Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Opruzeniny i puchýře už řešil aspoň jednou v životě snad každý z nás. Potrápí nejen děti, ale i nás dospělé, často se s nimi setkávají hlavně vytrvalostní sportovci nebo ti, kdo se věnují turistice. Stačí se špatně obléknout, zapařit a na neštěstí je zaděláno.
Opruzeniny se mohou objevit náhle, většinou v místech, kde je vlhko a kůže se snadno poraní třením o kůži nebo oděv. Nejčastěji se objevují v tříslech, v podpaží, v záhybech kůže a možná pro někoho překvapivě i na zádech. To když si na ně vezmete špatný batoh.
Při turistice je nejčastějším důvodem vzniku opruzenin tření kůže o oděv, a i když zpočátku nic nepříjemného nepociťujete, najednou se to změní a večer sotva překonáváte bolest, která vás provází na každém kroku. Taky to znáte?
Možná vám to bude znít jako klišé, ale prevence je prostě nejlepším lékem. Jejím základem je dobře vybrané spodní prádlo, ideálně to s plochými švy, které nikde netlačí. Osvědčené je třeba spodní prádlo z merino vlny, které je příjemné na dotek a vyhovuje i citlivé a alergické pokožce.
Další osvědčenou radou je mazání třísel a půlek kalciovou mastí nebo Sudocremem, který znají hlavně rodiče malých dětí. Sice je o něco dražší, zabírá ale bezvadně.
Malý puchýř promění i tu nejúžasnější túru, jakou jste kdy podnikly, v noční můru. I v tomto případě platí, že nejlepší je prevence v podobě:
Můj tip: Náplast na puchýře můžete použít i ve chvíli, kdy se puchýř vytvořil. Zabrání protržení nebo stržení puchýře, což by vedlo k prodloužení hojení a zvýšilo riziko infekce.