Panevropská cyklistická trasa: Paříž - Norimberk - Praha
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost • Doprava • Práce a život • Ostatní
PANEVROPSKÁ cyklistická trasa: Paříž - Norimberk - Praha
čtvrtá - naše zatím nejdelší cesta do Německa
13.5. – 20.6. 2008,
Den D byl 13.5. 2008, kdy jsme pět minut před půlnocí nastupovali na Florenci do autobusu společnosti Student Agency, která nám dala lístek jako sponzorský dar, a odjížděli do Karlsruhe kde jsme měli na první dva dny zamluveno ubytování. Pak už jsme po dobu dalších šesti týdnů neměli zajištěno vůbec nic, to bylo na Martinovi. Musím říci, když na to vzpomínám, že on odvedl neobyčejnou práci. Nedokázala bych to tak perfektně. Tam již jsou ceny za ubytování daleko vyšší než v Chorvatsku, samozřejmě. Stejně tak náklady na stravu.Měli jsme omezené finanční prostředky, takže jsme nemohli udělat to, co by bylo nejpohodlnější, a to, do večera si jezdit a pak se ubytovat tak, jak bude hned něco po ruce. To bychom se opravdu do našeho rozpočtu nevešli. To by byli hlavně drahé hotely.
Přesto jsme někdy i do těchto hotelů někdy jít museli, protože v celém městě nic jiného nebylo. Tento výlet byl již poměrně dlouhý, musela jsem po pěti dnech jízdy alespoň půl dne odpočívat. Pokud to šlo přespali jsme v některém městě dva nebo i tři dny abychom si oblast dobře prohlédli. Mohla jsem vyprat, uvařit večeři, odpočinout si.
Byla jsem překvapena neobyčejnou ochotou a vstřícností Němců. Odjížděla jsem se smíšenými pocity a předsudky. Radili nám na cestě, v info centrech i kolikrát na několik dnů dopředu zajistili ubytování, což Martin velice uvítal. Najít střechu nad hlavou bylo někdy velice stresující.
Co se mi velice líbilo, že Německo je protkáno cyklostezkami. Ale ne ledajakými, krásnými, asfaltovanými. Tyto cyklostezky vedou jak podle malých silniček na venkově tak v každém městě a městečku. Dokonce u několika proudových dálnic! Všude bylo plno cyklistů, zvláště v povodí řek, kde je rovina. Jak jsme začali stoupat do kopců, cyklistů ubývalo.
Všude jsou semafory s koly, dokonce cykloobjížďky.
Celá společnost je vedena k soběstačnosti a to až do vysokého věku. Nikdo není odsunován na okraj společnosti kvůli svému handicapu. Důkazem toho byly plné ulice vozíčkářů, kteří mají naprosto svobodný pohyb, nejen ve městech, ale kdekoliv.
Také se mi líbilo, že v různých reklamách v televizi často vystupovali lidé středního věku a senioři. Jako by zde neexistoval kult mládí, který je v našich sdělovacích prostředcích stále upřednostňován! Myslím, že se máme od německé společnosti dost co učit, jako invalidní člověk si těchto věcí daleko více všímám.
Závěrem chci říct, že cestou do Německa jsem byla naprosto nadšená, a plánujeme ještě dojet zbytek trasy z Paříže do Karlsruhe a povodím některé řeky do Čech.
13.5. Odjezd z Prahy Florence
14. – 15.5. Karlsruhe
16. – 17. 5. Speyer
17. – 20.5. Ludwigshafen
20. – 21.5. Heidelberg
22. – 23.5. Hirsch Horn
23.- 24. 5. Mosbach
24. -25.5. Bad Wimpfen
25. – 26.5. Hilbron
26. – 27.5. Waldenburg
27. – 28.5. Schwabisch Hall
28. – 29.5. Mulfingen
30. – 31.5. Rothenburg
31. -1.6. Dietenhofen
1. - 2.6. Furt
3. – 6.6. Nurnberg
6.–7. 6. Pommelsbrunn
7. – 8.6. Amberg – Schaflohe
9.6. Amber
10.6. Weiden
11.6. Windischeschenbach
11. – 13.6. Neusorg
14. – 15.6. Wunsiedel
15. – 16.6. Fichtelberg – Neubau
17. – 18.6. Weissenstadt am See im Fichtelgebirge
19. 6. Mitterteich
20.6. Waldsassen
Cheb