Loading...
Ručně malované mapy jsou malým uměleckým dílem. Na rozdíl od těch kartografických v nich nenajdete vrstevnice či nepřehlednou změť čar a čísel. Zato v nich jsou dopodrobna zachyceny jednotlivé domy, stromy, řeky, kulturní památky i cesty. Jsou natolik přehledné, že v nich dokáže číst každý dospělý i děti. Jedna mapa vzniká pod rukama malířů několik týdnů až měsíců.
Šest až osm měsíců intenzivní práce
Nejčastěji malované mapy potkáte ve dřevěných stojanech na návsích obcí, u obecních či městských úřadů a nebo u oblíbených turistických cílů. Jen málokdo se ale pozastaví nad tím, jak taková mapa vlastně vzniká a jak je náročné ji vytvořit. Jedná se totiž o skutečné umělecké dílo, které je ve spodním rohu podepsané i samotným autorem.
Vše začíná výběrem lokality a nastudováním 3D modelu či leteckých fotografií, které následně musí malíř pomocí štětců a barev přenést na velkou plochu fólie. „Nejprve si černým fixem vytvořím základní črty mapy, zakreslím cesty, abych se orientoval, pak vodní toky, louky, lesy a další“, přibližuje celý proces malíř Miroslav Kapsdorfer.
Tento malovaný mapový základ se následně naskenuje do počítače v nejvyšší kvalitě, kde kartografové doplňují popisy sídel, zajímavostí či vodstva. Současně se malují dominanty měst a obcí, které se potom vkládají do mapy. „Každý kostel, kaplička, obecní úřad či jiná dominanta jsou malovány podle skutečných staveb. Malíř má k dispozici detailní fotografie, podle kterých poté maluje,“ doplňuje autor myšlenky Milan Paprčka. Mapy mohou být skládané, nástěnné nebo trhací, ale také jako exteriérové tabule a interaktivní mapy na internetu.
S cyklomapami pomáhají především děti
Malované mapy vznikají již 10 let v dílně CBS Nakladatelství, kterému se podařilo zmapovat po regionech celou Českou republiku, vytvořit tím jedinečnou edici a zapsat se do České knihy rekordů s nejrozsáhlejší kolekcí map s největším počtem ručně malovaných objektů.
Tím ale práce na malovaných mapách nekončí. Nově vznikají i cyklomapy určené dětem, které hravým způsobem motivují děti ke zdravému pohybu na čerstvém vzduchu a ukazují jim daný region v novém světle. „Největší předností těchto cyklomap je ale zapojení těch největších a nejlepších malířů – dětí. Textovou část mapy doplňují obrázky místních dominant namalované žáky uměleckých základních škol, základních škol i dalších talentovaných dětí z daného regionu,“ popisuje regionální projektová manažerka Jana Bartáková pracující na nových mapách na Svitavsku a Orlickoústecku. První malovaná cyklomapa již zdobí města a obce na Kladensku. Další mapou, která brzy spatří světlo světa, bude Cyklomapa Chrudimsko dětem.