Zámek Úsov - Mohelnicko
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Lovecko-lesnické muzeum v Úsově – stálá expozice.
Umístění zámku.
Nad malým městem regionu Mohelnicka se vypíná zámek Úsov, bývalé Lichtenštejnské panství . Je viditelný z daleka. Zejména nepřehlédnutelný je ze strany od Moravské Třebové, kde se otevírá Mohelnická brázda. Ve večerních hodinách je osvětlený, proto je nepřehlédnutelný.
Jak se k němu dostanete.
Máte dvě možnosti a to: pokud zaparkujete na vybudovaném parkovišti pak po vydlážděné cestě nebo, pokud zaparkujete přímo ve městě, pak dojdete krásným zámeckým schodištěm po 190 schodech přímo ke vstupu do zámku.
Co ukrývá.
Chodby a slavnostní schodiště při vstupu do expozice lemují trofeje naší a exotické zvěře, jimž dominují paroží jelenů. Exponáty v prvních čtyřech sálech připomínají historii hradu a zámku Úsov a historii lovecko-lesnického muzea. Z nich jmenujme alespoň model hradu zachycující jeho opevnění ve 13. století, archeologické nálezy ze zámeckého nádvoří, korespondenci předválečné správy zámku s preparátory nebo staré inventární a návštěvní knihy. Před vstupem do expozice africké zvěře nahlédneme do černé kuchyně. Poté již obdivujeme preparát lva, lví kůže, hlavy gazel, antilop, zeber a žirafy a další exponáty, za nimiž nás čeká sál kozorožců. Ve druhém patře si prohlédneme kolekce středoevropských savců a ptáků, zaujmou nás preparáty srnců, kamzíků, divokých prasat, kachen, hus, bažantů, koroptví, medvědů, lišek a další zvěře, mezi nimiž neujde pozornosti preparát vlka. Jeden ze sálů druhého patra nás zavádí do říše hmyzu. Na zámku nechybí ani zbrojnice známá svou unikátní sbírkou pytláckých zbraní zabavených hajnými na lichtenštejnských panstvích. Lovecké trofeje, zoologické preparáty a zbraně doplňují modely demonstrující práci v lese, modely nářadí, posedů, lesních staveb a podobně. Mezi obdivované unikáty patří sada značkovacích seker z lichtenštejnských revírů a tzv. knihovna dřevin, kolekce dřevěných krabiček ve tvaru knih s plody a listy různých druhů dřevin. Jediným zařízeným pokojem v expozici je sál vybavený nábytkem z kořenů stromů. Ve sbírkách úsovského muzea je přes 4 000 kusů přírodnin, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště.
Ceník : Lovecko-lesnické muzeum v Úsově
Vstupné do zámku - Lovecko lesnické muzeum:
dospělí – 90,- Kč
senioři – 45,- Kč
žáci a studenti – 45,- Kč
Rodinné pasy sleva 20% z celkové částky.
Děti do 6 let, zdravotně postižení, majitelé průkazů ICOM, AMG a Region Card mají vstup zdarma.
Bezplatné vstupy:
18. 04. (Mezinárodní den památek)
08. 05., 18. 05. (Mezinárodní den muzeí)
5. 07., 06. 07., 28. 09., 28. 10., 17.11. a nejméně jeden den během oslav Dnů evropského kulturního dědictví.
Otevírací doby - Lovecko-lesnické muzeum v Úsově
duben, říjen sobota, neděle, svátek: 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00
květen-srpen úterý-neděle: 9:00 - 17:30
září úterý-neděle: 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00
Poslední prohlídka hodinu před koncem dopolední a odpolední otevírací doby.
Kde se najíte po prohlídce.
V těsné blízkosti u parkoviště je Zámecká restaurace a nebo při vstupu na schodiště je restaurace U Rudolfa.
Další zajímavosti zámku najdete pod :
Úsov – muzeum lesnického školství na Moravě,
Stálá galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše
a Hádanky pánů z Vlašimi.
V Úsově ještě najdete :
- 21 drobných památek kříže a sochy
- kapli sv.Rocha