Loading...
Na ostrově Lamu se nedostanete do dopravní zácpy
Lamu je součástí stejnojmenného souostroví v Indickém oceánu nedaleko somálské hranice. Na ostrově nejsou žádné silnice ani rozumně sjízdné cesty. Jediným způsobem jak se může člověk po Lamu pohybovat je lodí, pěšky nebo na oslu. Díky tomu si místo zachovává nezaměnitelnou atmosféru. Díky blízkosti Somálska má tato oblast již hodně muslimský charakter a narazíte zde na ženy v hidžábu. V poslední době je však Lamu zkoušené útoky somálských ozbrojenců, proto není v současnosti návštěva bezpečná.
Nairobské minibusy matatu
Zatímco Londýn má červené doubledeckery, Bombaj autorikši a New York žluté taxíky, Nairobi má své matatu. Tyto minibusy, které suplují chybějící městskou hromadnou dopravu, jsou také uměleckými díly. Vozidla se vyrábí a stříkají na zakázku. Uvnitř najdou cestující široké obrazovky, na kterých se přehrávají klipy a ze subwooferů duní hudba.
Princezna Elizabeth se stala královnou právě v Keni
Roku 1952 byla princezna Elizabeth byla na dovolené se svým manželem princem Phillipem v Keni, když se dozvěděla o smrti svého otce krále Jiřího VI. Princezna tehdy bydlela v apartmánu v korunách stromů. Jeden člen jejího služebnictva se nechal slyšet, že na strom vylezla jako princezna, ale dolů sestoupila již jako královna.
Místo největší migrace zvířat
Z tanzanského Serengeti do rezervace Masai mara v Keni se každoročně vydávají téměř 2 miliony zvířat. Jedná se o jednu z nejúchvatnějších přírodních událostí na světě. Pohyb velkých stád přitahuje predátory, kteří rodí mláďata několik měsíců před migrací, aby stihla dorůst do věku, kdy se budou moci učit lovit.
Kolébka lidstva
Keňa je považována za místo, kde vznikl člověk. V oblasti Turkana byly nalezeny četné pozůstatky ze starší doby kamenné, které jsou staré až 7 milionů let. V Keni byly nalezeny také jedny z nejstarších kosterních pozůstatků. Kostra zvaná Turkanský chlapec je stará 1,6 milionu let.
Zahrada Afriky
Keňa je třetím největším producentem růží na světě. Ty se dováží nejen jako květiny do Evropy, ale vyrábí se z nich také oblíbený růžový olej, který se používá třeba ve značkových parfémech světových značek.
Důležitý producent kávy
Ačkoli je Keňa 3. největším exportérem kávy na světě, většina zdejších obyvatel kávu nepije. Keňané většinou preferují čaj nebo pivo.
Keňa je rodištěm nejlepších běžců na světě
Líhní nejlepších vytrvalců je tréninkové centrum Iten. Sem se chce dostat každý keňský nadějný atlet. Mnoho běžců však pochází často z chudých oblastí a financování tréninku představuje velkou zátěž pro jejich rodinný rozpočet. Známý keňský maratonec Stephen Kiprop dokonce musel prodat poslední kozu, aby mohl v prestižním centru běhat.
V Keni žije 70 různých kmenů
Jejich příslušníci mluví 30 různými jazyky nebo dialekty. Největší etnická skupina se nazývá Kikuyu a nejmenší je El Molo, jejíž členové žijí u jezera Turkana. Mezi nejznámější patří masajové a jejich podkmen samburu, tvoří však pouhé 1 % celkové keňské populace.
Keňa je domovem 7 památek UNESCO
Fort Jesus, Mombasa (2011)
Staré město Lamu (2001)
Posvátné lesy Mijikenda Kaya (2008)
Jezera Velké příkopové propadliny (2011)
Národní park jezera Turkana (1997)
Národní park Mount Kenya (1997)
Archeologické naleziště Thimlich Ohinga(2018)