TURISTIKU PODPORUJÍ
61 576 turistů a cestovatelů
112 428 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 804,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Českomoravská vysočina bez bariér

Rady a tipy

Tentokrát se mi dostala do rukou brožura Vysočina bez bariér. Protože si myslím, že je to zajímavá publikace, opět jsem se rozhodla s obsahem seznámit ty, kteří by se rádi někam zajeli podívat, ale přesně neví, kam až se s vozíkem dostanou. Již dříve jsem sepsala Slovensko bez bariér a zdá se, že je to dost často navštěvované. V publikaci bylo nyní označeno, kam je nutno vzít s sebou doprovod. Tak jsem se snažila to zde také tak rozdělit.

Některá místa znám - takže se můžete prokliknout na články a hlavně na fotky míst, o kterých zde píšu. Proto tady fotky nejsou.

Pro vozíčkáře s doprovodem

Telč

V Telči je bezbariérové nádvoří zámku, zámecký park a zahrady. Bezbariérová toaleta je na spodním nádvoří zámku, ale klíč v pokladně musí vyzvednout doprovod. Renesanční zahrada je nejstarší architektonická zahrada u nás. V 16. století byla vybudována na místě původního kolbiště. Je z ní vidět i štukový reliéf na stěně starého paláce, který zobrazuje Neptuna se čtyřspřežím. Ze zahrady se bezbariérově dostanete do Zámecké galerie, kde se střídají různé expozice. Zámeckým parkem se dostanete podél potoka k rybníkům, kde jsou staleté stromy, vzácné dřeviny, zajímavými průhledy na zámek i na město.

Parkovací stání pro invalidy jsou na náměstí Zachariáše z Hradce, odkud je to do zámku kousek. Pohyb po náměstí je bezbariérový, ale dláždění má hrubý povrch. V podloubí je pak cesta hladší.

V jednom z historických domů na náměstí Zachariáše z Hradce je první soukromá, dokonce bezbariérová galerie, kde si můžete prohlédnout i zakoupit realistické obrazy současných malířů.

V prostorách bývalé parní pily je bezbariérově řešené Muzeum techniky, kde jsou vystaveny historické automobily, motocykly, bicykly, kočárky, hračky, kamna, uvidíte i starou zubařskou ordinaci. Je možno využít bezplatné parkoviště.

Třebíč

Bazilika sv. Prokopa je skvostem středověkého stavitelství evropského významu. Vozíčkáři se dostanou s doprovodem do hlavní lodě. Bohužel do krypty vede příliš mnoho schodů, které nelze bezbariérově překonat.

V zámku hned vedle baziliky je nedávno otevřené Muzeum Vysočiny, kde jsou všechny expozice přístupné díky výtahu s obsluhou a lyžinám. Bezplatné parkoviště je zhruba 150 metrů daleko, ale je vhodné mít s sebou doprovod. Cesta vede do kopce a je dlážděná kameny.

S doprovodem je možno navštívit i Židovskou čtvrť. Povrch je původní - z říčních valounů, takže hodně nerovný. Do dolní části Zadní synagogy je možno se dostat za pomoci mobilních lyžin. Tam je také možno navštívit bezbariérovou toaletu a kavárnu Vrátka, kde obsluhují handicapovaní pracovníci a kde můžete ochutnat např. židovské cukroví z jejich pekárny.

Žďár nad Sázavou

Za prohlídku určitě stojí areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého. Malé parkoviště je u jihovýchodní vstupní brány, odkud se musí překonat jen cca 5 cm vysoký schůdek. Vnitřní prostor areálu je lepší projet s doprovodem. Povrch je nerovný, nezpevněný a za mokra kluzký. Pro překonání schodu do kostela mají připravený přenosný dřevěný nájezd. Celý areál se nechá objet i zvenku.

Další parkoviště je o kousek níž – dostanete se k němu přes barokní most. Hned naproti je nově otevřené Muzeum nové generace, kde jsou k dispozici dva bezbariérové výtahy. Z tohoto parkoviště vedou dvě bezbariérové naučné stezky, jsou to dva okruhy dlouhé 2,3 a 2,6 km. Na kratším okruhu uvidíte stavby Jana Blažeje Santiniho Aichla, projedete se okolo Bránského rybníka. Delší vás zavede k rybníku Konvent, pokocháte se pohledy na rybník, zámek i poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Jihlava a okolí

Je největším městem Vysočiny, ale také nejstarším horním městem českých zemí. Historické náměstí je jedno z největších, je tam řada historických domů - gotických, barokních i renesančních, Mariánský sloup, kamenné kašny. Vozíčkáři se dostanou dokonce až na Radnici, ale pouze do obřadní a velké gotické síně, ale ty jsou nejhezčí. Přístupné jsou i městské hradby, jen vstupy jsou do kopce, proto je lepší mít s sebou doprovod.

