Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradiště
Nad pravým břehem Vltavy, naproti městské čtvrti Zbraslavi, vypíná se dominantní vrch pozorovatelný nejlépe z obou vltavských břehů a mostu Závodu míru. Tento vrchol - vysoký 368,9 m n.m. - se nazývá Hradiště, ale bývá také označován Závist podle keltského oppida rozkládavšího se v těchto místech. Oppidum bylo při rozloze 170 ha největším u nás, jeho valy byly 9 km dlouhé a město zahrnovalo vrcholy Hradiště a Šance oddělené hlubokým Břežanským údolím, do nějž se terén prudce svažuje. Vrchol Hradiště byl osídlen již v době kamenné; rozlehlé oppidum zahrnující oba kopce přecházejíc údolí zde bylo založeno počátkem doby laténské, tedy kolem r.500př.n.l. Chránily je zdi z kamene kladeného nasucho zezadu zpevněné tělesem z hlíny a štěrku, z nichž se dochovaly právě tyto valy; před valem byl v některých místech vykopán příkop až 10 m hluboký. Konec oppida souvisel s příchodem Germánů do budoucích Českých zemí nedlouho po přelomu letopočtu. Administrativně se centrum hradiště nachází již na území Dolních Břežan, přičemž hranice Prahy vede v blízkosti pravého břehu Vltavy a Břežanským údolím; vrchol Šance se svými svahy už je tedy na území hlavního města. Samotné oppidum je chráněno jako národní kulturní památka, svahy Šance chrání rozlehlá přírodní rezervace Šance, pražská část hradiště je součástí přírodního parku Modřanská rokle - Cholupice, břežanská pak přírodního parku Střed Čech.
Ačkoliv existují i jiné zastávky použitelné jako východiště na hradiště Závist, nejideálnějším východištěm na svahy a vrchol Hradiště je oblast železniční stanice Pha-Zbraslav, kde je východiště turistických značených tras popsané do podrobna výše (pod heslem Zbraslav). Sem se dostanete autobusem linky 165 a samozřejmě také vlakem od Hlavního nádraží. Značky vyjma červené vedoucí odtud podél Vltavy procházejí areálem oppida. Nejvýznamnější značkou pro samotné hradiště Závist je žlutá - ta prochází přes nejzajímavější zdejší místa a zároveň s tím i přes oba vrcholy; cestu po ní je možné nastoupit již v Točné, kde tato značka začíná na konečné autobusové linky 173 a nácestné zastávce dvou příměstských linek a následně prochází přírodní rezervací Šance, za níž přijde na ulici Komořanskou se zastávkou 165 Závist (tu je možné také využít coby začátek či konec vycházky), od níž klesá malou a krásnou uličkou Závist pod most Závodu míru, u kterého přejde železniční trať vcházejíc na svou druhou část, kde od zbraslavského nádraží stoupá podél západního svahu okolo Arcibiskupského altánu k vykopávkám při vrcholu Hradiště, od nich přichází na šestisměrové rozcestí Hradiště, rozc., z něj klesaboš do Károvského údolí, aby na severním okraji Jarova skončila na červené turistické značce, po níž se lze vrátit zpět k nádraží. Ať už půjdete kteroukoliv z cest - údolní zelenou, modrou, zelenou či žlutou na Hradiště, rozc., nebo žlutou přes kopec Šance, budete pociťovat velmi silnou energii plynoucí z historie těchto míst; celý areál hradiště Závist je dodnes obklopen dobře patrnými valy. Kromě cest někdejším pravěkým městem, jehož území v našich staletích pokrývají tiché lesy, byste měli navštívit také konkrétní zajímavosti novodobé i prehistorické; v údolí Břežanském, při souběhu modré a zelené značky, se nachází mini ZOO; v místě, kde se obě značky rozdělují pak pomník Vítězslava Hálka; při trase žluté značky narazíte na Arcibiskupský altán, od něhož se vám otevře asi nejkrásnější výhled z oblasti hradiště Závist. Vrcholovou zajímavostí bývaly zajímavé vykopávky, rovněž při trase žluté, a sice poblíž vrcholu; bohužel kvůli ochraně tohoto unikátního historického svědectví byly nemovité nálezy zakryty ochrannou vrstvou zeminy a ve vrcholovém prostoru již žádné vykopávky na vlastní oči neuvidíte. I přesto návštěvu těchto míst vřele doporučuji.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.
lokalita 1 km J od Prahy
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 36 C5
hradiště
archeologické nálezy
lokalita Lhota u Dolních Břežan historicky spojené
pomník V. Hálka (1876)