Dobrou chuť z Radhoště
Rady a tipy • Jídlo a ubytování
Radhošť – kolik informací už o něm člověk získal, kolik zajímavého se o něm dozvěděl. Že je spojen se jmény věrozvěsty Cyrila a Metoděje je všeobecně známé. V souvislosti s dominantou beskydského kraje se často zmiňuje i nedaleká Socha Radegasta, zdejší, byť veřejnosti nepřístupné jeskyně, místo, kde byl vyzvednut jeden ze základních kamenů Národního divadla, nebo nedaleké Pustevny s rázovitými stavbami z díly architekta Jurkoviče.
Vystoupat až na vrchol Radhoště, si však žádá i fyzických sil a tak proč nedoplnit spálené kalorie v nedaleké chatě, stojící jen pár desítek metrů od samotného vrcholu. Ta je místem evidentně oblíbeným, o což se stejnou měrou stará bohatý jídelní lístek, kvalitní kuchyně a v neposlední řadě i nádherné výhledy do údolí.
Jsme na výletě, nějaké to deko jsme aktivním pohybem z těla vypudili není tedy třeba se příliš omezovat. Nebudeme vymýšlet nic složitého. Pro začátek postačí, když necháme kuchaře vzít kus hovězí „kližky“, nakrájet ji na menší kostky, lehce zpěnit nadrobno nakrájenou cibulku, vše „probarvit“ mletou paprikou, zalít menším množstvím vody a nechat vše podusit. Pak už jen zahustit, naservírovat na talíř a je čas se s krajícem čerstvého chleba v ruce kochat jak chutí gulášové polévky, tak pohledem do údolí směrem k Rožnovu pod Radhoštěm.
Mezitím v kuchyni může kuchař pokrájet kus vepřového na kostky, posolit je, posypat drceným kmínem a vložit do pekáčku, kde spolu s cibulí a česnekem a za občasného podlévání doznají podoby moravských vrabců. Že se podávají s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a s bílým nebo červeným zelím netřeba jistě dodávat. Pokud nejste knedlíkoví a stačí Vám něco „obyčejnějšího“, proč se nespokojit třeba s nakrájeným podbradkem. Většinou se sice tato část pašíka přidává do paštik a zabijačkových specialit, ale nakrájené plátky posypané paprikou, doplněné nakládanou okurkou, hořčicí, křenem a čerstvým chlebem, Vás zcela jistě uspokojí a doplní energii na další túru.
Tak tedy dobrou chuť z Radhoště.