Zámek Poděbrady
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek, který stojí při pravém břehu řeky Labe, je dominantou města Poděbrady na Nymbursku ve Středočeském kraji. Původní stavba zde stála již roku 1108. Po rozpadu mocného Slavníkovského rodu a po záhubě Vršovců vzniklo na opukové skále nad řekou Labe opevněné sídlo. Za doby panování krále Otakara II. byly Poděbrady připojeny ke královské komoře. Tehdy zde byl zbudován kamenný vodní hrad. Zde občas pobýval i panovník s celým svým dvorem. Tento hrad byl jedním ze strategických míst na řece Labi, a měl chránit Prahu před vpádem nepřátel od východu a severovýchodu.
Historie aJiří z Poděbrad
Jelikož se hrad těšil i oblibě krále Václava IV., tak v roce 1402 obléhaly Poděbrady uherské oddíly císaře Zikmunda. Po smrti Václava IV. Poděbrady obdržel jeho syn Hynek. Jlikož se Hynek i jeho bratr Viktorín aktivně zapojili v husitském hnutí na stranu husitů, objevila se Zikmundova vojska před městem ještě v roce 1420. Hrad však nedobyli. V srpnu roku 1426 však Poděbrady oblehla vojska táborů a sirotků a mezi oběma bratry došlo k roztržce. Hynek Poděbrady po dlouhých třináct týdnů bránil a ubránil. Jakmile vojsko táborů a sirotků odtáhlo, Hynek se pokusil využít jeho neúspěchu a chtěl obsadit město Nymburk. V říjnu roku 1426 při bojích zahynul. Hynek neměl mužského dědica a Poděbrady tak získal jeho bratr Viktorín. Ten ale o rok později umírá. Dědicem se stal jeho syn Jiřík z Kunštátu. Ten ale ještě nebyl plnoletý a poručníkem mu byl jeho strýc Heralt z Kunštátu. Jiřík se zúčastnil na straně Pražanů bitvy u Lipan a uznal Zikmunda za Českého krále. V roce 1444 se dostal do čela východočeského landrífu a povedlo se mu zorganizovat celostátní svazek, takzvanou Jednotu Poděbradskou. V jejím čele stanul jako správce země. Stal se tak jediným naším panovníkem, jenž nepocházel z panovnické dynastie,ale z panského rodu domácí šlechty. Velmi podstatným důvodem Jiříkovy volby českým králem byla skutečnost, že si česká kališnická šlechta přála zachovat dosud platné výdobytky husitské revoluce, tedy především přijímání pod obojí. Jiří se stal úspěšným panovníkem, který vzbuzoval respekt u mnohých doma i v zahraničí. Jeho vynikající poradce, humanista Antonio Marini z Grenoblu inspiroval svého králek vytvoření projektu Všeobecné mírové organizace („Smlouva o nastolení míru v celém křesťanstvu“) křesťanských panovníků, kde se všichni snažili o upevnění trvalého míru na principu národní svrchovanosti států, zásady nevměšování se a řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem. Evropa se ak měla sjednotit pedevším roti Turkům a vyhnat je z bývalých křesťanskch zemí. Ve sdružení měly mít státy vždy po jednom hlasu, přičem bylo počítáno s vůdčí rolí France. Naoak o Papeži návrh takřka nemluvil a přiznával mu pouze malé pravomoce.
Navštivte zámek v Poděbradech
Z původního královského hradu ze třináctého století se zachovalo přízemí jižního a severního křídla a vysoká válcová věž, která byla v osmnáctém století zvýšená a opatřená helmicí. Hradní kapli zdobí zbytky pozdně gotických fresek. Vedle ní se nachází místnost, v níž se údajně v roce 1420 narodil Jiří z Poděbrad. Spolu s kaplí je tato komnata ve správě Polabského muzea a je veřejnosti přístupná, stejně jako Lapidárium v hradním sklepení. Další zámecké prostory vlastní pražská Karlova Univerzita. Předhradí ze šestnáctého století se vstupní bránou odděluje zámek od náměstí.
Na druhém nádvoří zámku najdete Památník krále Jiřího z Poděbrad
Expozice je umístěna v jediných přístupných prostorách zámku v Poděbradech, tedy v bývalé hradní kapli a v rodné síni krále Jiřího. Muzeum nemá bezbariérový přístup.