Zámek Velké Březno, hrobka Chotkových a kostel sv. Václava Valtířov
Zámek Velké Březno, hrobka hrabat Chotkových a kostel sv. Václava ve Valtířově
Vyrazila jsem původně vlakem do Valtířova podívat se na hrobku rodu Chotkových, majitelů zámku ve Velkém Březně, pak ke kostelu sv. Václava, který se nachází hned vedle a chtěla jsem se také podívat na hřbitov za starými pomníky, které jsem tam doufala najít. Ale jak se někdy říká, člověk míní, ale Pánbůh někdy mění. A tak se stalo i mně.
Zavinila to průvodčí ve vlaku, kterou jsem upozorňovala, že chci vystoupit ve Valtířově, protože to byla zastávka na znamení, ale vlak nezastavil a dojel až do Velkého Března. Ve vlaku jsme byli pouze dva cestující. Takže plán byl změněn. Šla jsem na zámek.
Na zámku jsem byla již dvakrát, teď potřetí. To nezaškodí vidět ho znovu po letech. Byla tam zrovna svatba. Tak jsem si koupila vstupenku a čekala, až odbije dvanáctá hodina a začala prohlídka.
Zámek co do rozlehlosti je proti jiným zámkům menší, ale pokojů tu bylo dost, nezdálo se, že by byl zámek o ně ošizen.Byly nádherné, hezky vybavené, bylo se na co dívat. Byl tu pánský a dámský salon, dětský pokoj plný hraček, ložnice i jídelna, taneční a hudební sál, knihovna a také schodiště, které se nemohlo přehlédnout, neboť bylo vybavené loveckými trofejemi ale i jinými doplňkami, které stály za prohlídku. Bylo k vidění plno krásných kočárků ať velkých, i dětských, nádherný nábytek, porcelán ale i obrazy.
Zámek byl postaven v letech 1842 - 1845 jako empírový pro hraběte Chotka. Tehdy to byl nejvyšší purkrabí. V letech 1885 - 1910 byl zámek novorenesančně upraven a tak vypadá dodnes.
Zámek navštěvovalo mnoho známých osobností, jedním z nich byl i hudební skladatel Ferenz Liszt. Je také další známou událostí, že na zámku pobývala často Žofie Chotková, která se v r. 1900 provdala za následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, jenž byli oba zastřeleni při atentátu na návštěvě bosenského Sarajeva, který se stal záminkou k rozpoutání 1. světové války.
Prohlídka zámku skončila a já vyšla ven. Nasměrovala jsem si to směrem k Valtířovu a šla podél silnice po úzkém chodníku, až jsem došla ke kostelu sv. Václava a hrobce Chotků.
Hrobku nechala po smrti hraběte Chotka, majitele zámku ve Velkém Březně vybudovat jeho manželka Marie Chotková, rozená Berchtoldová. Do hrobky byly postupně pochovávány členové větve rodu Chotků, ale ve 20. století byly jejich pozůstatky přeneseny na starý litoměřický hřbitov, aby se nestaly obětí nenechavců vykrádačů hrobů. Odpočívají tam v malé prosté hrobce, nedaleko původního hrobu Karla Hynka Máchy.
Vedle hrobky je památník našeho prvního československého prezidenta Tomáše Garyka Masaryka. Naproti přes cestu na zazeleněném prostranství je Sloup Čtrnácti svatých pomocníků, který sem byl převezen z Čachovic, obce zatopené Nechranickou přehradou.
Z druhé strany hrobky se nachází na skalnatém ostrohu kostel sv. Václava. Je kolem dokola ohrazený zdí. Bohužel brána byla zavřená, tudíž jsem se ke kostelu nemohla dostat, abych mohla aspoň nakouknout oknem ve dveřích do kostela.
Kostel byl postaven v goticko - renezančním stylu v letech 1573 - 1574 a postavili jej bratři Bedřich a Jindřich Salhausenovi a sloužil pro velkobřeženské panství. V letech 1780 - 1783 byl pozdně barokně upraven. Po r. 1945 zpustl, ale byl již dvakrát od r. 1970 opravován.
V kostele se nachází náhrobníky Salhausenů a Bocků z Bocku. Bockové v r. 1606 zakoupili panství Velké Březno, jež vlastnili do r. 1628 a poté jako stoupenci reformace museli majetek prodat a ze země odejít.
No a tím jsem skončila moji prohlídku a protože mně jel za pár minut vlak, tak jsem nemeškala a cílila k zastávce. Musím říct, že strojvedoucí vůbec nedával pozor na trať, jestli tam někdo na zastávce stojí a ač jsem mávala, že má zastavit, tak jel a jel a já musela ještě pěkný kus cesty poutíkat, než zastavil.