Zámecký park v Čechách pod Kosířem
Turistické cíle • Příroda • Park
Čechy pod Kosířem je název hanácké vesnice, ležící v krásné krajině Velkého Kosíře, asi 10 kilometrů od Prostějova. Na úpatí Velkého Kosíře leží zámek, který prodělal bohatý stavební vývoj od gotické tvrze ze 14. století přes renesanční a barokní zámek, až po nynější pozdně empírovou podobu, do které byl přestavěn v letech 1839 - 1843. Nejvýznamnějšího rozkvětu zaznamenalo panství, zámek i okolní park v době, kdy statky vlastnil rod Silva Taroucců.
V roce 1768 kupuje celé panství císařský tajný rada, potomek starého portugalského šlechtického rodu, Emanuel Tellez a Castro Silva- Taroucca. Historie rozsáhlého přírodně krajinářského parku začíná v 70. letech 18.stoletím, kdy hrabě František Štěpán Silva-Taroucca vybudoval jihovýchodně od budovy zámku sad s růžovou alejí a se dvěma rybníky, propojenými náhony. Zahrada již měla barokní prvky (aleje, vodní kanály) kombinované s romantickou květinovou výzdobou.
Ve 30. letech 19.století zahájil hrabě František Josef I.Silva-Taroucca, syn Františka Štěpána, velkolepou přestavbu v přírodně krajinářský park. V přestavbě parku a zámku pokračuje v letech 1839-1843 hrabě Ervín, nejstarší syn hraběte Františka Josefa I., který park rozšířil.
Vznikla tak malebná krajinářská kompozice výjimečných kvalit se dvěma rybníky, lukami a kopci., která byla hlavně ve druhé polovině 19. století za hraběte Františka Josefa II. Silva-Tarouccy obohacena o množství exotických stromů. Tento byl kromě jiného i úspěšným odborníkem na parky, zahrady a chov koní. V tomto směru měl řadu společných zájmů se svým bratrem Arnoštem Emanuelem (1860-1934), ministrem orby a výživy v letech 1916-1918, majitelem rozsáhlých statků, např. Trnice, Řehlovice, Žernoseky, ale i Průhonice, kde založil v okolí zámku rozsáhlý přírodně krajinářský park. Oba byli význační dendrologové a díky jejich znalostem a sběratelské vášni můžeme být hrdi na cenné dendrologické sbírky.
Poslední velké výsadby především jehličnanů se uskutečnily ve 30. letech 20.století, ale charakter anglického parku se dvěma rybníky zůstal areálu zachován. Kromě architektonické hodnoty má park i značnou hodnotu botanickou, kterou se řadí k nejvýznamnějším objektům na Moravě.
Scenérie poblíž zámku pak doplňují i stavby cihlové rozhledny, pseudogotického skleníku z r.1852 a hlavně zahradní pavilónek, který sloužil Josefu Mánesovi v době jeho pobytů na zámku vletech 1849-1870 za letní ateliér.
Po smrti posledního majitele panství Františka Arnošta (1890-1943), byl velkostatek v letech 1945-1949 dědicům zrodu Silva-Taroucců vyvlastněn československým státem.
Celý areál parku představuje část KRAJINY člověkem citlivě dotvořené a harmonicky sladěné. Její návaznost na přiléhající zalesněný vrch Velkého Kosíře je dokonalá.
Vyšlo v Magazínu SKY