Loading...
Třiapůltisícové městečko Zliv najdeme mezi třemi významnými rybníky na Českobudějovicku. Není proto žádným překvapením, že zdejší nejvýznamnější – a v podstatě téměř jedinou – historickou památkou je kamenný most. Ten se nachází v těsné blízkosti obou největších, tedy Bezdrevu a Zlivského, a můžeme ho rovněž označit jako klenutý, barokní nebo silniční. A také nefunkční.
Jedná se o kamenný dvouobloukový most s plnými parapetními zídkami, který od počátku 18. století překlenuje dnes již zasypaný Soudný potok. Most zdobí socha sv. Jana Nepomuckého, v jeho blízkosti prochází železniční trať (od nádraží je to, co by kamenem dohodil) a původně byl most součástí bývalé silnice ze Zlivi do Pištína.
Žádné písemné zprávy o vzniku mostu se údajně nedochovaly a ten je tak spojován s datací na podstavci světcovy sochy, tedy s rokem 1724. Most je dlouhý 17,2 metru, jeho konstrukční šířka dosahuje hodnoty 5,7 m a užitná šířka 4,7 m. Jeho eliptické oblouky mají světlost 4,8 a 5 m. Součástí mostu je i segment se středovým pilířkem, který je opatřen břitem. Most je osazen mírně vydutými postranními zídkami z cihel, které jsou parapety ukončeny ve výšce 96 až 115 cm.
Zídka na SSZ straně je uprostřed prolomena volutovým soklem se sochou sv. Jana Nepomuckého. Sokl je vysoký celkem 1,74 m, samotná socha světce, který zde má být – podle českého nápisu – zejména ochráncem před krupobitím, pak 1,59 m. Zpodobnění sv. Jana Nepomuckého je zcela tradiční – oděv, kříž s tělem Krista přes levé předloktí, hlava s biretem silně nakloněna vlevo …
Barokní kamenný most s cementovou omítkou a sochou sv. Jana Nepomuckého ve Zlivi u Českých Budějovic je chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958. Stalo se tak díky tomu, že se jedná o stavbu, která „je dokladem umu, řemeslné dovednosti a estetického cítění našich předků“. Ceněno je i jeho nenásilné zakomponování do krajiny.
Volně přístupný most z lomového kamene byl v roce 2019 kompletně zrestaurován, a to včetně 800 kg vážící žulové sochy. V rámci rekonstrukce Jana Kopeckého byla světci vrácena zlacená ratolest a svatozář.