Zřícenina hradu Homole
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina hradu Homole se nachází na zalesněném vrchu Gomoła (733 m n. m.) nad sedlem Polská brána (Polskie Wrota) v Levinské vrchovině (Wzgórza Lewińskie).
Již v 11. století zde stál dřevěný hrad střežící Jantarovou stezku. Na přelomu 13. a 14. století byl na jeho místě postavený středověký kamenný hrad s dominantní třicet metrů vysokou kruhovou věží o tloušťce stěny tři metry. Věž stála uprostřed nádvoří tvaru nepravidelného obdélníku o rozměrech 45 x 18 metrů. Celý hrad byl obehnaný kamennou zdí. Dnes, jak vidíte na fotografiích, se zachovala pouze část věže vysoká necelých 10 metrů a kousek vnější stěny.
První zmínka o hradu pochází z roku 1350, kdy byl jeho majitelem Tamo Panowitz. V roce 1428 hrad dobyli husité pod vedením polského rytíře Henryka Polaka. Jejich baštou však hrad nebyl dlouho. V roce 1434 ho dobyli zpět žoldáci z Wrocławi, Świdnice a Strzelinu. Po husitských válkách hrad koupil český rytíř Mikuláš Trčka. Následně ho prodal Hynku Krušinovi, a ten v roce 1477 rytíři Hildebrandu Kauffungovi z Horní Lužice. Homole se tak oddělila od koruny české a přešla do Hrabství kladského. Na počátku 16. století Kauffungovi potomci začali loupit, což se nelíbilo císařovi. V roce 1534 proto vyslal vojsko, které hrad dobylo a majitele zajalo. Hrad byl následně zkonfiskován a jeho poslední majitel z rodu Kauffungů ve Vídni popraven. Poté se stal majitelem hradu hrabě Hardegg. V roce 1560 však svoje sídlo opustil. Koupil ho císař Ferdinand I, aby jej v roce 1595 prodal městu Duszniki Zdrój. Od roku 1560 hrad nikdo neudržoval, a ten začal chátrat. Za 450 let zub času vykonal svoje.
Na konci 18. století se zřícenina hradu stala výletní atrakcí pro hosty z nedalekých lázní Duszniki Zdrój. Byl pro ně postavený altán a lavičky. 4. července 1778 zříceninu navštívil i pruský král Fridrich Vilém II. Na počest jeho návštěvy zde bývala připevněná pamětní tabulka. Ta se však nedochovala.
V roce 1810 a 1962 byly na hradě provedené archeologické průzkumy. Našlo se při nich několik fragmentů keramiky. V roce 2004 byl v západní části hradního nádvoří postavený dřevěný přístřešek.
Zřícenina hradu je dostupná z parkoviště v Polské bráně po modré turistické značce. Ta vede takřka na vrchol, pouze posledních pár metrů se jde po neznačené pěšině. Nebo vás k cíli dovede modré značení z druhé strany, od Rozcestí s červenou značkou na severovýchodním úpatí vrchu Gomoła. Stoupání z jedné i druhé strany zvládnete za deset minut.