Bezbarierový vstup je do Horáckého divadla. Musí se však použít vchod z Komenského ulice, kde je šikmý nájezd. K dispozici je tam i upravená toaleta.

V Jihlavě můžete navštívit i ZOO. Na parkovišti u pokladny jsou místa vyhrazená pro invalidy. Vozíčkáři se dostanou téměř všude. Když si u hlavní pokladny vyzvednou klíč, mohou v pavilonu žiraf použít elektrickou plošinu, aby se mohli lépe podívat na tato vysoká zvířata. V bezbariérových prostorách je i občerstvení.

Polné na Jihlavsku je bezbariérová základní prohlídková trasa děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven v letech 1700 - 1707. V nově zrekonstruované synagoze je bezbariérově přístupná jen expozice v přízemí.

Hrad Roštejn  nemá bezbariérový přístup do interiéru. Vozíčkáři se dostanou bezplatně na nádvoří a mohou posedět v místní hospůdce. K dispozici je tam bezbariérová toaleta. Těsně před hradem je parkoviště, chybí však místo vyhrazené pro invalidy.

Náměšt nad Oslavou

Podívat se můžete do anglického parku s řadou cenných stromů a dřevin, Který obklopuje renesanční zámek a odkud je místy vidět na město a okolní krajinu. S pomocí se dostanete i do zámecké knihovny, kde se konají koncerty klasické hudby i současných žánrů.

V nedalekých Kralicích nad Oslavou je Památník Bible Kralické. Je nutno použít zadní vchod - přímo k němu se nechá zajet autem. Přístupné jsou i zbytky bývalé tvrze v jeho sousedství. Nově bezbariérově vybudovaný je i vchod do kostela sv. Martina.

Nová Cerekev

Do nově zrekonstruované synagogy vede několik schůdků. Obsluha má k dispozici prkénka, ze kterých lze prý vytvořit provizorní nájezdovou rampu. Předem lze objednat zasvěcený výklad předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu.

Humpolec

Od r. 2011 je bezbariérový přístup téměř do všech expozic muzea světoznámého antropologa Dr. Aleše Hrdličky. Výjimkou je expozice Peklo a Loutek. Dostanete se i do muzea Hliníkárium, které vzniklo na počest filmové postavy (Hliník je nepřítomen, odstěhoval se do Humpolce). O historii Humpolce se dozvíte i na naučné stezce Po stopách historie. Čtyři km dlouhá trasa vás seznámí s deseti významnými budovami města. K Tolerančnímu kostelíku je to poměrně do kopce, takže je lepší doprovod. Vyhrazená parkovací místa jsou na Horním náměstí před Městským úřadem. Tam je také toaleta pro vozíčkáře. Je nutno se do budovy dostat ze dvora. Klíč si musí doprovod vyzvednout na Odboru Dopravy. Takže asi pouze v úředních hodinách.

Želiv

S doprovodem se prý nechají překonat dva schůdky do opatského kostela Narození Panny Marie. Pak lze absolvovat prohlídku premonstrátského kláštera a na závěr ochutnat klášterní pivo z místního pivovaru.

Kamenice nad Lipou

Vozíčkáři si mohou prohlédnout pouze expozice v přízemí zámku - umělecké kovářství, hračky, angličáky. S doprovodem a za pomoci lyžin se dostanou i do Muzea pro všechny smysly, kde shlédnou filmy o Kamenici, kde jsou výrobky kamenického řemesla a předměty připomínající zdejšího rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka a pod. Bezbariérový přístup je na nádvoří, kde je toaleta. S doprovodem se dostanou i do zahrady s prastarou lípou. Parkovat se nechá nedaleko na náměstí.

Havlíčkův Brod

Můžete se projet po barokním náměstí. Parkovat se nechá na jeho obou koncích, kde jsou vyhrazená parkovací místa pro invalidy. Dominantou je kostel, kde má být zvon Vilém z r. 1335, údajně nejstarší zvon v Čechách. Po lyžinách se dostanete do bezbariérového muzea s expozicí věnovanou K. H. Borovskému. Bezbariérové je i 1. a 2. podlaží Galerie výtvarného umění, kde jsou výstavy pravidelně měněny.

Žižkovo pole u Přibyslavi

Nedaleko je Žižkova mohyla z r. 1874 - 15 metrů vysoký monument připomíná místo, kde r. 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova. Auto se však musí nechat na příjezdové komunikaci, parkoviště tam není.

Nové Město na Moravě a okolí

V historickém centru je bezbariérový prohlídkový okruh s 22 zastaveními. Mimo jiné si prohlédnete i některé ze soch Jana Štursy a jeho žáka Vincence Makovského. Na dvorku Horáckého muzea (1. zastavení) je pozoruhodný exponát Mlejnek z Víru, kde soubor malovaných figurek představuje venkovské obyvatele. Každou půlhodinku se dává do pohybu. V zámku (11. zastavení) je Horácká galerie, kde je expozice sochařství 20. století. Výtah vás nezaveze pouze do nejvyššího patra - mansardy a nejnižšího podlaží - sklípku.

