Bílá Opava - naučná stezka (náročnost, občerstvení)
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Trasa žlutá i modrá je určena pouze pro pěší! S kolem je absolvování tras nemožné! (pro vlastní bezpečí). V zimě možná průchodné,ale Horská služba nedoporučuje průchod z důvodu náročnosti terénu.
Máme možnost jít buď po žluté od parkoviště v Karlové Studánce, zde je dobré se i občerstvit. (Za parkovištěm najdeme i umělý vodopád, ten je hojně obdivován nejen turisty,ale i lázeňskými hosty). Dále pokračujeme po jedné z nejnáročnějších, leč nejatraktivnějších tras naučné stezky s názvem Bílá Opava na chatu Barborka nebo na Ovčárnu (na Ovčárnu po žluté,na rozc.Pod Ovčárnou se od NS Bíla O. odpojuje) . Zde můžeme občerstvovací pauzu zopakovat a jít nazpět nebo ještě na Praděd, či zvolit jinou túru.
Modrá trasa je méně náročná než žlutá,ale také jsou zde lávky. Start je stejný jako u žluté jen se odpojuje v místě NA paloučku,aby se pak zpět napojila opět v místě Nad Vodopády Bílé Opavy. Takže to nejhezčí bych řekla pak minete, vede k chatě Barborka.
Platí se zde dobrovolné vstupné, cesta je zde nepřístupná hlavně v zimě, protože je zde množství sněhu, hrozí zde laviny, námrazy na žebřících a lávkách a hlavně v celkové délce 6ti kilometrů, kde nic tu nic. Pomoci by se člověk těžko dovolával.
Nedoporučuji samozřejmě seniorům, kteří jdou o berlích, či mají jiný handicap tělesný, který by znemožňoval chůzi po náročném terénu - žebříky, lávky, strmé výstupy a sestupy, vlhko, voda, hmyz. A už vůbec s menšími dětmi v kočárku (hluboký, golfky), prostě žádný.
Za to zde mohou milovníci fauny a flory narazit ojediněle na ryse ostrovida, různé motýly(okáč sudetský - jinde v Evr.se nevyskytuje), brouky(střevlík hrbolatý), pak v řece, která má 10 st. můžeme najít na druhé straně ponořených kamenů - jepice, pošvatky, larvy pakomárů aj. (Ty pakomáry bych teda chtěla vidět).Z flory bych jmenovala prudce jedovatý oměj šalamounek, tak ten bych vidět naopak nemusela...Všimněte si zde těchto ptáků: skorce vodního - loví v šipkách pod vodou vodní živočichy a konipase horského, ten si staví hnízdečko na skalách, má dlouhý ocas a pohupuje se, také sovu zde lze spatřit např. kulíka nejmenšího, je to naše nejmení sova. Na jaře je zde spousty druhů sýkorek...
Historie
PP Bílá Opava byla vyhlášená roku 1963, rozkládá se na ploše o 280 hektarů a dnes je už součástí NPR Praděd.