Loading...
Rady a tipy • Jídlo a ubytování
Chorvatská kuchyně je zvláštní a pestrá a obsahuje mnoho zajímavých a chutných pokrmů. Nabízí jídla ovlivněná gastronomií italskou a francouzskou, ale i tureckou, maďarskou či rakouskou.
Jednou z největším specialit chorvatské kuchyně je JEHNĚČÍ nebo TELECÍ maso pečené pod tzv. PEKOU, což je železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb a nádoba se stavěla do žhavého popela. Po celém pobřeží je oblíbené pečené jehněčí, které se upravuje v troubě a v poslední fázi se s ním společně pečou i vařené brambory. Na Istrii je dále možné ochutnat libové VEPŘOVÉ dušené nebo vařené ve smetaně. V celém CHORVATsku jsou oblíbené smažené řízky (především telecí). Na různé druhy se zde také upravuje maso KUŘECÍ, ale drůbež zde není tak rozšížená jako u nás. Najdeme zde i různé guláše. Zamíříme.li do vnitrozemí, můžeme se těšit na guláš ze SRNČÍHO masa s místními těstovinami zvanými ŠULJKI.
Z turecké kuchyně se sem dostalo oblíbené ČEVABČIČI a RAŽNIČI.
Oblíbenými pokrmy jsou také RYBY, a to smažené, pečené nebo vařené.
pečené ryby- na roštu, pro návštěvníky asi nejchutnější
dušené ryby- tzv. brudet či brodetto, dušení s rajčaty, cibulí, kořením a bylinnými přísadami.
vařené ryby - na tzv. lešo, ryba se vaří ve vodě s česnekem, petrželkou, kořením, s olejem a dalšími přísadami.
Oblíbené jsou rovněž rybí špízy. Vyhledávaným pokrmem jsou také mořské plody, tedy různí hlavonožci, mlži, olihně atd. Za syrova, jen pokapané citronem, se jedí ústřice.
Na pobřeží můžete ochutnat PRŠUT - vepřová šunka, naložená na 7 dní v marinádě, uzená v dýmu otevřeného ohniště a sušená minimálně jeden rok na mořském vzduchu. Nejlepší dalmatský pršut je dokonce dva roky starý.
Součástí každého chodu je velká porce zeleniny. Bývá zde velmi pestrá: hrášek, mrkev, cuketa, brokolice, květák, mangold, rajčata nebo papriky. Bývá dobře ochucena a chutná výborně i nepřátelům zeleniny...
Jako MOUČNÍK se podávají palačinky s různými náplněmi, záviny s neobvyklými náplněmi FITULE (jakési koblihy) a KROŠTULE (jakési boží milosti), dortové zákusky, zmrzliny, ROŽATA (pudink s karamelem), KROKANAT (křupky z mandlí a karamelu) nebo saláty z čerstvého ovoce.
KÁVA je v CHORVATsku nezbytná stejně jako u nás. Podává se v malých šálcích jako velmi silné espreso.
Nabídka ALKOHOLICKÝCH i NEALKOHOLICKÝCH nápojů je pestrá. V přímoří se pije většinou LOZA (neboli LOZOVAČA) nebo likér TRAVARICA (připomíná náš fernet). Specialitou Zadaru je likér MARASKINO, ochucený zvláštním druhem višně (maraskou). Traduje se, že ho s oblibou pil Napoleon, když se svými generály oslavoval vítězství. Ke zdejším pokrmům patří také VÍNO. Pije se k jídlu tak, že se červené míchá s vodou v tzv. bevandu a bílé se sodovkou v tzv. špricer (čili střik, případně gemišt, kde je místo sodovky minerálka).