Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Ve východní části Suchých hor (Góry Suche) se na vrchu Rogowiec (870 m n. m.) nachází zřícenina stejnojmenného středověkého hradu.
Již koncem 12. století si tento kuželovitý vrch vyhlídnul kníže Bolesław I Wysoki (* 1127, † 1201) jako výhodné místo pro ostrahu slezsko – české hranice. V roce 1198 zde nechal postavit dřevěné opevnění.
Podle záznamů cisterciáckého kláštera v Krzeszowie koncem 13. století původní dřevěné opevnění nahradil zděný hrad, který nechal vystavět Bolko I Surowy (* 1252-56, † 1301).
Od roku 1317 se hrad Rogowiec stal sídlem loupeživých rytířů. Ti v kraji loupili až do roku 1355, kdy je vyhnal Karel IV. Osvobozený hrad získal Bolko II Mały (* 1309-12, † 1368). V roce 1353 správu hradu převzala nová manželka Karla IV Anna Svidnická.
V letech 1361 až 1374 byl na hradě ustaven purkrabím Mikołaj Bolcze. V roce 1392, po smrti Agnieszky, vdovy po Bolkovi II, hrad a celé świdnicko-jaworské vévodství připadlo Koruně České. Zároveň hrad ztratil svůj strategický význam, protože strážená hranice přestala existovat.
V době husitských válek, v roce 1428, byl hrad Rogowiec dobyt husity. Po nich se na hradě opět usídlily loupežné bandy, které k nedobrovolnému odchodu přinutilo až wrocławské vojsko.
V roce 1466 opuštěný hrad a celé panství koupil Jan von Schellendorf. Společně s bratry z nedalekého hradu Radosno však loupil také. V roce 1483 hrad dobylo a vypálilo vojsko Matyáše Korvína. Jan von Schellendorf se stáhnul na Radostno ke svým bratrům a v loupení pokračoval. V roce 1497 vojska Georga von Steina, na příkaz českého krále, učinila konec loupení nechvalného rodu Schellendorfů.
V témže roce byl hrad z "preventivních" důvodů důkladně pobořen. Bergfrit (okrouhlá věž hradu) byl zničen pomocí střelného prachu. Od konce 15. století se hrad nachází v rozvalinách.
Dnes po zdolání vrchu Rogowiec uvidíte jen zbytky bývalého bergfritu, ruiny štítových budov a terénní nerovnosti připomínající někdejší podobu hradu.
Hradní areál měl původně tvar podkovy. Jeho základem byl zmíněný bergfrit, který byl součástí obvodové hradby, která dosahovala tloušťky až 2 metry. Později přistavěním další hradby vzniklo malé hospodářské předhradí. Obytné budovy byly částečně vytesány do skalního masivu a částečně vyzděny z kamene.
Koncem 20. století na hradě proběhly archeologické práce a zbytky kamenného zdiva byly zakonzervovány.
Vrchol Rogowiece je pěkným vyhlídkovým místem, ale pouze severním až severovýchodním směrem. Vidět je Rybnicki Grzbiet a v dálce namodralé vrcholky v okolí Wałbrzychu.
Zřícenina hradu Rogowiec je přístupná ze severu z Doliny Rybnej po červené nebo modré turistické značce, z východu z obce Grzmiąca po žluté značce nebo ze západu od chaty Andrzejówka po červeném, žlutém či modrém značení.