Loading...

Plánujete přespat v přírodě? Poradíme vám, na co se připravit

Rady a tipy Jídlo a ubytování Ostatní

Chcete letos své výlety posunout o kapku dál a užít si tu pravou turistiku v české přírodě s přespáním pěkně pod širákem? Máme pro vás pár tipů nejen na výbavu, ale především na co si dát při „kempování na divoko” pozor z hlediska legislativy i vlastní bezpečnosti.

Znáte rozdíl mezi nocováním a tábořením?

Pro přespávání v české přírodě je klíčový rozdíl mezi nocováním a tábořením. Nocování je totiž na většině míst povolené. Tábořit můžete jen na určených místech, nebo s povolením majitele pozemku, na kterém plánujete přespávat.

Ale jaký přesně je v těchto termínech rozdíl? Je to jednoduché. Nocování znamená, že na místě pouze jednu noc přespíte a jdete dál. Neměli byste stavět stan ani rozdělávat ohniště. Dokonce i šňůra na prádlo vám může způsobit při nocování nepříjemné oplétačky. 

Prostě při nocování nesmí vaše přírodní noclehárna nést žádné známky toho, že byste na jednom místě přespávali víckrát. 

Co ale dělat, pokud někde chcete opravdu jen přespat, ale bez stanu vám to není příjemné? Některé zdroje uvádějí, že menší stan vadit nemusí. Kompromisem pak může být tarp nebo hamaka, které můžete pořídit například na e-shopu s outdoorovým vybavením Affekt.cz.

Pozor na výjimky

Zmíněná pravidla platí na většině našeho území. V některých oblastech je však i nocování buď omezeno, nebo přímo zakázáno. V Národním parku nocovat nesmíte vůbec, v přírodních památkách nebo rezervacích pak jen s přísným omezením. Třetí kategorií jsou soukromé pozemky, u kterých je vždy lepší mít i pro nocování souhlas jejich majitele.

Jak (ne)rozdělávat oheň v přírodě?

Důležitou součástí pobytu v přírodě je i znalost pravidel ohledně rozdělávání ohně. Ten můžete (pokud není příliš velké sucho) rozdělat v minimálně 50metrové vzdálenosti od hranice lesa. Oheň můžete rozdělávat pouze na povoleném místě, což obvykle platí i pokud si chcete jen ohřát kávu na plynovém vařiči.

Důležité je také vědět, že z lesa nesmíte vynášet klestí větší než 7 cm a to jen takové, které leží na zemi. Lámání a kácení je v lese zakázané.

Na závěr je také důležité říct, že po vás v přírodě nesmí zůstat ani žádný odpad a to včetně toho biologického. Kromě jídla a věcí na přespání byste tak u sebe měli mít sáček na odpad a lopatku pro vytvoření provizorní toalety. 

Zajímavé tipy na výlet jsou třeba na Interbohemia.cz

Poslední aktualizace: 17.6.2024
Plánujete přespat v přírodě? Poradíme vám, na co se připravit na mapě
Autor: Raakoska
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu