Hrubý Jeseník je druhým nejvyšším pohořím v ČR a je dominantním pohořím severní Moravy. Jedná se o výraznou členitou hornatinu, nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti, označované jako "střecha Moravy". Nejvyšším vrcholem je Praděd (1492m.n m.) Lidé v této oblasti nacházeli obživu zejména v dolech. Většina měst vznikla jako hornická sídla. Důlní činnost spolu se zásobami dřeva vedla k rozvoji hutí, skláren a papíren. Většina těchto výroben však zanikla. Pouze papírna ve Velkých Losinách si udržela výrobu papíru tradiční formou od roku 1516 dodnes.
Tato stavba tvoří zdaleka viditelnou dominantu města.
Základy kostela pocházejí snad již z 6O. let 13. století. Tehdy šlo o trojlodní gotickou stavbu. Jak město bohatlo, byl již ve 14. století přestavován.
Ve 2. polovině 15. století byl opevněn, měla se z něj stát náhrada za zničený hrad Edelštejn, jenž původně město chránil. Osudy kostela poznamenaly požáry, zvláště ty z roku 1699 a 1741. Po nich byl přestavěn v barokním slohu více méně do dnešní podoby
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Trojlodní barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří svoji rozlohou k dominantám města Zlaté Hory. Historie kostela spadá zřejmě již do poloviny 13. století, následné zmínky jsou z let 1339 a 1377. Již tehdy byl kostel vybudován jako gotická trojlodní stavba, která byla v dalších letech upravována. Zásadní byl pro kostel požár 17.7.1699, kdy shořela střecha, varhany a 5 oltářů, i zvon byl roztaven. Při následné, sto let trvající opravě byl kostel barokně upraven, dokončen a vysvěcen byl v roce 1708. Další úpravy a přestavby pokračovaly v dalších letech, v r. 1740 byla na severní straně presbytáře vystavěna nová sakristie s oratoří, v roce 1780 byla postavena v jižní straně boční lodi kruhová kaple sv. Josefa. V roce 1900 byl kostel vyzdoben nástěnnými malbami malířů Franze Templera a Emila Brendela ze Zlatých Hor. Generální oprava kostela byla provedena v letech 1974 - 76. Poslední významné opravy se začaly uskutečňovat v roce 2001, např. byla vyměněna kopletní báň východní věže. Prostor před schodištěm doplňuje Socha sv. Jana Nepomuckého.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kostelní ulici ve Zlatých Horách byl postavený v gotickém stylu. Po dvou požárech, na začátku 18. století a v 1. polovině 19. století se pokaždé stavěl znovu.
Kostel se nachází na SV okraji města, ve svahu pod hřbitovem. První, i když nepřímá zmínka, je z roku 1339, ale je jisté, že kostel tady stál již v předchozím století. Jednalo se o gotickou trojlodní stavbu. Další a opět nepřímá zmínka je z roku 1377. Ve druhé polovině 15. století byly kolem kostela postaveny hradby, ze kterých se dochovala jen nepatrná torza. V červenci roku 1699 kostel vyhořel a na původním půdorysu se začal stavět chrám v barokním slohu. Stavba se protáhla až do roku 1708. Po tomto roce ale stále nebyla stavba dokončena. V roce 1740 přibyla nová sakristie a oratoř. O čtyřicet let později byla postavena boční kaple sv. Josefa. V této podobě, až na malé změny, kostel vidíme i dnes. V roce 1900 byly dokončeny nástěnné malby a kostel byl vydlážděn. Větší rekonstrukce proběhla mezi roky 1934 – 1937. Navíc došlo k výstavbě opěrné stěny před kostelem a schodiště. Další větší oprava byla provedena mezi roky 1974 – 1976. V současné době je na části kostela lešení a kostel má nový kabát, ale není možné do něho nahlédnout. Svatyně je trojlodní s poměrně širokou hlavní lodí, na kterou navazuje presbytář, k němuž přiléhá věž. Další dvě věže jsou v západním průčelí. Mezi nimi je vysoký štít rozčleněný pilastry a ve spodní části hlavní vchod do kostela. Kostel je kulturní památkou. Před kostelem roste skupina velmi starých jírovců. Hezké místo, která má i něco do sebe.