Zámek Vranov nad Dyjí
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Jeden z nejzajímavějších barokních zámků na našem území a místo, kde se natáčela oblíbená Pohádka "Nesmrtelná teta" určitě stojí za návštěvu, pokud se nacházíte v krásném znojemském kraji, tak jako spousta dalších míst v této oblasti.Ohromí Vás už při příjezdu do města a není divu, že si jej vybrala i samotná "Závist".Zámek vznikl přestavbou románsko - gotického hradu a současnou podobu mu dali po požáru v roce 1665 hrabata z Althannu.Při prohlídce si můžete vybrat ze 4 okruhů a vstupné je více než přiznivé...Příjemnou cestu do země krále Ctirada, kde hlouposti je přáno a rozum nemá šanci.....a nebo to bylo obráceně?? :-)
Fotogalerie
Zámek Vranov nad Dyjí
Zámek je postaven nad řekou Dyjí v Národním parku Podyjí. První zmínky o Vranově se datují ro roku 1100 n.l. Původně byl postaven jako strážný hrad, který chránil Moravu proti Rakousům. Do nynější podoby byl mnohokrát přestavován. Nejstarší část Vranova pochází z druhé poloviny 13. století. Státní Zámek Vranov nad Dyjí poskytuje návštěvníkům čtyři prohlídkové okruhy. I. OKRUH - INSTALOVANÉ INTERIÉRY, II. OKRUH - ZÁMECKÁ KAPLE, III. OKRUH - VÝSTAVA V BÝVALÉ KOČÁROVNĚ, IV. OKRUH - ZÁMECKÁ ZAHRADA. My jsme navštívili hlavní prohlídkový okruh a tím je I. okruh. Viděli jsme tak jak žila tehdejší šlechta v 18. století
Otevírací doba
V dubnu a říjnu od 9 do 16 hodin, v květnu, červnu a září od 9 do 17 hodin, v červenci a srpnu od 9 do 18 hodin. V dubnu a říjnu je otevřeno pouze o víkendech a státních svátcích. Uzavírací den je po celou sezónu pondělí a zpravidla i den po státním svátku.
Vstupné
Plné vstupné 100,- Kč.
Na snížené vstupné 70,- Kč
Rodinné vstupné pro dva dospělé a až 3 děti do 15 let je ve výši 285,- Kč.
Strážní hrad Vranov se poprvé připomíná v Kosmově kronice r. 1100 a byl protiváhou rakouského hradu Hardegg. Nejstarší dnes dochované části objektu pocházejí až ze 13. a 14. století. Vranov byl zeměpanským majetkem až do r. 1323, kdy jej král Jan Lucemburský směnil s Jindřichem z Lipé za Tachov. Na konci 14. století náležel pánům z Lichtenburka, kteří se zasloužili o výrazné rozšíření hradních opevnění. Posádka krále Jiřího z Poděbrad v r. 1467 škodila z Vranova Znojemským. Za pánů z Pernštejna, kteří hrad získali v r. 1525, byla jeho opevnění zesílena. Maxmilián z Ditrichštejna obestavěl hrad na konci 16. století renesančními budovami. Nicméně, Starý hrad ani pak nesplňoval soudobé nároky na přepychové bydlení a ani jeho středověká opevnění už nedržela krok s moderní vojenskou technikou. I přes to ale v l. 1641 - 1645 odolal Vranov trojímu švédskému obležení, byť značně poškozen. Po požáru v r. 1665, který jej velmi přiblížil přeměně ve zříceninu, přistoupil jeho tehdejší majitel Jan Michal II. z Althanu k rozsáhlé přestavbě hradu na zámek. Z původní stavby, která byla prakticky zbourána, byly ponechány pouze věže. Stavba trvala plných sto let! Nejvýraznější novostavbou je trojkřídlá zámecká budova na místě bývalého hradního paláce a oválný sál předků. V roce 1793 koupil zámek rytíř Josef Hilgartner z Lilienbornu, který na něm uskutečnil klasicistní úpravy. Na zámku pobývaly i některé známé osobnosti, např. polský spisovatel Henryk Sienkiewicz. V r. 1945 byl zámek znárodněn a majetkem státu zůstal dodnes.