Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost • Ostatní
Pobyt venku v přírodě má zajisté spoustu přínosů. To potvrdí odborníci, ale i každý, kdo se rád do přírody vydává. I v našich končinách jsou tu však i jistá rizika, která se vyplatí znát, počítat s nimi a být na ně připravený. Jedno z těchto rizik se dá shrnout pod pojem hmyz. Ten není jen otravný, může způsobovat i nepříjemné alergické reakce.
V našich podmínkách prezentuje největší riziko, resp. riziko alergie na hmyz užitečná včelka a vosa. Obě nesou jed, který ohrožuje zdraví jen v případě mnohonásobného štípnutí. I jeden štípanec včely či vosy však může způsobit alergickou reakci, která v podobě anafylaktického šoku ohrožuje dokonce život člověka.
V populaci trpí alergií na včelí nebo vosí štípnutí asi 3 % dospělých a 1 % dětí. Ano, je to tak, že alergie se může projevit v průběhu celého života. Takže pokud vám doposud včela či vosa štípnutím nijak zvlášť neublížila, neznamená to, že další štípanec nemůže vyvolat nežádoucí alergii. Bránit se takové alergii lze přitom jen dost těžko, vyplatí se obecně dbát o své zdraví a starat se o imunitní systém. Alergie totiž poukazuje na nesprávné fungování imunitního systému.
V našich podmínkách nosí ve svých žihadlech jed včela medonosná a vosa – vosa obecná, vosa útočná, případně jejich příbuzná sršeň obecná. Každá z nich má trošku jinou skladbu jedu, liší se i množství jedu, nejenom u jednotlivých druhů, ale i v rámci jednoho druhu. Jinak řečeno každá jednotlivá včela, vosa nebo sršeň má ve svém žihadle jiné množství jedu. Štípnutí vždy znamená, že do kůže se dostanou látky spouštějící bolestivost a zánětlivou místní reakci, které se navíc snadno šíří do okolí vpichu.
Nealergický člověk zaznemená přímé toxické účinky jedu, které však jsou jenom místní. Jsou více nepříjemné než závažné. Jde o bolestivost, zarudnutí, svědění nebo mírný otok v místě vpichu, který většinou odezní do několika hodin. Riziko vážné toxické reakce přichází asi při 100 žihadlech (u dospělých, u dětí je to pochopitelně méně).
Babské rady doporučují na štípance ocet, rozříznutou cibuli nebo jablko. Bolestivé místo pomůže zklidnit i tea tree oil nebo některé bylinky – zvláště řebříček obecný, jitrocel kopinatý nebo měsíček lékařský (více babských rad tady).
Alergická reakce přichází již po jednom štípnutí. V nejhorší podobě jde o anafylaktický šok. Těžký průběh alergických reakcí zaznamenáváme častěji u dospělých. Protože akutní reakce přichází rychle, je nutné co nejrychleji jednat. Vyplatí se být připraven a první pomoc si aplikovat sám.
Pacienti trpící alergií na včely či vosy by u sebe měli nosit balíček první pomoci s antihistaminikem, kortikoidy a adrenalinovým perem. Antihistaminika tlumí velké lokální otoky, pomáhají také lokální kortikoidy, případně studené obklady.
Štípnutí včely nebo vosy se nedá prakticky vyhnout. Dá se však snížit riziko dodržováním několika bezpečnostních zásad.
Pokud kolem vás včela nebo vosa létá, chovejte se klidně. Nedělejte žádné prudké pohyby, nesnažte se včelu nebo vosu odhánět, to ji zpravidla jen vyprovokuje k útoku.
Obr.: Pixabay.com