Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina tvrze stojí na jižním okraji vsi Žerotice na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Do dnešních dnů se dochovala severozápadní část tvrze s jednou renesančně klenutou místností. Vedle ní stávalo vysoké torzo věže, které se zřítilo v roce 1988. Dosud zatím stojí i obvodní zeď na východní straně a vysoké opěrné pilíře. Zříceniny jsou volně přístupné.
Tvrz se poprvé připomíná v roce 1358, kdy ji Adam ze Žerotic prodal pánům z Veitmile. Za nich byla tvrz rozšířena, takže se pak často označovala i jako hrad. V 16. století byl objekt renesančně upraven. V roce 1643 tvrz dobyli a vypálili Švédové, poté sice byla tvrz obnovena, ale majitelé o ni postupně přestali mít zájem. Tvrz rychle zpustla a proměnila se ve zříceninu.
První zmínka pochází z roku 1253. V roce 1358 kupuje Beneš z Vejtmile tvrz spolu s dvorem, kterou později rozšíři a od té doby se v pramenech uvádí již jako hrad. Rod z Vejtmíle držel Žerotice celé 15. století a prodal je teprve v roce 1502. Pak se zde vlastníci dost často střídali. Za třicetileté války v roce 1643 Švédové hrad dobyli a zničili. Zůstaly z něho jen zříceniny, které byly ponechány desítky let svému osudu. Koncem 17. století pak znovu obnoven, v roce 1874 však vyhořel a postupně se z něho stala opět zřícenina. Do dnešních dnů dochován zbytek příkopu, obvodové zdivo paláce a torzo hranolové věže.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.82 Střední Podyjí