Loading...

Asie zdravotní rizika Filipiny /Maniala Palawan Cebu Mindoro Samar/ Thajsko a celá Asie

Rady a tipy Zdraví a bezpečnost Peníze a ceny Doprava Jídlo a ubytování Práce a život Ostatní

Zdravim a prohledávám svoje poznámky z cest a přednášek o Asii. Z doby moji působnosti jako praktický lékař v chudinské čtvrti v Manile. Nedokáži to odpovědně dat do tohoto editoru. Ale až někoho kousne vzteklý pes tak možná promine překlepy a bude mit jiné starosti.V fotopřilohách jsou ucelnějsí poznámky Dengue,Infekty, Hadi,Očkování...malárie..kokosove ořechy
1/Dengue: Tito pakomarci letaji ve dne a bydlí napřikld v troše vody ve staré konzervě. Když lide např v Cebu City chtějí ušetřit za plastové dekly na barely s vodou -komarci se rozmnoží a je epidemie. Ve dne v moskitieře nechodíme tak máme pech. Očkování neni. Muže dojit až k sehání jater. Problem je že když to jednou dostanete nikdo nevi jak budete reagovat na infekci novou za par let. Začiná to jako chřipka a pak záleží na štěstí. Léčka tak jako u chřipky moc zázračná neni. Klid antipyretika a hydratace a mit štěstí. Naštěsti v oblastí je rychlá diagnostika ale to člověku moc nepomůže. Jen že vi že to měl.
2/ Hodně pacientů mělo v anamneze: setřička umřela, seděli jsme jako děti pod palmou spadl ji na hlavu kokosák. Hadi jedovatí , meduzy to je taky problem, menigitidy atd. Ale žádní žraloci- tech si nevšímejte- pozor na kokosáky . V statistikách celostatni tři napdaní žralokem za rok já v rodinné anamnese  v malé oblasti 3 vážná zranění kokosákem v anamneze v jedné praxi.
3/ Automibilova -motorkova zranění. Hned se každá splálenina od výfuku zanítí a naše kultura má jinou imunitu. I při dobrém převazování a štestí oteklá noha a hrozba trombozy u nás starších.
4/ Nemocnice extremní rozdíly, vesnické -tam maj jen Aspirin a když antibiotika tak taková že po tom ditě ohluchne nebo podobně.Séra proti vzteklině mají a i proti hadům. Ale občas vypadne elekřina a projdou-trochu je to na vesnicích bez záruky Privátní nemocnice pravý opak-doktoři studovaní v Americe. U trombosy levné D dimerové vyšetření nedělají- to neni kšeft. Hned ultrazvuk za dvoujnásobnou cenu než v Německu. Plati se keš nebo kartou dopředu. Přibuzná potřebovala repirator. Rodina ráno musela přinesti skoro na naše penize 10 000 kč aby ji neodpojili a nenechali umřít i kdyz bylo jasné že potřebuje repirator jen tyden a pak se uzdraví. Nemáte peníze umře. Ditě má akutni bricho- doneste penize a přeleti dětsky chirurg z vedlejsího ostrova. Penize sehnali za dva dny ale to už to bylo pozdě a nebyla to zachranujici operace ale prakticky předražená pitva. Chudi volí proto bohaté přibuzné- ti jsou zkorumpování ale pohohou když selže ledvina nebo ve výše uvedených připadech. Proste takový kmotrovksý system. Stát dělá pro chudé jakousi charitu na umělou ledvinu ale kontkaty v ní hrají roli. Je to takovy kolotoč známostí peněz a politiky.
Lekarny maji americké léky. Na interntu je najdete a dost antibiotik se sežene volně. Když jsem chtel prášek na spaní tak mně meli za feťáka a byl problem. Je to také složité.
5/ Malarie je jen Palawan a jen v určitém období tak mistní evropané už ani Tetracyklin preventivně neberou. Neni tak smrtelná jako v Africe.
6/ Tyfus je všude, očkování stačí na rok a mistnia ni turisti to moc neřeší
7/ Pejsci by meli byt zadarmo vládou očkování, ale takový vesniča uvažuje jinak. To bych ho tam musel drze dovest a to neudlělám- ono to však nějak dopadne. Dopdlo to tak že po vesnici občas nějaký vzteklý pes běhal ale byla klika.
    České tropické lékařsví je perfekní- centra očkuji proti Hepatididam- na ty se umírá i v hotelich. Tyfus má logiku ale vydží jen rok. Vteklina preventivně asi ano ale nikdo nevi nakolik a dlouho vydrží. Rada honit kočku opici nebo psa a vyšetřovat zda byl vztekly neni moudrá. Letět obratem do evropy naočkovat postexposiční standartní kůru do tydna to tyke nikoho nepotěší. Raději se zviřátkům vyhábejte.
Nejlepšiinfo jak kde co očkovat je v českých katolazich co maji naše centra, V němckém Kochově institutu je toho ještě více a až moc složitě pro laika
8/ Mořské obludy, jedovate škleble a ryb jsou ale to musi byt pech na ně šlápnout. Naštěsti jem tyto lidi ošetřovat nemusel. Problem je sezona meduz. Byli i umrti děti v některych lokalitách a podle typu jsou nebezpečné i dospělým. V potapčěckem je človek chráněn ale to nikdo nevozí a tak na některych oblastech jsem skupoval motorkářské xxL vybaveni když mistní říkali že tam jsou meduzy. Maj dlouhá žahadla a po srchnutí ponošky mě jedna popálila týden jsem ležel z oteklou zraněnou nohou. Trochu problem že mistní maji kulturu že je nevhodné evropanovi říci ne. Takže když jste v  oblasti kde má nějaký boss vlastní ostrov tak vám neřeknou že tam nesmite ale že tam jsou žraloci meduzi atd a vy nevite na čem jste.
Extra poznámku si zaslouží mořští hadi-takove pruhované potvroy kter třeba na Boholu a na mnoha lokalitach vidíte u břehu. Vidíte- to je dobré-problem je když jsou někde ve zkalené vodě. Oni jsou 27x jedovatější než kobra a přesto z ních potapěči mají radost- traduje se A/ že se lidi bojí a hned uplavou B/ že maj malou tlamičku a nedokáží ji dost otevřít ,tak kousnou jen do prstu-tak stačí když se do nich prsty nestrká. Doslech jsem se jen o dvou případech napadení ale raději od nich držím odstup. Při schnorchlování jsem je je rad pozoroval jak uříkají- asi 20x. Až se ten 21 otočil a šel proti mně. Buďto nevěděl že se má bat nebo měl mladé, nevim. Zmizel jsem i když jsem věděl že maj údajně malé tlamičky. Uděl jsem dobře . Jednou na ostrově kde so točil film Surweiver-přežij Filipiny jsme našli mrtveho mořského hada. Ten byl veliky a žádnou tlamišku malou neměl. Mistní sdělovali že při natáčení filmu byl učastník tímto podobným mořským hadem kousnut a musel pro něj vrtulník aby ho zachráníli. Vrtulníky maji asi jen filmaři a tak už tyto hezká svoření raději nevyhledávám. Staí i normalní suchozeský hadi. Občas v samorostech nebo skalach nějaky vyleze z kterého mají i mistní strach. Co je problem jsou jedovaté stonožky co prsknou jed do očí a hrozí slepota. Jsou i různí paraziti ale to je vše spiše exotická rarita. Z mích pacientů a kamarádů nikdo zatim na nic takového neumřel, občach jen z doslechu je nějaké info. Starší kamradi,měli mrtvice dukrovku, infekce Pneumonie a na to se umirá ale hadi a podobně je vyjímka. Přibuzného zranil rejnok mě meduza -obezřtnost je na miště ale hlavně pozor Dengue,Malarie Tyfus Heptitiy prechozené pneumonie- to mladším cestovatelum komlikuje život vice

