Nepodceňujte význam spánku. Kvalitní spánek má vliv i na fyzickou kondici
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Možná přemýšlíte, jak zapracovat na své fyzické kondici tak, abyste bez potíží dosáhli i vzdálenějších turistických cílů, bez zadýchání vyšlapali i prudší kopce a s elánem se pouštěli i do větších akčních výzev.
V tomto článku vás nebudeme nabádat k intenzivnějšímu fyzickému tréningu, naopak, budeme vás nabádat k odpočinku. Bez kvalitního odpočinku totiž není možné, aby tělo dlouhodobě fungovalo. Tak jako se žádné velké fyzické výkony neobejdou bez předchozí tělesné průpravy, vždy by měly jít ruku v ruce i s dostatečným odpočinkem. Tím nejlepším odpočinkem pro lidský organismus je spánek. Je to doba pro regeneraci a obnovení sil – jak psychických, tak fyzických. Spánek je také nezbytně nutnou podmínkou k tomu, aby správně fungoval i imunitní systém (více tady).
Co je to vlastně spánek?
Spánek je přirozenou součástí života. Navazuje na dobu aktivity, ale nejde o čistě pasivní stav. Spánek přepíná funkce mozku do jiného módu, do takového, kdy tělo nereaguje na vnější podněty, ale naopak se snaží zpracovat to, co se do mozku dostalo během aktivních hodin.Jde o fyziologický stav vědomí, složený ze dvou hlavních fází:
- Non REM – hluboká spánková fáze, kdy svaly i mozek relaxují
- REM – lehčí fáze, kdy se mohou zdát sny
Co všechno ovlivňuje spánek?
- Kvalitní spánek je nezbytný pro duševní i tělesné zdraví.
- Projasňuje mysl, posiluje nervy, příznivě ovlivňuje psychiku.
- Napomáhá regeneraci tkání, svalů a kloubů, podporuje hojení.
- Kvalitní spánek posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti nemocem.
- Předchází nepřiměřené únavě a vyčerpání organismu.
Co všechno ovlivňuje kvalitu spánku?
Nejde jenom o to najít si na spánek čas, ačkoli i to je samozřejmě nezbytné. Řada lidí má problémy s usínáním a nejenom to. Poruchy spánku patří k tzv. civilizačním potížím, které trápí mnoho z nás. Je to dáno současným životním stylem plným stresu, nezdravého jídla, nadbytku kofeinu, alkoholu, chemických preparátů v lécích, škodlivin v okolním prostředí, ale i nedostatkem pohybu.Na kvalitu spánku má vliv i kvalita lůžka, matrace, roštu, ale i ložnice a okolní prostředí – například jeho teplota, světlo, hluk nebo dokonce elektromagnetické pole vysílané prakticky všemi domácími spotřebiči.
Pokud chcete udělat něco pro svoji kondici, udělejte něco i pro svůj spánek. Zamyslete se nad všemi zmíněnými faktory a zapracujte na své spánkové hygieně.
Hodit by se vám pak mohlo i:
- 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá
- 8 tipů pro lepší spánek
- 12 tipů jak dosáhnout kvalitního spánku
- Dvacet tipů pro dobré spaní
- 10 tipů pro lepší spánek
Bylinky na spaní
Usínání a spánek, po kterém se člověk budí skutečně odpočatý – to jsou úkoly, které pomáhají zvládnout rozličné bylinky. Umí pomoci i při nejrůznějších poruchách spánku. Jde o bylinky, které zklidňují nervy, protože právě podrážděné nervy a stres často usínání a kvalitní spánek znemožňuje.Jaké bylinky by s usínáním a spánkem mohly pomoci? Bude to třeba oblíbená levandule, sladce lahodná meduňka nebo chmel. Oblíbenou bylinkou proti stresu a nespavosti je také kozlík. Často se užívá jako alkoholová tinktura, tzv. kozlíkové kapky, v lidovém léčitelství označované také jako baldriánské nebo valeriánské kapky.
Orientální specialitou pro zklidnění před usnutím, která má komplexní prospěšné účinky je tzv. zlaté mléko. Jde o teplé mléko s medem, které zpestří ještě kurkuma. Dodá mu zlatou barvu, zajímavou chuť i léčivé vlastnosti.
Obrázek: Pixabay.com