postupně přestavován či upravován a oko návštěvníka se potěší jak renesančními prvky, tak i barokem a empírem a historizujícím neorenesančním stylem. Vstupuje se do něj hlavním klenutým vchodem skrze západní zámecké křídlo a tento vchod je ozdoben balkónem a dvěma klasicistními sloupy. Na opačné – tedy východní straně – přes podobný klenutý východ vyjdeme ven do rozsáhlého a volně přístupného zámeckého parku.
Až do Léta Páně 2007 nebyly interiéry bývalého feudálního sídla veřejnosti přístupné, v tom roce se ale objevila „první vlaštovka“ v podobě zřízení Muzea Světelska. O šest let později zámek změnil majitele a ti si pospíšili s rozsáhlou rekonstrukci. Dnes je možnost jej (tak jako podobné jiné objekty) navštívit přes sezónu a vybrat si hned z několika prohlídkových okruhů.
Ten první se může pochlubit Expozicí historického evropského skla (pocházející ze sbírek pražského uměleckoprůmyslového muzea) a k vidění jsou tu „kousky“ počínaje barokem a „stoletím páry“ konče. Tohle vše je umístěno v barokním zámeckém křídle a součástí tohoto okruhu je i prohlídka Muzea Světelska.
Druhý okruh nabízí procházku mezi vystavenými historickými hodinami, polychromovanými sochami, barokními obrazy a ukázkami figurálního porcelánu, skla a bronzovými plastikami. Nejkrásnější exponáty jsou zapůjčeny ze tří českých muzeí, starých cenných hodin tady uvidíme rovných sto a prohlídku doplňují ukázky historických zbraní a zbroje. Tahle expozice se nachází v interiérech renesančního a empírového zámeckého křídla.
Dalším okruhem je Dětské království s bohatou sbírkou panenek, medvídků, hraček, modelů hradů a zámků a též 3D modelu vlakového nádraží.
Poslední okruh nese jméno Na Sázavě a zájemci v něm mají možnost vidět i „opravdické peklo.“
Dále tu lze navštívit pěknou kavárnu Laduree (s posezením i venku na nádvoří) a dětským koutkem a na zámku je možnost se v přepychovém apartmá i ubytovat.
Věřím, že se vám návštěva tohoto zámku bude líbit tak jako nám... a závěrem bych si dovolil přidat sem i stručný výtah ze „životopisu“ sídla:
Prvním feudálním objektem u Sázavy byla tvrz, kterou si tady zbudoval Štěpán ze Šternberka. Od první čtvrtiny 15.století zdejší panství vlastnili Trčkové z Lípy a člen rodu – Burian III. realizoval přestavbu tvrze na renesanční lovecký zámek. Trčkové světelské panství vlastnili až do roku 1636, pak jim bylo císařem zkonfiskováno.
Po třicetileté válce se majitelé střídali. O stavbu východního křídla se přičinil Jan Bartoloměj z Verniem, Černínové nechali roku 1722 zámek přestavět v barokním duchu. Také Kolovratové- Krakovští si neodpustili další úpravy dle svých představ. Začátkem devatenáctého století se pak na jistý čas zámek proměnil ve vojenskou nemocnici. Nový vlastník – František Josef Ziche nechal roku 1817 zámecké nádvoří uzavřít a na objektu po něm zůstaly empírové úpravy a místnosti v prvním patře (a také Rytířský sál) obzváštnila štuková výzdoba.
Další majitelé – rod Salm-Reifferecheidtů pak povolali vídeňského architekta Svatoše a upravili objekt v podstatě do dnes známé podoby. Nejvíce to „odneslo“ západní křídlo, k němuž přibyl nad hlavním vchodem balkón, novorenesanční věžička a arkády na nádvoří byly uzavřeny řadou oken.
Na začátku minulého století se zámek dostal do vlastnictví továrníka Richarda Morawetze.
Za druhé světové války v něm sídlila německá posádka a od roku 1949 Střední zemědělská škola, která zámecké objekty opustila teprve v roce 2011.