9/ Bronchitidy Sinusitidy- těm se nevyhnete prostě máme jinou imunitu

10/ Prujmy -tyfus je všude. Jist na ulici jen to co je pečené, vařené a nebo se dá oloupat. Miloval jsem polevku dogo dogo něco jako zabijačková- Než mi mistni vysvětli že je černá tak neni vidět co v ni je a vchudý čtvriti tam hazej i hlodavce protože se to nepozná. Plantegg Obesšine nabo jak se tomu říka placičky také miluji ale všichni mne od nich odrazuji že občas v chudší čtvrti ušetří a upočou i červivé ale to je detal. Pri prujmu stači dehydratace cola s vodou, čaj. Antibiotika někdy ano někdy ne.
Problem je u chronického průmu ameba. Normalni prujem pak méně a za pět let mohu najit abces z ameb na mozku.

Sposta kamaradů důchodců z Německa nebo Anglie tam žiji, umirají na trombosy rakoviny a podobně tak s těma potvorama to tak žhavé neni. Problem je že v Evropě u mrtvice jste včas na operaci nebo u specialisty. Na ostrovech Vás k němu dva dny dopravují a když už je pozdě něco dělat tak se mohu přetrhnout aby si privatní nemocnice přivydělala, když ne léčbou-na tu je pozdě, tak aspoď drahou rehabilitaci tzv. s křížkem po funuse.

Pražští lékaži z tropickeho lékařsví maji krásne přednášky a omlouvám se jim za tento blábol a tex v foto příloze. Ale možná je šance že si to nekdo přecte zde a budou mit méně práce

Poslední aktualizace: 13.6.2024
Asie zdravotní rizika Filipiny /Maniala Palawan Cebu Mindoro Samar/ Thajsko a celá Asie na mapě
Autor: Zvědavec
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Asie zdravotní rizika Filipiny /Maniala Palawan Cebu Mindoro Samar/ Thajsko a celá Asie

zavřít reklamu