Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost • Jídlo a ubytování
Milujete pobyt v přírodě? Rádi kempujete nebo jednoduše potřebujete na pár dnů vypadnout od všudypřítomného ruchu a stresu? Pak jsou následující řádky určeny právě vám! Máme pro vás několik praktických rad, tipů a návodů, které se vám v divočině zaručeně budou hodit. Ať už se setkáte s divou zvěří, sejdete z cesty nebo budete nuceni ukojit obří hlad, inspirujte se dnešním článkem a zažijte dobrodružství, o kterém se vám doposud ani nesnilo.
O lesních zvířatech koluje mnoho nepodložených pověr a mýtů. Nebezpeční zabijáci, které lesem žene údajný hlad, a touha po krvi, jsou ve skutečnosti více vyděšení, nežli my. Pokud se přeci jen s divokým zvířetem setkáte, máte několik možností. Tou nejspolehlivější je dostat se na místo, kam za vámi zvíře nemůže. Máte-li s sebou batoh, snažte se jím pozornost zvířete odlákat. Vždy je lepší zašívat potrhanou krosnu nežli vlastní kůži.
Vyrazili jste si na delší procházku a prozřetelně jste doma nechali jak kompas, tak mapu? Mobilní telefon s navigací vám v hustších lesních porostech příliš nepomůže, proto se vyplatí znát alespoň základní zásady orientace. Sever bezpečně poznáte dle souvislých porostů mechů a lišejníků na stromech. Pokud narazíte ne mraveniště, sledujte, kam směřuje jeho mírnější sklon a větší plocha. Dle toho určíte jih.
Pokud s sebou nemáte sbaleny konzerv či zavařeniny, exkluzivní lesní lahůdku si můžete připravit i z plodů, které cestou posbíráte. Perfektní je například houbový guláš z lišek nebo pravých hříbků. K dochucení vám postačí medvědí česnek nebo popenec břečťanovitý, na který nejčastěji narazíte na větších loukách nebo v okolí lesních cestiček. Budete-li při vaření experimentovat, nezapomeňte na základní zásadu, která říká, že sbírat a konzumovat byste vždy měli pouze houby, plody a byliny, které bezpečně znáte.