Dívejte se do mapy a vyznejte se v měřítku
Co budete dělat, když se vás na turistickém výletě synek či dcerka nebo dokonce vnouče zeptá "Jak ještě dlouho půjdeme ?" nebo "Jak je to daleko, kam jdeme ?" a po těchto otázkách vám visí na rtech ?
Naštěstí máte sebou mapu a protože jste se zastavili na okraji lesa, je to pro vás skvělá pozice. Najděte si na mapě místo, kde zrovna stojíte a už zbývá jen zjistit z mapy, jak daleko je do cíle. Jen jeden centimetr? Dejme se tedy do počítání.
Podívejte se ještě na měřítko mapy a když vaše turistická mapa má měřítko 1:50 000 tak, co to znamená ?
Každý jeden milimetr na mapě se rovná 50 000 milimetrům ve skutečnosti, což je 50 metrů. Nu a protože do cíle to máte na mapě jeden centimetr, půjdete tedy ještě 500 metrů.
Jiný případ se Vám může stát, že naopak znáte délku třeba jeden kilometr, který máte ujít a vnučka se vás zeptá, jak dlouhá bude ta trasa na mapě v měřítku 1:50 000. Z minulého úkolu víme, že jeden centimetr na mapě odpovídá 500 metrům. Pak dva centimetry musí zobrazovat ve skutečnosti vzdálenost jeden kilometr. Věřím, že už si snadno poradíte i s dalšími podobnými úlohami. Tak schválně. Jak dlouhá bude na mapě trasa, jež ve skutečnosti je douhá deset kilometrů ?
Trocha teorie, nikoho nezabije
Co je měřítko mapy ? Je to poměr zmenšení nezkreslené délky v mapě k odpovídající délce ve skutečnosti. Označuje se výrazem 1 : M, kde M je měřítkové číslo.
Na zahraničních mapách můžete měřítko mapy najít v angličtině jako map scale, ve francouzštině jako échelle f de la carte, v němemčině jako Kartenmassstab a ve slovenštině jako mierka mapy.
Nu a co je měřítkové číslo? To je číslo, které udává, kolik jednotek délky ve skutečnosti odpovídá jedné jednotce délky na mapě; označuje se M.
Pozor však. Čím je měřítkové číslo větší, tím je měřítko mapy menší. Je tomu skutečně tak. Musíte se na měřítko mapy prostě dívat jako na zlomek, a pak vám vše bude jasné. Porovnejte velikost 1/1000 a 1/1 000 000 ?
Měřítko mapy nalezneme na mapě většinou v číselné podobě například 1:50 000, abychom zůstali u turistických map.
Ovšem měřítko mapy může být i v grafické podobě. To pak na horní části úsečky jsou dílky označené jako na pravítku po centimetrech a na spodní části si přečtete zase délky odpovídající skutečnosti například v kilometrech.
Měřítko mapy může být i v textové podobě. Pak se dočtete, že jednomu centimetru na mapě odpovídá dvěma kilometrům ve skutečnosti a vy víte, že máte měřítko 1:200 000.
V našich zeměpisných délkách a šířkáchp je hned několik zajímavých měřítek mapy. Zvláštní je například vznik měřítka 1:75 000, které vycházelo z poznatku, že pochodující voják kráčí kroky dlouhými přibližně 75 centrimetrů. Pak na takových vojenských mapách najdeme u grafického měřítka rovněž počty kroků u vyznačených dílků.
Zvláštní pozornost si zaslouží rovněž měřítko sáhové 1:2880, které patří do oboru katastru nemovitostí a lze odtušit, že turisté podle těchto map určitě nebudou plánovat své cesty.
Časem si zde ještě vysvětlíme, jak rozdělujeme měřítka na velká, střední a malá a pak už můžete se zvědavými synky, s dcerkami a s vnuky bez obav chodit na výlety. Oni se zeptají zase na naco jiného.
Každopádně nezahazujte mapy, abyste si koupili navigaci. Právě naopak, vyhledávejte mapy a snažte se v nich vyznat.