Jen kousek od centra - za říčkou Bezděčkou je naučná stezka Tři kříže. Nenáročná stezka je vhodná i pro vozíčkáře, je na ní 5 zastavení. Na kopci Kaplisko jsou tři kříže z r. 1832, které jsou poděkováním Bohu, že ochránil město před morem a cholerou. Stezka vede i k rybníkům.

Vozíčkáři se mohou projet i v areálu Vysočina Aréna, kde se každoročně konají mezinárodní závody v běhu na lyžích, biatlonu a na horských kolech. Z areálu vede bezbariérový jednosměrný zelenou barvou značený okruh, cca 2 km dlouhý.

Z obce Koníkov (SV od Nového Města) vede po vrstevnici okolo vrchu Metodka stejnojmenná naučná stezka. Uvidíte lidovou architekturu, přírodní krásy a za dobré viditelnosti i daleké výhledy.

Ve starobylém domě na náměstí ve Sněžném je prodejní galerie obrazů autorů z Vysočiny. Bezbariérový přístup vzhledem ke sklonu vyžaduje pomoc doprovodu.

Místní doporučují zastavit se v nevelké vesničce Krátká, která se rozkládá směrem na silnici z Kadova do Sněžného v okrese Žďár nad Sázavou. Nejhodnotnější celek lidové architektury se rozkládá na vedlejší téměř místní komunikaci s minimálním provozem.

Světlá nad Sázavou

V zámku byly otevřeny 3 prohlídkové okruhy. Pohádkový okruh je bezbariérový, potěší hlavně děti. Bezbariérová je i zámecká kavárna.

Údolím řeky Sázavy

Z Přibyslavi (tady je travnaté parkoviště) do Sázavy se můžete projet po cyklostezce, která vznikla v místech původní železnice. Je dlouhá 9 km. Celkové převýšení je 56,1 metru, je tedy příjemnější mít s sebou doprovod.

 

Bezbariérový přístup, doprovod není nutný

Dolní Vilémovice

Po náročné rekonstrukci byl otevřen rodný dům Jana Kubiše, kde Vojenský historický ústav zřídil muzeum o jeho životě. Je zde i speciálně upravená toaleta. Před domem se nechá zaparkovat.

Jaroměřice nad Rokytnou

Je zde bezbariérově přístupná zámecká zahrada, odkud je hezký pohled na barokní zámek a kostel, kde je možno navštívit i kavárnu, kde pracují zdravotně postižení. V zahradě se pravidelně koná Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Do zahrady se dostanete jen bočním vchodem z Dobrovského ulice, kde se nechá i zaparkovat. WC pro vozíčkáře je upravené na dámských toaletách. Ještě se snadno dostanete na náměstí Míru, kde je možno si prohlédnout Radnici. Bezbariérový je i místní hřbitov, kde je hrob Otokara Březiny se sousoším, které vytvořil jeho přítel Fr. Bílek.

Hrotovice

Je tam památník a rodný dům akad. malíře F. B. Zvěřiny, zdejšího rodáka, kde jsou jeho obrazy, trofeje z cest a původní nábytek. Parkování je hned u domu, kde jsou i dvě místa vyhrazená pro invalidy. Bezbariérová toaleta je však jen v budově autobusové čekárny - je to 150 m.

V obci začíná 1,2 km dlouhá naučná stezka K Novým rybníkům. Je na ní pět zastávek s přírodní tématikou. Má asfaltový povrch.

Zámek Valeč

Po rekonstrukci 2013 je v renesančním zámku otevřen hotel, který je bezbariérový. Pokoje jsou zařízeny stylovým nábytkem. Při pravidelných prohlídkách je možno nahlédnout do volných pokojů, do loveckého a hvězdářského salonku, rytířského sálu a zbrojnice. K ubytování vozíčkářů jsou připraveny pokoje nad panským dvorem, kde jsou zachované klenby bývalých maštalí.

Tasice

Bezbariérově je přístupný sklářský skanzen - dějiště seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. Sklárna byla založena r. 1796 a je to nejstarší dochovaný sklářský objekt ve střední Evropě.

Dvůr Ratibořice na Vysočině

Je zde bezbariérová kozí farma, která je v sobotu zdarma otevřena pro všechny návštěvníky. Nechají se zde ochutnat i kozí výrobky. Jen na parkovišti chybí místo vyhrazené pro vozíčkáře.

Elektrárna Dukovany

Pokud navštívíte informační centrum, budete mít možnost seznámit se s provozem elektrárny i s dalšími informacemi, které se týkají jaderné energetiky. Jsou zde i speciálně upravené toalety.

 

 

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Poslední aktualizace: 11.10.2016
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět